"אשה בורחת מבשורה" ו"נפילים" בין ההצגות שיעלו ב"ישראדרמה" הקרוב

חמש הצגות רפרטואריות ושמונה יצירות עצמאיות ופרינג' יועלו באירוע, שייערך בדצמבר ונועד לחשוף מחזאות מקור בפני יוצרים ומנהלים אמנותיים מחו"ל

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת בן צור מחבקת את דרור קרן
אפרת בן צור ודרור קרן ב"אשה בורחת מבשורה"צילום: ז׳ראר אלון

חמש הצגות רפרטואריות ושמונה יצירות עצמאיות ופרינג' יועלו בין 1 ל–5 בדצמבר הקרוב באירוע "ישראדרמה 2016" לחשיפת מחזאות מקור בפני יוצרים ומנהלים אמנותיים של תיאטראות ופסטיבלים מחו"ל. 13 ההפקות נבחרו מתוך כ–120 הצגות שהוגשו לוועדה האמנותית, ולא מעט מהן עוסקות בסוגיות פוליטיות עכשוויות.

ההצגות הרפרטואריות שנבחרו לאירוע הן "אשה בורחת מבשורה" של הבימה והקאמרי, אותה עיבד וביים חנן שניר על פי ספרו של דויד גרוסמן, "יהוא" של הבימה מאת גלעד עברון ובבימוי אילן רונן, שזכתה השנה בפרס התיאטרון למחזה המקורי הטוב ביותר; "על האש" של הקאמרי מאת ובבימוי דרור קרן, שזכה בפרס מחזאי השנה; "ספר דוד המלך" של גשר, שכתב רועי חן לפי ספרו של שטפן היים וביים יבגני אריה; והמחזמר "בילי שוורץ" של תיאטרון חיפה מאת אוהד חיטמן ושירילי דשא ובבימוי דניאל אפרת, שזכה בחג המחזמר 2013 בבת ים וגרף השנה ארבעה פרסי התיאטרון הישראלי.

הפקות הפרינג' שיעלו בישראדרמה הן "נפילים" של הזירה הבין תחומית בירושלים מאת יונתן לוי ובועז לביא ובבימויו של לוי; "בשורות נעימות ומשיבות נפש" של קבוצת התיאטרון רות קנר מאת נעמי יואלי; "ריצה אצל הים" של רות קנר על בסיס סיפור מאת ס. יזהר; "ההודאה" של תיאטרון יפו מאת מוטי לרנר ובבימוי סיני פתר; ו"טקטוניה: לעבור דרך קירות" של תיאטרון הידית מאת ובבימוי שירי ג'ורנו. שלוש ההפקות הנוספות שיעלו באירוע הוצגו בבכורה בפסטיבל עכו אשתקד, והן: Practice Makes Perfect שיצרה נטלי צוקרמן וזכתה בפרס הפרפורמרית הטובה ביותר בפסטיבל; "על כל צרה שלא תבוא: 23 מחשבות על קונפליקט", שיצרו דניאל כהן לוי ונמר גולן וזכתה בשלושה פרסים בפסטיבל; ו"פרלשטיין" שיצר אנסמבל פרלשטיין וזיכתה בפרס את שחקנית המשנה.

לאירוע צפויים להגיע כ–50 אורחים ממדינות שונות ולצד ההצגות ייערכו סימפוזיונים בהשתתפות מחזאים ויוצרים, שבהם תינתן חשיפה ל–15 מחזות ישראלים נוספים.

מתוך "ספר דוד המלך"צילום: סרגיי דמיאנצ'וק

אירוע ישראדרמה, הנערך אחת לשנתיים (לסירוגין עם אירוע "חשיפה בינלאומית לתיאטרון"), יתקיים זו השנה ה–11 במימון משרד התרבות, אגף קשרי תרבות ומדע (קשתו"ם) במשרד החוץ, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות ועיריית תל אביב. בראש הוועדה האמנותית שלו, המונה נציגי אקדמיה, איגודי יוצרים ומדורי המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, עמד השנה ד"ר לי פרלמן וחבריה היו ד"ר אולגה לויטן, ד"ר הילה דוד, הדר גלרון, נתלי פיינשטיין, חיים אברמסקי, משה פרלשטיין, עידן שוורץ, רועי הורוביץ ויובל ניב.

"חברי הוועדה דנו בהצגות תוך הצגת תפישות וטעמים שונים וביחד בנו תוכנית מגוונת, שחשבנו שהיא רלוונטית לאורחים מחו"ל", אמר פרלמן ל"הארץ", "חשוב לנו שהם יתחברו למחזאות הישראלית וליצירה התיאטרונית פה וימצאו את הדרך ליצור שיתופי פעולה. זה היה תהליך מאוד מקצועי וחיובי, החברים  באו עם המון עניין".

לשאלה בנוגע לריבוי ההצגות הנוגעות בנושאים פוליטיים עכשוויים השיב פרלמן כי "הניסיון מלמד שההצגות שלנו שעוסקות בנושאים רלוונטיים לנו מעניינות מאוד את האורחים. הוועדה הרכיבה תוכנית לאורחים וההצגות מאפיינות חלק ניכר מהתיאטרון שנוצר פה". לדבריו, משרדי התרבות והחוץ המממנים את האירוע עודכנו בדבר תהליכי העבודה בוועדה וגם חבריה נבחרו על דעתם. "פעלנו על פי קריטריונים מוסכמים שנקבעו עם שני המשרדים, אבל כהרגלנו — ובדומה לשנה שעברה — דנו בשאלה מהם סוגי ההצגות והמחזות שעשויים לעניין את האורחים ולקדם את המחזאות ואת התיאטרון הישראלי. זה המנדט שלנו", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ