העונה הקרובה בקאמרי: מחזה מאת מאור זגורי ועיבוד לסיפורי אתגר קרת

איציק ויינגרטן יביים את "להתעורר" של זגורי, ובו קצינת מודיעין ישראלית מאזינה לשדרן רדיו סורי. צבי סהר ועודד ליטמן יעבירו לבמה את "פתאום דפיקה בדלת"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאור זגורי
מאור זגוריצילום: גלי איתן

מחזות חדשים מאת מאור זגורי, סביון ליברכט ועדנה מזי"א, כמו גם עיבוד לבמה של סיפורי אתגר קרת, מתוכננים לעלות על במת התיאטרון הקאמרי בעונה הקרובה. הבוקר (ראשון) קיימו מנכ"ל התיאטרון נעם סמל והמנהל האמנותי עמרי ניצן את מסיבת העיתונאים האחרונה לכהונתם, בתום כחצי יובל שבו הובילו יחד את התיאטרון. ניצן הדגיש כי התוכנית הדו־שנתית שהציגו השניים תוכל לשמש בסיס לפעילות מנהלי התיאטרון הבאים, וסמל הוסיף כי ההנהלה החדשה תידרש להתמודד גם עם השינויים בהיקפי הפעילות של הקאמרי, לאור התמורות שחלו במבחני התמיכה של משרד התרבות והספורט.

העונה תיפתח בספטמבר עם "עמודי החברה" מאת הנריק איבסן, בעיבוד ובתרגום ארתור קוגן ואיתי טיראן ובבימויו של קוגן. המחזה, ובמרכזו איש עסקים מושחת, עלה לראשונה בהבימה ב–1940 בבימוי צבי פרידלנד וב–1983 בתיאטרון באר שבע בבימויו של תיאודור תומא. טיראן צפוי לביים ולשחק בעונה הבאה ב"אותלו" מאת ויליאם שייקספיר, פרויקט שיעלה בעברית ובערבית בסיוע מקורות מימון אנגליים. מחזות שייקספיריים נוספים שמתוכננים לעלות הם "טימון איש אתונה", בבכורה ישראלית, בבימויו של עירד רובינשטיין ובהשתתפות רמי ברוך, ו"אגדת חורף" בבימוי אודי בן משה ובהשתתפות עמוס תמם.

אחת ההפקות המסקרנות בעונה הבאה היא "פתאום דפיקה בדלת", עיבוד של צבי סהר ועודד ליטמן לסיפוריו של אתגר קרת בבימויו של הראשון. בעבור סהר, שמעלה את יצירותיו במסגרת הזירה הבין־תחומית בירושלים, יהיה זה ניסיון ראשון בתיאטרון ממסדי כאשר העיבוד יכלול שימוש במצלמות ובווידיאו. עוד יועלו בעונה הבאה "החדר האחורי" מאת עדנה מזי"א ובבימויה, דרמה משפחתית שתוצג בשיתוף בית ליסין, וגרסה חדשה ל"המורדים" שכתבה מזי"א ושהוצג לראשונה בקאמרי ב–1998. את הגרסה החדשה יביים, בדומה למקור, המנהל האמנותי ניצן, שיביים בעונה הבאה גם את "הילד חולם" מאת חנוך לוין, בהפקה משותפת עם תיאטרון הבימה.

הצגות נוספות שמתוכננות הן "להתעורר" מאת מאור זגורי ובבימוי איציק ויינגרטן, על קצינת מודיעין ישראלית שמאזינה לשדרן רדיו הנמנה עם כוחות המורדים בסוריה. בהצגה תשתתף השחקנית שרה פון שוורצה, שצפויה לשחק גם ב"אגדת דשא" מאת שי להב ובבימוי רוני ניניו, על רומן בין אוהד כדורגל לאשה צעירה. מחזות מקוריים נוספים שמתוכננים לעלות הם "המקרה של פרויד" מאת סביון ליברכט ובבימוי עודד קוטלר, על אודות הממונה הנאצי על ביתו של זיגמונד פרויד, "ניסויים בחיי משפחה" מאת שי גולדן ובבימוי רוני פינקוביץ' ו"פשוט לאהוב" מאת שלומי מושקוביץ.

בעונה הבאה ישובו לקאמרי כמה מהבמאים שנעדרו משורותיו בשנים האחרונות ובהם מיכה לבינסון, שצפוי לביים את "אוליאנה" מאת דייויד מאמט ואת העיבוד שלו ושל פרופ' אבנר בן עמוס לספר "סוס אחד נכנס לבר" מאת דויד גרוסמן. גם אילן רונן, המנהל האמנותי היוצא של הבימה, יחזור לקאמרי ויעלה גרסה חדשה ומעודכנת לפי המסמכים ההיסטוריים ל"משפט קסטנר" מאת מוטי לרנר, אותו ביים לראשונה ב–1985.

במחצית השנייה של העונה צפוי הקאמרי להעלות את המחזמר "זורבה", על פי ספרו של ניקוס קאזאנצאקיס. ממלא מקום המנהל האמנותי של הבימה, משה קפטן, יעבד את הספר לבמה ואת ההצגה, שבה ישתתף עמוס תמם ויביים צדי צרפתי. לצד זאת צפוי חנן שניר לביים את "איך קוראים לך?", מחזה נוסף מאת טדיאוש סלובודז'אנק, שכתב את "הכתה שלנו" אותו ביים שניר אשתקד.

סמל אמר כי לא יעזוב את התיאטרון עד מועד סיום כהונתו הרשמי, ב–31 בדצמבר הקרוב בחצות. בקרוב צפויה לקום ועדת איתור שתבחר את מחליפו. "עם נעם היו רגעים של תענוג יצירתי וגם ריבים", אמר עמרי ניצן, שצפוי אף הוא לסיים את תפקידו לאחר בחירת המנכ"ל הבא, "הוא ידע ליצור בהקשבה, הבנה והזדהות. ידענו יחד להיות ענייניים ושהאגו של התיאטרון יותר מהותי. ציווּת כזה של ניהול דו־ראשי הוא נדיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ