עיבוד ל"נופל מחוץ לזמן" של גרוסמן עלה בתיאטרון המלכותי בסטוקהולם

את ההפקה השבדית, שעלתה כחלק מפסטיבל אינגמר ברגמן השלישי לתיאטרון בינלאומי, ביימה סוזן אוסטן. בפרסומי התיאטרון צוין כי אוסטן קיימה דיאלוג עם גרוסמן בזמן כתיבת העיבוד וכי הסופר יתארח מחר בשני רבי־שיח במסגרת הפסטיבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דויד גרוסמן
דויד גרוסמןצילום: דניאל בר און

עיבוד בימתי לרב המכר "נופל מחוץ לזמן" מאת דויד גרוסמן עלה בסוף השבוע בבכורה בתיאטרון הדרמטי המלכותי בסטוקהולם שבשבדיה, כחלק מפסטיבל אינגמר ברגמן השלישי לתיאטרון בינלאומי. זהו העיבוד הבימתי הרביעי שנעשה לספר זה.

ספרו של גרוסמן יצא לאור ב-2011 בהוצאת "הספריה החדשה" והוא עוסק באב העוזב את ביתו ויוצא לחפש אחר בנו המת. הספר זיכה את גרוסמן בפרס ברנר ב-2012 וב-2014 הוא עוּבד לראשונה לבמה בידי יחזקאל לזרוב, בהצגה העולה בתיאטרון גשר. מאז זכה הספר לשני עיבודים בימתיים נוספים, האחד הוצג אשתקד בגרמנית בדויטשה תיאטר בברלין ובבימויו של אנדריאס קריגנבורג והשני הוצג השנה באנגלית בתיאטרון היהודי J בעיר וושינגטון, בבימויו של דרק גולדמן.

את ההפקה השבדית, המוגדרת כ"טקס אבלוּת לשמונה קולות", ביימה סוזן אוסטן, שזו עבודת הבימוי הראשונה שלה בתיאטרון הדרמטי המלכותי. בפרסומי התיאטרון על "נופל מחוץ לזמן", שיוצג בשבדית עם כתוביות באנגלית, צוין כי אוסטן קיימה דיאלוג עם גרוסמן בזמן כתיבת העיבוד וכי הסופר יתארח בשני רבי־שיח שיתקיימו ביום ראשון הקרוב כחלק מהפסטיבל. אוסטן ייסדה ב-1975 את תיאטרון "אוניה קלרה" בסטוקהולם וניהלה אותו אמנותית עד 2014. בעבודות רבות היא ביקשה לחקור סוגיות הנוגעות למוות ולאבל.

פסטיבל אינגמר ברגמן, שנפתח ביום חמישי האחרון ויימשך עד 4 בספטמבר, יארח גם את הפקת "ריצ'ארד השלישי" של השאובינה הגרמני, מאת ויליאם שייקספיר ובבימויו של תומאס אוסטרמייר. עוד תתארח בפסטיבל "סונטת סתיו", עיבוד בימתי לסרטו של ברגמן בהפקה משותפת של הדויטשה תיאטר הברלינאי והשאושפיל בשטוטגרט, וכן "תמונות מחיי נישואין" גם כן על פי סרטו של ברגמן ובהפקת התיאטרון הבלגי "סטאן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ