נעם סמל עשוי להמשיך בניהול הקאמרי כמה חודשים לאחר מועד פרישתו הרשמי

סמל התבקש להישאר בתפקידו כמה חודשים עד לסיום החפיפה עם המנכ"ל הבא. השחקן והבמאי יפתח קליין יעזוב בסוף דצמבר את תפקיד המנהל האמנותי של תיאטרון מראה בקרית שמונה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי נעם סמל עשוי להמשיך בתפקידו כמה חודשים לאחר מועד סיום כהונתו הרשמי, שנקבע ל-31 בדצמבר, בשל הצורך בחפיפה עם מחליפו או מחליפתו. בחודש הבא ימלאו לסמל 70 ובמאי האחרון הוא הודיע על פרישתו בתום 24 שנות כהונה.

בראשית החודש פירסם הוועד המנהל של הקאמרי את הקול הקורא להגשת מועמדות לתפקיד מנכ"ל התיאטרון ואת דרישות התפקיד, שאינן כוללות תואר אקדמי אלא מתמקדות בניסיון ניהולי בתחום התרבות. המועד האחרון שנקבע להגשת מועמדויות היה מחר (שלישי), אבל בתיאטרון החליטו לדחות אותו עד ל-6 באוקטובר. ל"הארץ" נודע כי סמל התבקש להישאר בתפקידו לתקופה נוספת של כמה חודשים עד לסיום החפיפה עם המנכ"ל הבא והשיב בחיוב. ככל הידוע, עד עתה הוגשו עשרות ספורות של מועמדויות לחברת ההשמה המבצעת את הליך האיתור בעבור ועדת האיתור שהוקמה בקאמרי. רוב המועמדויות הוגשו על ידי מנהלי תיאטראות רפרטואריים וגורמים נוספים בעולם התרבות, שחלקם כבר נפגש בנפרד עם ראש העיר תל אביב רון חולדאי, העומד בראש מועצת הנאמנות של הקאמרי.

מי שיסיים את תפקידו ב-31 בדצמבר הוא השחקן והבמאי יפתח קליין, שהודיע היום (שני) להנהלת תיאטרון מראה בקרית שמונה על פרישתו במועד זה מהניהול האמנותי של המוסד. קליין כיהן בתפקיד כשנה וחמישה חודשים. הוא החליף בתפקיד הבמאי את רועי הורוביץ, שניהל אמנותית את מראה במשך שלוש שנים וחצי. קליין מסר ל"הארץ" כי סיים את תפקידו בשל חילוקי דעות עם הנהלת התיאטרון על עתיד המוסד, שנתמך ב-2014 ב-843 אלף שקלים על ידי משרד התרבות.

בתקופה שבה כיהן קליין כמנהל אמנותי הועלו במראה שלוש הפקות בהשתתפות אנסמבל שחקני התיאטרון: "קצרים של סתיו", ערב שהורכב משלושה מחזות אמריקאיים קצרים שבו הוא גם ביים ושיחק, "שירלי ולנטיין" מאת ויל ראסל שביים הראל קרטס ו"מלחמות שוורים" מאת מייק ברטלט שביימה אורלי רביניאן. "יוזמות חדשות נולדו, קשרים נקשרו ואני מרגיש שרבים מהזרעים שנשתלו בשנה הזו יצמיחו פירות בהמשך", כתב קליין במכתב ההתפטרות שלו, "אני רוצה בעיקר להודות לקהל שהגיע לתיאטרון והביע אמון חוזר בפעילויותיו".

בתשובה לשאלת "הארץ" בנוגע לסיבות לפרישתו מסר קליין, העובד על "ערב שקופיות", הצגה חדשה פרי עטו ובבימויו שתתחרה בפסטיבל עכו הקרוב, כי "הגעתי להבנה המצערת שההנהלה ואני לא רואים עין בעין את המשך דרכו של התיאטרון. הצטערתי להיפרד, אבל אני שמח על השנה שהיתה וממשיך את דרכי בהתלהבות ובתנופה".

מנכ"לית מראה חגית רובין לא השיבה לשאלות בנוגע לנסיבות עזיבתו של קליין ומסרה כי "הנהלת תיאטרון מראה שמחה לשמש בית ליוצרים צעירים, להוות גשר ולהנגיש תרבות גם בפריפריה ומאחלת ליפתח הצלחה בהמשך דרכו". מבחני התמיכה של משרד התרבות בקבוצות תיאטרון מתנים תמיכה בין היתר בכך שאת הקבוצה ינהיג "מנהל אמנותי, בעל רמה מקצועית נאותה". לשאלה האם מחליפו של קליין ייבחר מבין חברי האנסמבל או שהתיאטרון יפרסם קול קורא לניהול האמנותי השיבה רובין כי "טרם הוחלט בעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ