הקאמרי פתח במהלך לפיטורי 30 שחקנים מהצגות שיורדות מהבמה

רוב המפוטרים, שחלקם חתומים על הסכם קיבוצי, גילמו דמויות משניות בהצגות. המנכ"ל בתגובה: מדובר רק בשמונה שחקנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

מהלך נרחב לפיטורי כ–30 שחקנים, שרובם חתומים על הסכם קיבוצי, החל בתקופה האחרונה בתיאטרון הקאמרי, בין היתר עם ירידת ההצגות "גורודיש", "אח יקר" ו"הפושעים החדשים". מקורות בתיאטרון טוענים כי בשנה האחרונה חל שינוי בתנאי ההעסקה של חלק מהשחקנים: בעבר הסתיים החוזה שלהם עם ירידת ההצגה אך כיום החוזה הוא שנתי ומוארך משנה לשנה.

"הפושעים החדשים" מאת עדנה מזי"א ובבימויה עלתה בסוף 2014 והערב (רביעי) תוצג בפעם האחרונה. גם "גורודיש" מאת הלל מיטלפונקט ובבימויו, שעלתה ב–2015, תרד בקרוב. "אופרה בגרוש" מאת ברטולט ברכט וקורט וייל ובבימוי גלעד קמחי ירדה בסוף השבוע האחרון ו"אח יקר" מאת גדי ענבר ובבימוי עודד קוטלר, שעלתה לפני כשנה, תרד בראשית החודש הבא. באותו זמן צפויה לרדת גם "חשמלית ושמה תשוקה" מאת טנסי ויליאמס, שהציג הקאמרי בשיתוף הבימה ובבימויו של אילן רונן.

מנכ"ל הקאמרי, נעם סמל (מימין), והמנהל האמנותי של התיאטרון, עמרי ניצןצילום: מוטי מילרוד

מקורות בקאמרי מצביעים על אווירה של שינוי המורגשת בתיאטרון ומציינים כי מרבית המפוטרים גילמו בהצגות השונות דמויות משניות ולא שיחקו את התפקידים הראשיים. לצד זאת, המקורות מייחסים את התמורות שחלו בתנאי ההעסקה לסמנכ"לית התיאטרון בשנתיים האחרונות, חביבה הדר, ששימשה לפני כן מנהלת הכספים של המוסד.

מייל אנונימי שהופץ בחודשים האחרונים בין חברי אגודת הידידים של התיאטרון והגיע לידי "הארץ" מותח ביקורת חריפה על מדיניות הקיצוצים שהנהיגה הדר. "הדר שמה לעצמה שתי מטרות: לפטר כל עובד שעשוי 'להפריע' לה במעמדה החדש וכן לקצץ את דו"חות ההוצאות על חשבון שכר העובדים, מצבת כוח האדם וחומרי העבודה ולגרום לכל מחלקה לעבוד בתת־תנאים", נכתב במייל. "כל זה, על מנת להראות בישיבות הנהלה קיצוצים וחיסכון. שחקנים מהשורה הראשונה עברו לתיאטרונים אחרים ולנשארים יש ביקורת קשה בנושא התנהלות התיאטרון. האווירה המקצועית והמוראלית הפכה בלתי נסבלת אבל כולם פוחדים לדבר. לעתים תכופות מוזמנים עובדים לשימוע לקראת פיטורים".

בתיאטרון מתייחסים גם לעזיבתם המתקרבת של המנכ"ל, נעם סמל, ושל המנהל האמנותי, עמרי ניצן, בסוף השנה כמהלך המגביר את חוסר היציבות במוסד. אם בעבר שחקן או שחקנית סיימו הצגה כלשהי וקיבלו הצעה עקרונית להשתתף בהצגה חדשה, כחלק מתפישת האנסמבל בקאמרי, כיום דפוס זה פחות שכיח וכך השחקנים משוחררים לדרכם. בראשית מארס חתם הקאמרי עם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) על הסכם שהסדיר את העסקת 74 השחקנים שבחוזה הקיבוצי, והתייחס גם לפיצויי פיטורים מוגדלים לשחקנים שיהיו זכאים לכך לפי התנאים שהוגדרו ולמעברים מחוזה שנתי לחוזה המתייחס להצגה אחת בלבד. על פי ההסכם, על הקאמרי להעסיק לפחות 50 שחקנים בחוזה קיבוצי.

המנכ"ל סמל טען בשיחה עם "הארץ" כי מספר השחקנים ששוחררו מהתיאטרון בשל ירידת שבע הצגות הוא שמונה בלבד, ולא עשרות. "זה לא גל פיטורים, זו החלפת גלגל, ובכל מקרה לא פוטר שחקן אלא מפני שהצגתו ירדה", טען סמל. "מתחלפת העונה, הצגות יורדות ועולות הצגות חדשות. השחקנים ברובם מעדיפים לחתום להצגה ולא לעונה כדי להיות חופשיים. אנחנו מביאים שחקנים אחרים, חלקם מתמודדים על ליהוק בהפקות החדשות שיעלו וחלקם כבר נמצאים בשלבי ליהוק. אנו ממשיכים להתקשר לאלה שסיימו אצלנו הצגות ואם הם מצליחים להתברג לתפקידים, הם מקבלים אותם".

בעניין המייל האנונימי שהופץ על התנהלות הנהלת הקאמרי נמסר מהתיאטרון בתגובה: "חביבה הדר, סמנכ"ל כספים ומינהל, עושה את עבודתה נאמנה, על פי הנחיות המנכ"ל ובאישור מלא של הוועד המנהל הציבורי המלווה את הקאמרי. יש לה דיאלוג פורה עם ועד השחקנים ועם שח"ם. כל הפעולות הכספיות הנעשות בקאמרי נעשות על פי התקציב המאושר ועל פי ההקצבות הציבוריות שמקבל הקאמרי ממשרד התרבות ומעיריית תל אביב יפו. שחקני הקאמרי, ותיקים כצעירים, מקבלים את שכרם במועד וכל ההפרשות הסוציאליות מועברות לקופות השונות בזמן, ואין הקאמרי חייב לאף גורם כספים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ