אולם נחמני 4 ייסגר סופית בגלל סירוב עיריית תל אביב לשפצו

האולם הוקם בראשית שנות ה–30 ושימש את הקאמרי ואנסמבל עתים. באחרונה התברר כי בשל מצבו יידרש בו שיפוץ שעלותו יותר מ-16 מיליון שקל ועיריית תל אביב מסרבת לשאת בעלויותיו

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

אולם נחמני 4 בתל אביב ייסגר סופית בסוף השבוע הבא, אחרי כשבעה חודשים שבהם היה סגור בהוראת שירותי הכיבוי בשל ליקויי בטיחות. האולם הוקם בראשית שנות ה-30 כאולם ספורט של הפועל ובשנות ה-40 שימש כקולנוע והיה לאולם הבית של התיאטרון הקאמרי במשך כעשור ומחצה. ב-14 השנים האחרונות הוא שימש כביתו של אנסמבל עתים, מייסודה ובניהולה של הבמאית כלת פרס ישראל רנה ירושלמי. באחרונה התברר כי בשל מצבו של האולם יידרש בו שיפוץ יסודי שעלותו יותר מ-16 מיליון שקל ועיריית תל אביב מסרבת לשאת בעלויותיו. הסגירה הצפויה של האולם ההיסטורי עוררה מחאה בקרב יוצרים ושחקנים, שכינו את המהלך בין היתר "פשיטת רגל תרבותית".

באולם נחמני הוצגה ב-1944 הפקתו הראשונה של הקאמרי, ערב המערכונים "מאז ועד היום", שביים מייסד התיאטרון יוסף מילוא. ב-1955, עם המעבר הרשמי של התיאטרון מאולם מוגרבי אליו, מנה האולם כ-600 מקומות כולל היציע. הקאמרי המשיך להציג בו עד 1961, אז עבר לאולמו החדש בפינת הרחובות דיזנגוף ופרישמן, המשמש כיום את תיאטרון בית ליסין ומצוי בשיפוצים. מאז עזיבת הקאמרי הושכר אולם נחמני להצגות ולמופעים שהעלו מפיקים פרטיים. במשך זמן מה הוא נסגר ושטחו הוזנח, ובשנות ה-90 שכר תיאטרון גשר את המתחם, מיקם בו את משרדיו והשתמש בבמה לחזרות וביציע כמחסן תפאורות. ב-2002 הוא עבר לשמש את אנסמבל עתים, שהקטין את האולם ל-80 מקומות בלבד, ולצד זאת אירח הצגות פרינג' של קבוצות ותיאטראות מכל הארץ.

אולם נחמני 4 בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

אשתקד הונגש אולם נחמני לבעלי מוגבלויות והותקן בו מעלון. בדיקת שירותי הכיבוי במקום אחרי ההנגשה קבעה כי אינו עומד בתקני הבטיחות והוציאה לו צו סגירה בסוף אוקטובר האחרון. בשל סגירת האולם עברו הצגות האנסמבל לאולם קאמרי 4 והצגות הפרינג' שהועלו בו לאולמות חלופיים בעיר. באפריל האחרון ניסתה הנהלת עתים לגייס כסף בפרויקט מימון המונים לשם השלמת הנגשת האולם, שעלותה נאמדה ב-300 אלף שקלים, אולם בהוראת העירייה נאלצה לסגור את הפרויקט והשיבה את התרומות לתורמים. בפגישות שערכו מנהלי האנסמבל עם העירייה התברר כי יש לערוך באולם, שבו התגלו במשך השנים ליקויים בטיחותיים נוספים בשל התיישנות המבנה, שיפוצים מן היסוד שעלותם נאמדת ב-16 מיליון שקלים לפחות. "נפגשנו עם ראש העיר רון חולדאי והוא אמר שכרגע נחמני אינו על הפרק מבחינת הכסף של העירייה", אמר מנכ"ל עתים ארז חסון ל"הארץ", "העירייה אמרה בזמנו שהיא שמה חצי מיליון שקל וגם במשרד התרבות אמרו שאם מחליטים לשפץ אולמות בפרינג' זה האולם הנכון. העירייה לא מתכוונת להשקיע בזה ואנחנו מתחילים את הפינוי. לפי הבנתי, המקום ייסגר ויהפוך מחסה לחסרי בית כמו שהיה כשנכנסנו אליו".

בשבועות האחרונים החלו אנשי האנסמבל לפנות את הציוד ממתחם נחמני והעמידו אותו למכירה, לקראת החזרת המפתחות לעיריית תל אביב ב-30 ביוני. בהנהלת האנסמבל, הפועל מאז הקמתו בחסות התיאטרון הקאמרי, חוששים שעם חילופי ההנהלות בתיאטרון בשנה הבאה ועזיבתם של נעם סמל ועמרי ניצן לא תהיה עוד הכרה בחשיבות פעילותו ובמתן אכסניה ליצירותיו. "הייתי בנחמני וראיתי איך שוחטים להקת תיאטרון מיוחדת, ניסיונית ואוונגרדית שסיירה בעולם והביאה הרבה הערכה וכבוד", כתב אבי יונה בואנו (במבי), מוותיקי מעצבי התאורה בישראל בעמוד הפייסבוק שלו, "איך מציעים למכירה כל פנס, כל כבל, כל מיקרופון, כל תלבושת ואביזרים שנבנו משיירים בידיהם של מעצבים, אמנים חדורי אהבה שצברנו במשך השנים במאבקים, תחנונים ולעתים ויתור על שכר. לא ייתכן שזורקים תיאטרון כל כך מוצלח אמנותית לרחוב מבלי להציע לו מוצא או בית חלופי. לא ייתכן שאנחנו לא מרימים צעקה, לא ייתכן שאנשים שמייצרים תרבות, שמוותרים על חיים אישיים לטובת הירתמות ליצירה, יפחדו על התחת שלהם ורק יצקצקו בלשונם". "סגירת מקום מדהים כמו נחמני היא פשיטת רגל תרבותית וערכית", כתבה השחקנית והבמאית דליה שימקו, המנהלת האמנותית של אנסמבל "אספמיה". השחקנית שרית וינו־אלעד כתבה כי "אבק. זה מה שיישאר מהתרבות שלנו. אם אין פתרון לאנסמבל של רנה ירושלמי תישאר רק בושה".

ממשרד התרבות והספורט נמסר: ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד לא היה בסוד המשבר שבין עיריית תל אביב לאנסמבל עתים. להבנתנו מדובר במשבר משמעותי המחייב שיפוץ שנעשה לעיתים נדירות ביותר. משברים מסוג זה דורשים תקציב משמעותי בהיקפים גדולים ומחייב תהליך בשיתוף גורמים רבים כולל משרד האוצר ועיריית תל אביב. אנו מקווים לקבל בימים הקרובים מעיריית תל אביב תמונה מלאה על המשבר, על גודלו והחלופות שמציעה העירייה לאנסמבל עתים וליוצרים העצמאים שהופיעו שם. פתרון תקציבי לשיפוץ כזה בוודאי לא נעשה ללא כל עבודת מטה מסודרת ומשמעותית והתגייסות של כלל הגורמים". 

בעיריית תל אביב לא השיבו לשאלות "הארץ" בנוגע לסירוב להשתתף בעלות שיפוץ האולם, ואף לא מסרו מה יעלה בגורלו לאחר הסגירה והאם ייעוד הקרקע שעליו הוא ממוקם יוסב למגורים או למטרות ציבוריות אחרות כמו מתנ"ס או גן. "בניגוד לנטען, עלות שיפוץ המבנה במלואו מוערכת ביותר מ-30 מיליון שקלים וטרם התקבלה החלטה בעניין", נמסר, "העירייה רואה חשיבות רבה בשימור ושיפוץ מוסדות תרבות בעיר והשקיעה ומשקיעה בנושא מאות מיליוני שקלים, תוך יצירת תיעדוף הצרכים הכלל מערכתיים ובהם בניית ושיפוץ מוסדות חינוך לשנת הלימודים הקרובה עבור תלמידי העיר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ