מוסדות תרבות קיבלו טופס ובו נדרשו להצהיר אם קיימו הופעות בהתנחלויות

המסמך ובו סעיף "מיקום ההרצות" הופץ כשבוע לפני הדיון בבג"ץ נגד התחולה הרטרואקטיבית של מבחני התמיכה. תגובת המדינה לעתירה: המבחנים החדשים כבר נכנסו לתוקף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בפסטיבל ישראל
מירי רגב בפסטיבל ישראל האחרון. "המהפכה שהצהרתי עליה מיום כניסתי לתפקיד רוקמת עור וגידים"צילום: אוליבייה פיטוסי

המרכז למידע ומחקרי תרבות (פיל"ת), האוסף נתונים מגופי התרבות בישראל בעבור משרד התרבות, שלח אתמול בבוקר (שני) למנהלי תיאטראות, תזמורות ולהקות מחול, טופס ובו הם נדרשים לסמן אם הופיעו או לא הופיעו אשתקד בנגב, בגליל או בהתנחלויות שבגדה המערבית. זאת כחלק ממבחני התמיכה החדשים שעליהם חתמה שרת התרבות מירי רגב באפריל האחרון, ובהם סעיף "מיקום ההרצות" לפיו ניתנת תוספת של 10% לתקציב על הופעות בגדה, ומנגד הפחתה של 33% על הימנעות מהופעות בהתנחלויות, בנגב ובגליל.

הטופס, בו יש לענות לגבי כל אחד משלושת האזורים בנפרד, נשלח לקראת הדיונים במדורי המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, ובהמשך בוועדת התמיכות של המשרד על סכומי התמיכות ל–2016, ופחות משבוע לפני הדיון בעתירת פורום מוסדות התרבות לבג"ץ נגד התחולה הרטרואקטיבית של המבחנים.

הטופס שנשלח למוסדות התרבות

אף שמבחני התמיכה החדשים בתחומי התיאטרון, המחול, הפרינג' והגופים הכליים נחתמו ופורסמו לפני כחודשיים, כולל הסעיף החדש, עורר הטופס זעם בקרב חלק ממנהלי המוסדות שהתבקשו להעבירו חתום עד 16 ביולי. "הבקשה להצהיר על כך היא בעצם דרישה לכרוך את דעותי הפוליטיות ואת צו מצפוני בתמיכת המשרד. זה אקט אנטי־דמוקרטי", אמרה ל"הארץ" הכוראוגרפית נעה דר, מייסדת ומנהלת קבוצת מחול נעה דר, "יש כאן פגיעה ברעיון דמוקרטי מרכזי, זה לא עניין טכני. המדינה אמורה לתמוך בכולם על פי קריטריונים שווים ולא על פי דעתם הפוליטית של הנתמכים". השרה רגב מסרה כי לא תאפשר חרמות מצד גופי תרבות. "תקציב משרד התרבות יעודד צדק תרבותי ויצמצם את הפערים החברתיים", אמרה, "המהפכה שהצהרתי עליה מיום כניסתי לתפקיד רוקמת עור וגידים (כך במקור, י"א), השינויים הגיעו לשטח".

אתמול העבירה המדינה לבית המשפט העליון את תגובתה לעתירה שהגיש פורום מוסדות התרבות נגד התחולה הרטרואקטיבית של מבחני התמיכה, החל מ–1 בינואר השנה. העתירה תידון ביום שני הקרוב ובמרכזה הטענה שהחלת המבחנים מנוגדת לסעיף 3א' לחוק יסודות התקציב, שאינו מקנה לשרי הממשלה סמכות לקבוע מבחני תמיכה שיחולו מתחילת השנה שבה הם פורסמו. עוד נטען כי משום שהמוסדות הגישו את בקשות התמיכה ל–2016 לפי הקריטריונים הקודמים ותיכננו בהתאם לכך את תקציבם השנתי, התחולה הרטרואקטיבית עלולה לפגוע בהם כלכלית. זאת, אף שהמשרד פירסם למוסדות קול קורא שאיפשר להם לתקן את הבקשות בהתאם למבחנים החדשים שאושרו.

היכל התרבות באריאלצילום: ניר כפרי

בתגובה לבג"ץ כותב עו"ד אבי מיליקובסקי, סגן בכיר בפרקליטות המדינה, כי יש למחוק את העתירה בהתחשב בעובדה שהמבחנים החדשים כבר נכנסו לתוקף. לצד זאת הוא מאשים את הפורום בתקיפה פרוצדורלית של ההליך, משום שהבין כי לא יוכל לסכל את השינויים התוכניים שבמבחנים. מיליקובסקי הדגיש כי כוונת המשרד והשרה רגב לשנות את מבחני התמיכה נודעה כבר לפני זמן רב, וכי נקבע מנגנון הגנה בגובה 100%, כך שסכום התמיכה בגופים שכבר נתמכו ב–2015 לא יירד ב–2016. עוד הוסיף כי שאלת התחולה נדונה בהרחבה, בין היתר עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, וכי השרה רגב ומנכ"ל משרדה יוסי שרעבי קיימו דיאלוג רציף עם מוסדות התרבות בעניין.

"לעומת הגופים הרואים עצמם נפגעים מהמבחנים המתוקנים קיים מספר לא מבוטל של גופים שצפויים ליהנות מתוספת תקציבית כתוצאה מהם כבר ב–2016", הוסיף וציין כי כל עוד מדובר בגופים האלה "אין כל מניעה, לפי הכללים המשפטיים המקובלים, כי יזכו לתמיכה בהתאם למדיניות זו כבר ב–2016". הוא סיכם באומרו כי קביעת מועד התחולה של המבחנים מראשית השנה אינה בגדר חריגה של משרד התרבות מסמכותו אלא מהלך מידתי, סביר וראוי.

עו"ד יונתן ברמן ממשרד ברמן־אדלשטיין, שהגיש את עתירת הפורום, תקף את הצעת המדינה בתגובתה למחוק את העתירה. "מנגנון ההגנה בגובה 100% הוא עיוות, שכן במקרה כזה התמיכה תינתן לא על 2015 אלא על 2014, כך שנמחקת שנת הערכה שלמה", הסביר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ