בעקבות החלטת מירי רגב לבחון הצגה בפסטיבל עכו: חשש כי יוצרים יחרימו את התחרות

בצעד חריג, נציג ממשרד התרבות עשוי לצפות בחזרות להצגה, שעוסקת בנזקים שנגרמו לבתים פלסטיניים בפעולות צה"ל. אם ההצגה תיפסל, ייתכן כי יוצרים רבים יבטלו את השתתפותם בפסטיבל לאות מחאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עינת ויצמן מרימה ידיים
עינת ויצמן. צעד חריגצילום: גדי דגון

בעקבות הטענות לפיהן ההצגה "פלסטין שנת אפס", שתתחרה החודש בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר, מעבירה מסרים מסיתים החותרים תחת המדינה ופוגעים בסמליה, סיכמה שרת התרבות והספורט מירי רגב עם ראש העיר שמעון לנקרי שגם עיריית עכו תבחן את תוכן ההצגה. מקורות הקשורים לפסטיבל העריכו בשיחות עם "הארץ" כי אם ההצגה תיפסל מהתחרות, יודיעו מרבית משתתפי הפסטיבל על החרמת האירוע כולו לאות הזדהות ומחאה.

ל"הארץ" נודע כי משרד התרבות מתכוון לשלוח נציג מטעמו כדי לצפות בחזרות להצגה, שבכורתה מיועדת ל–17 בחודש, ערב פתיחת הפסטיבל. לחלופין, המחזה יישלח לעיון הדרג המקצועי במשרד. כך או כך מדובר בצעד חריג, שכן הגורמים במשרד וכן במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות אינם נוהגים לצפות בתהליכי עבודה או בחזרות; ודאי שאינם מקבלים מחזות לאישור מוקדם, כפי שהיה נהוג במועצה לביקורת מחזות וסרטים עד ביטול הצנזורה על מחזות. במקום זאת, הם מוזמנים להצגות עצמן לאחר עלייתן כצופים מן המניין. "כפי שאמרתי בעבר, יש הבחנה ברורה בין חופש ביטוי לחופש מימון. אף מדינה, גם מדינת ישראל, לא תממן מופעים החותרים תחת קיומה", אמרה רגב.

מירי רגב. "הבחנה ברורה בין חופש ביטוי לחופש מימון"צילום: אילן אסייג

"פלסטין שנת אפס", שכתבה וביימה עינת ויצמן, תוצג בשפה הערבית עם כתוביות בעברית ומוגדרת כ"קומדיה תיעודית". היא עוסקת בשמאי האומד את הנזקים שנגרמו לבתים פלסטיניים בפעולות צה"ל בירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה. בהצגה משחקים מנהל תיאטרון אל־קסבה ברמאללה, ג'ורג' איברהים, וכן ח'אולה איברהים, ע'סאן אשכר ואמג'ד באדר. ההצגה הופקה בסיוע מענק ממועצת הפיס לתרבות ולאמנות ועולה כחלק מפסטיבל עכו, שנתמך אשתקד על ידי משרד התרבות במיליון שקלים וחצי. ברשימת תודות ההפקה שבאתר הפסטיבל מוזכרים בין היתר עמותת זוכרות וארגון המוקד להגנת הפרט, המסייע לפלסטינים שזכויותיהם נפגעו.

מי שקבל על ההצגה בפני רגב ובפני לנקרי ויו"ר מפעל הפיס עוזי דיין היה פעיל הימין שמאי גליק, שלא צפה בה ולא קרא את המחזה. "נדהמתי לראות שהנכם מממנים במסגרת פסטיבל עכו הצגה מבית היוצר של ארגון זוכרות", כתב גליק לשלושה במכתב שהגיע לידי "הארץ". "בכל ההצגה מדברים על בתים שנהרסו על ידי צה"ל בעזה וירושלים ושוכחים לציין שרגע לפני כן ירו מהם טילים והם רצחו יהודים, את בנינו ואחינו. צה"ל מעולם לא הרס בית סתם, כל בית וסיבתו, ואת הסיבות לא מראים... העיפו מיידית את ההצגה הזאת מהפסטיבל". בשיחה עם "הארץ" סיפר גליק כי נחשף להצגה דרך אגרת המידע של עמותת זוכרות. "שם נאמר שההצגה מבוססת על פעולות הארגון", אמר, "הבנתי שאין זה ראוי שההצגה תעלה במימון משלם המסים. נוסף על כך, שני ארגונים קיצוניים נוספים נתנו השראה להצגה: המוקד להגנת הפרט, שמגן על רוצחים, ועדאלה, שנלחם בחיילי צה"ל".

כמה מקורות הקשורים לפסטיבל העריכו בשיחות עם "הארץ" כי אם ייווצר מצב שבו יצירתה של ויצמן תיפסל מהתחרות או תיפגע מסיבות כלשהן, עשויות מרבית הצגות התחרות לבטל את השתתפותן באירוע. בימים הקרובים יתברר אם נציג משרד התרבות יבואו השבוע לחזרות, בכפוף להסכמת היוצרים, או יסתפקו בקריאת המחזה.

תגובותיהם של יוצרת ההצגה ויצמן ושל המנהל האמנותי של הפסטיבל, אבי גיבסון בר־אל, לא התקבלו. פסטיבל עכו ועיריית עכו מסרו תגובה משותפת: "לאורך כל שנות קיומו של הפסטיבל הועלו הצגות ששיקפו מגוון רחב של דעות, תפישות תיאטרוניות וחירות היצירה, מתפקידיהם הבולטים של התיאטרון והאמנות. עיריית עכו והנהלת הפסטיבל אינן מתערבות בתכנים האמנותיים של הפסטיבל ושומרות על חופש הביטוי והיצירה. כמו כן, רפרטואר ההצגות נבחר אך ורק על ידי המנהל האמנותי בשיתוף הוועדה האמנותית. הנהלת הפסטיבל סומכת על מקצועיותם. כבכל שנה, אם יימצא שתוכנה של הצגה עומד בסתירה לחוק, העירייה פועלת כנדרש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ