ציקלון B ו"חומר כביסה סינתטית": המענה הקולי התמוה של תיאטרון החאן

לקוחות שהתקשרו לקופות התיאטרון הירושלמי נחשפו להקלטה באורך שלוש דקות ובמבטא כבד על אודות מוצרי טיפוח וחומרים מסרטנים. "כמו כולם, הופתענו גם אנו", נמסר מהחאן

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

לקוחות שהתקשרו בתקופה האחרונה לקופות תיאטרון החאן בירושלים מחוץ לשעות הפעילות נתקלו במענה קולי יוצא דופן, שבו אשה בעלת מבטא אנגלו־סקסי כבד העבירה להם הרצאה באורך שלוש דקות על חומרי טיפוח והדברה מסרטנים ועל חומרים שאינם מסוכנים לבריאות.

המענה הראשוני שניתן לפונים הוא מידע על שעות פעילות הקופה ולאחריו בקשה להמתין למרכזנית ומוזיקת המתנה מההצגה "החולה המדומה" מאת מולייר ובבימוי אודי בן משה. כעבור מעט יותר משתי דקות המתנה נשמעת ההקלטה המשונה מפיה של אשה שזהותה אינה ברורה. "הוועדה הממשלתית לחומרים מסרטנים קבעה שבנזין גורם לסרטן", היא פותחת ואומרת, "כמה משרדים ממשלתיים בחוץ לארץ ממליצים לציבור הרחב להפסיק להשתמש לחלוטין בחומר כביסה סינתטית (כך במקור; י"א), בחומר ניקוי סינתטית — במיוחד האקונומיקה — לחזור לעידן שהיתה (כך במקור) רק לפני 70 שנה, להשתמש אך ורק בחומרים טבעיים, כמו אבקת סודה, מים חמים וכולי".

בנקודה זו מפנה האשה למידע באחד מאתרי האינטרנט בעניין, שאת כתובתו היא הוגה באופן לא ברור, ועוברת לסוגיה בריאותית נוספת. "כבר בכמה בתי חולים, מוסדות ציבוריים, עירוניים וממשלתיים, בצפון אמריקה, נאסרה הכניסה לכל מי שלובש או מריח ריח בושם — דה אודון, אפטר־שייב, מי קולון ושאר קוסמטיקה", היא מספרת, "מוצרים אלה מכילים תרכובת נפט שארגון הבריאות העולמי של האו"ם קבע שבנזין גורם לסרטן. עדיף להשתמש בשמן זית או בשמן צמחי אחרת (כך במקור)". בנקודה זו היא מפנה לאתר ewg.org, אתר האינטרנט של Environmental Working Group, ארגון סביבה אמריקאי שמתמחה בחקר כימיקלים רעילים.

בהמשך עוברת המרצה לעסוק בחומרי הדברה. "125 ערים בקנדה חוקקו חוק עזר עירוני לאסור לחלוטין שימוש בקוטלי חרקים, קוטלי עשבים, אפילו נאסר (כך במקור) אותם קוטלים שקיבלו אישור ממשרד הבריאות או ממשרד איכות הסביבה קודם לכן", היא מסבירה, "חייבים לזכור שציקלון B, לפני שהשתמשו בו על בני אדם במחנות השמדות (כך במקור) של הנאצים בעצם היה חומר הדברה והשתמשו בו למטרות היגייניות. הוא נוצר בבית החרושת 'פארבן', שפירושו בגרמנית היא 'צבע וציוד'. באתר beyondpesticides.org אפשר לקבל אמצעים זולים, יעילים אבל לא רעילים לטפל בדשא, בחרקים". בשלב זה עוברת האשה לאיית את שם האתר ואומרת בין היתר: "n כמו נתניה, p כמו פתח תקוה". זהו אתר האינטרנט של עמותת Beyond Pesticides, הפועלת בוושינגטון ומעודדת שימוש בחומרי הדברה שאינם רעילים. בסיום דבריה מפנה האשה גם לאתר preventcancer.com של הקרן האמריקאית למניעת סרטן.

אחד הלקוחות שנחשפו להקלטה המשונה הוא יואב ליפשיץ, הכותב מעת לעת במוסף "הארץ" וכתב על כך בחשבון הפייסבוק שלו. "הקונוטציה הראשונה שלי היתה שזה ערוץ נסתר להעברת מסרים", הוא אומר בשיחה עם "גלריה", "בעידן שמרושת בטכנולוגיות מעקב וניטור, מי שרוצה להעביר מסרים חייב להשתמש בטכנולוגיות ובשיטות מעידן קדום יותר. לא שאני חושב שיש כאן איזה מסר מתוחכם או צופן, אבל אהבתי את הדרך היצירתית של מי שלא עשה את זה להעביר מסרים במקומות חבויים".

מתיאטרון החאן נמסר בתגובה כי "כמו כולם, הופתענו גם אנו מהתוספת ש'הודבקה' בימים האחרונים למענה הקולי הקבוע של תיאטרון החאן זה שלוש שנים. הנושא ייבדק ויתוקן מיידית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ