ארגון השחקנים הכריז על סכסוך עבודה בחאן: עומס עבודה ללא עלייה בשכר

בעוד מנכ"ל התיאטרון דיווח על התקדמות שחלה בהסכם העבודה, בשח"ם טוענים כי הניסיונות למצוא פתרון לתלונות השחקנים על לחץ העבודה ועל שכרם עוכבו על ידי הנהלת החאן

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחקני החאן בהצגה "כנרת כנרת", השנה
שחקני החאן בהצגה "כנרת כנרת", השנהצילום: יעל אילן

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) הכריז היום (חמישי) על סכסוך עבודה בתיאטרון החאן. בארגון טוענים כי הניסיונות למצוא פתרון לתלונות השחקנים על עומס העבודה ועל שכרם עוכבו על ידי הנהלת התיאטרון. בחאן תמהו מנגד על עיתוי הכרזת הסכסוך, שבעטיו יוכלו השחקנים בהמשך לקיים עיצומים בפעילות המוסד, ואמרו כי בחודשים האחרונים דווקא הושגה התקדמות במשא ומתן עם הארגון.

בארגון השחקנים טוענים כי לוח הזמנים הצפוף לחזרות התיאטרון אינו מאפשר לשחקני להקת החאן לקחת על עצמם עבודות נוספות בתיאטראות אחרים, בקולנוע ובטלוויזיה כפי שלעתים מתאפשר לשחקני מוסדות אחרים. עוד טוענים כי השחקנים מעידים על שחיקה בשל עומס העבודה וכן מתלוננים על העדר אפיקי קידום לוותיקים שבהם.

"שחקני ושחקניות החאן רואים בתיאטרון בית ומשקיעים את מרצם, כישרונם וזמנם להצלחת התיאטרון וההצגות הרצות בו", מסר מנכ"ל שח"ם אורי רשטיק, "לאורך השנים, עם התחזקות התיאטרון, כפועל ישיר לעבודתם הקשה, עלו בצורה קיצונית העומס, לחץ העבודה ומספר החזרות של השחקנים וכל זה ללא התאמה, הגדלה של שכרם או פיתוח אופק קידום בהמשך כגון הגדלת בנק הדרגות וקידום בתיאטרון. לאורך תקופה ארוכה לא הצלחנו לקבל תשובה מספקת מהנהלת התיאטרון בנושא ולפיכך, מתוך דאגה לזכויות השחקנים והשחקניות, נאלצנו לפעול ולהכריז על סכסוך עבודה".

שח"ם פנה באפריל האחרון להנהלת החאן בעניין טיפולה בתלונות שחקניות לשעבר על התנהלות המנהל האמנותי מיקי גורביץ' וזכה למענה, אולם מעבר לכך לא הביע כל עמדה פומבית בעניין, גם לא נוכח החלטת הוועד המנהל מהשבוע שעבר להאריך את כהונת גורביץ' עד נובמבר 2018.

מנכ"ל החאן דני וייס התקשה להבין את המניעים להכרזת הסכסוך כעת. "מאז תחילת המשא ומתן נחתמו שלושה נספחים להסכם העבודה, שבכל אחד מהם מספר סעיפים המיטיבים משמעותית את תנאי העבודה של שחקני החאן", מסר וייס ל"הארץ", "בפגישה האחרונה, שנערכה השבוע, חלה התקדמות משמעותית גם בשני נושאים מרכזיים נוספים — ההפרשות הפנסיוניות ונושא השכר והדרגות. מנכ"ל שח"ם עצמו הסכים בתום הפגישה כי יש התקדמות משמעותית במגעים. נקבעו פגישות המשך כבר לשבוע הבא, והנהלת תיאטרון החאן תמשיך ותנהל עם שחקני החאן וארגון שח"ם משא ומתן רציני וענייני, בתום לב ובאחריות, מתוך כוונה להגיע בהקדם האפשרי להסכם טוב והוגן".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ