בג"ץ סירב להתערב בתחולת תיקוני רגב - ופורום מוסדות התרבות מחק את עתירתו

לטענת השופטים, הפורום ידע שמבחני התמיכה עומדים להשתנות וניתן להם די זמן להיערך לכך. רגב: "ההחלטה מאפשרת חלוקה הוגנת ושוויונית יותר"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בבית משפט העליון
הדיון בבית משפט העליון, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

פורום מוסדות התרבות והאמנות החליט הבוקר (שני) למחוק את העתירה שהגיש לבג"ץ נגד התחולה הרטרואקטיבית של מבחני התמיכה החדשים של משרד התרבות בתחומי התיאטרון, הפרינג', המוזיקה, האמנות הפלסטית והמחול. זאת לאחר שהרכב שופטי בית המשפט העליון, בראשות יורם דנציגר ובהשתתפות ניל הנדל ונעם סולברג, הבהיר בדיון כי לא יתערב בסוגיה. הפורום נענה להצעת השופטים והחליט למחוק את עתירתו, אולם השופטים העירו בפסק הדין למשרד התרבות כי בעתיד יהיה עליו להודיע מוקדם ככל האפשר על שינויים במבחני התמיכה, כך שגופי התרבות יוכלו להיערך אליהם.

במרכז העתירה עמדה הטענה שהחלת המבחנים, ובהם "תיקוני מירי רגב" מ–1 בינואר השנה, מנוגדת לסעיף 3א' לחוק יסודות התקציב, שאינו מקנה לשרי הממשלה סמכות לקבוע מבחני תמיכה שיחולו מתחילת השנה שבה הם פורסמו. עוד נטען כי משום שהמוסדות הגישו את בקשות התמיכה ל–2016 לפי הקריטריונים הקודמים, ובהתאם לכך גם תיכננו את תקציבם השנתי, התחולה הרטרואקטיבית עשויה לפגוע בהם כלכלית. בדיון נכחו בין היתר ראשת מינהל התרבות גלית והבה־שאשו, מנהלת תחום התמיכות במשרד התרבות כלנית שמיר ועו"ד דינה עברי, שניסחה את מבחני התמיכה החדשים בעבור המשרד. מנגד, לדיון לא הגיעו כלל מנהלי מוסדות תרבות, יוצרים או אנשי תרבות.

בפתח הדברים הדגיש עו"ד יונתן ברמן ממשרד ברמן־אדלשטיין, מגיש העתירה בשם פורום מוסדות התרבות, כי הטענות שנשמעו ולפיהן הפורום, המאגד 96 מוסדות תרבות מכל הארץ, מנסה באמצעות העתירה לסכל את קידום הפריפריה כחלק מאג'נדת המשרד הנוכחית הן מוטעות. השופט דנציגר הכחיש את הדבר אף הוא. "לא חשבנו שיש לייחס משקל לנושא הזה", אמר, "אם גוף נתמך וזוכה להערכה הוא ימשיך להיתמך. יש מדי פעם שינויי מדיניות, עדכון מבחנים או צורך להסתכל על הדברים מסיבות שונות".

השופט סולברג הדגיש כי הפורום ידע שהמבחנים עומדים להשתנות. ברמן הבהיר כי הסתמכות חלוקת התמיכות על ביצועי השנה שקדמה לשנה הנוכחית עשויים להיות בעייתית בין הגופים שהשקיעו יותר והעלו הפקה נוספת לבין הגופים שלא, כאשר מנגנון ההגנה של 100% שהבטיח משרד התרבות, יבטיח להם בכל מקרה הסתמכות על 2014 ולא על 2015. "זו תחולה רטרואקטיבית של שנת הערכה ולא של המבחנים ושל הביצועים", הדגיש. דבריו ספגו ביקורת מפי דנציגר, ששאל "באיזו דרך אדוני היה מצפה שייושמו שינויים במבחנים כשקיים כל הזמן אלמנט של ציפיות והנחות עבודה אצל המתוגמלים? מ–2021 וצפונה? זה זמן סביר להתארגן? אולי דווקא החזרה אחורה, כששני מוסדות פעלו בתום לב ולא מתוך כוונה להרשים, לצאת מגדרם או לשנות משהו מנוהלם, תשקף את המצב האותנטי יותר".

ברמן הזכיר כי בתשובת המדינה לעתירה נכתב כי מבחני התמיכה החדשים יאפשרו לגופים חדשים שלא נתמכו קודם להיתמך עתה. זאת אף שתנאי הסף לתמיכה כלל לא השתנו. "לא ברור כיצד ניתן ליישם מדיניות בצורה אפקטיבית ומהירה אם תיענינה דרישות העותרים", אמר עו"ד אבי מיליקובסקי, סגן בכיר בפרקליטות המדינה, "נכנסת שרה חדשה ב–2015, נעשתה עבודה משמעותית במדורים השונים במועצה לתרבות והיוועצות לפי חובת היוועצות. באים העותרים ואומרים שהשרה נכנסה לתפקיד ב–2015 ותוכל להשפיע במשהו על יישום רצון הבוחר רק לכל המוקדם ב–2017. זה בעל השלכה רוחבית שכמעט לא תאפשר ליישם בצורה מהירה ואפקטיבית מדיניות תמיכות".

לקראת תום הדיון ביקש השופט הנדל להפנות הערה חיובית למשרד התרבות באומרו כי ביחס לתיקים אחרים ולתקציבים אחרים הוא פעל בקצב מהיר. בתום הדיון מסר ברמן ל"הארץ" בתגובה כי "סברנו ואנו עדיין סבורים שמוסדות רבים ייפגעו בשל התחולה הרטרואקטיבית ואנו מצטערים על כך שבית המשפט חשב אחרת. הודעה בעל פה על שינוי המבחנים אמרה בסך הכל שהמבחנים ישונו ולא צוין בה איך הם ישונו, לא בכל מה שנוגע לענייני הפריפריה ולעניינים מהותיים אחרים. עם הודעה כזאת אין שום דרך שבה מוסדות התרבות יוכלו לכוון את ההתנהלות שלהם ולפעול באופן שיבטיח קבלת תמיכה".

השרה מירי רגב מסרה כי היא מברכת על עמדת בג"ץ. "אני קוראת לפורום מוסדות התרבות להצטרף ולהיות שותפים בתיקון צודק והיסטורי", אמרה רגב, "החלטת בית המשפט מאפשרת לי לבצע את הרפורמה שעליה הכרזתי ולהבטיח חלוקה הוגנת ושוויונית יותר. הקריטריונים החדשים יאפשרו צמיחה של מוסדות תרבות חדשים וחיזוקם של מוסדות קיימים, הם יחזקו את הפריפריה והמרכז כאחד, הם יביאו צבעים וקולות חדשים לקדמת הבמה וישמרו את המורשת של כל הגוונים בחברה הישראלית".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ