הבימה יופיע לראשונה בקרית ארבע; יוצרים מוחים: זו עבירה על החוק

יוצרים ואנשי אקדמיה קראו לתיאטרון הלאומי לחזור בו מההחלטה להציג את ההצגה "סיפור פשוט" בהתנחלות: "החוק אמור לאסור פעילות אזרחית בשטחים כבושים". השרה רגב: "אני מחזקת את הבימה על עמידתו האיתנה כנגד השמאל"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר ואישה יושבים
מתוך "סיפור פשוט"צילום: ז'ראר אלון

שורת יוצרים ואנשי אקדמיה הביעו מחאה נגד הצגת "סיפור פשוט" של התיאטרון הלאומי הבימה במתנ"ס קרית ארבע־חברון בחודש הבא, וקראו לתיאטרון לבטל אותה. ההצגה, שעיבדה שחר פנקס על פי הרומן באותו שם מאת ש"י עגנון ושביימה שיר גולדברג, אמורה להגיע לקרית ארבע ב–10 בנובמבר וב–8 במארס הקרוב מתוכננת להציג גם בהיכל התרבות באריאל. תהיה זו הפעם הראשונה שהבימה מגיע לקרית ארבע.

באפריל האחרון חתמה שרת התרבות מירי רגב על מבחני התמיכה החדשים בתיאטראות, שלפיהם מוסדות שיופיעו בהתנחלויות יקבלו תמריץ בסך 10% לתמיכה ואלה שיימנעו מכך יספגו הפחתה של כשליש מהסכום בפרמטר "מיקום ההרצות". נגד מנגנון זה במבחנים, שעשוי להיטיב עם הבימה במקרה הנ"ל, עתרה לאחרונה האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ.

המחאה התעוררה בעקבות שני פוסטים שפירסם בימים האחרונים ד"ר חיים וייס בפייסבוק. בפוסט הראשון רמז וייס, מרצה בכיר במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון, למנגנון התמריצים והקנסות שהנהיגה רגב. "מתברר שרוח המפקד עובדת והפחד מפני איומיה הגלויים או הסמויים של מירי רגב עושים את שלהם", כתב וייס, לצד תמונת גדר ועליה פוסטר המבשר על ההצגה המתוכננת בקרית ארבע, שבה מתגוררים כ–7,000 תושבים. "הנכונות של התיאטרון, עובדיו ושחקניו לקחת חלק בתהליך נירמולו של הכיבוש והפיכתה של קרית ארבע לעוד עיר שבה מופיעים מטרידה מאוד. האם הקשיים הכלכליים שבהם מצוי התיאטרון והתקווה כי הופעה בחברון תגרום לשרת התרבות ולשרים אחרים לסייע לתיאטרון הם אלה שהובילו לקיום ההופעה בקרית ארבע־חברון?".

בפוסט נוסף התייחס וייס למשמעות הסמלית הטמונה לדעתו בהצגה בקרית ארבע. "כאשר הבימה, על מעמדו הקאנוני (והמורכב) בשיח הציוני והישראלי, בוחר להופיע בעיר המסמלת יותר מכל את אלימותו וגזענותו של מפעל ההתנחלות הוא מבצע מהלך סימבולי רב משמעות", הדגיש, "תיאטרון הבימה מעניק תוקף, משמעות ולגיטימציה למפעל ההתנחלות בכלל ולייצוגיו הקיצוניים והאלימים ביותר בפרט".

שרת התרבות מירי רגב בירכה את הבימה על המהלך. "ההחלטה להופיע לראשונה בחברון ממחישה את היותו של התיאטרון הלאומי חלוץ מרכזי בהתייחסות לכל אזרחי המדינה כשווים בזכות לתרבות", מסרה רגב, "אני מחזקת את הבימה על עמידתו האיתנה כנגד הסחף של הביקורות משמאל וצר לי כי גורמים בתוך ארצנו מתנהגים כאחרוני בריוני ארגוני ה–BDS. מכניסתי לתפקיד אני מובילה מדיניות לצדק תרבותי במסגרתה התרבות בישראל תונגש לכל אזרח כזכות בסיסית ואני שמחה לראות חזון הופך למציאות".

הפוסטים של וייס ספגו תגובות קשות גם מצד גולשים שטענו כי רכשו כרטיסים להצגה בקרית ארבע. מנגד, הוא זכה לשיתופים בקרב אנשי אקדמיה ויוצרים מתחומים שונים. במאית הקולנוע דינה צבי ריקליס כתבה כי "ב–10 בנובמבר יוטל עוצר בחברון (כאילו שרק אז) כי התיאטרון בא לעיר. תזכירו לי כמה יהודים מתגוררים בקרית ארבע. תזכירו לי גם כמה חיילים מאבדים שם צלם אנוש? ולא באשמתם". המוזיקאית שוש רייזמן כתבה כי "זה בכלל לא סיפור פשוט להציג בחברון. איך אתם מצליחים?", ואילו במאי התיאטרון ארי רמז כתב כי "מעטים הם היכלי התרבות בישראל שיש סביבם אטרקציות כמו זה שבקרית ארבע, שנפל בחלקם של שחקני 'סיפור פשוט' להופיע בו בקרוב. לפני ההצגה, יוכלו השחקנים ליהנות מביקור בפארק הרב כהנא או באנדרטה לזכרו של ברוך גולדשטיין הי"ד".

המחזאי והבמאי יהושע סובול, שמחזותיו "התרסקות" ו"המאהבת התשיעית" מתוכננים לעלות העונה בהבימה, הגיב אף הוא בחריפות. "אני לא מגדיר זאת כחרם אלא כסירוב לעבור על חוק שאומר שאסור לקיים פעילות אזרחית בתוך שטחים כבושים", אמר סובול ל"הארץ", "חברון וקרית ארבע הן לא חלק מישראל ולכן אין רשות להכריח מוסד אמנותי או תרבותי ישראלי להופיע מחוץ לגבולות המדינה. זהו מהלך בלתי חוקי ואם יוגש בג"ץ בעניין, הטיעון שאין להכריח מוסד תרבות להופיע מחוץ לישראל יתפוס שם. יש הרבה מקומות שניתן להופיע ולא חייבים לרוץ מעבר לגבולות".

ד"ר דנה אולמרט וד"ר ענת מטר מאוניברסיטת תל אביב גינו את ההצגה המתוכננת ואת התגובות הנזעמות לפוסטים של וייס. "הבימה קרנפים ובנות יענה, ומתברר שיש להם קהל אוהדים בקרית ארבע שכבר מחמם מנועים", כתבה אולמרט. מטר הוסיפה: "זה אכן סיפור פשוט, כי אין הרבה מקומות נתעבים מזה באזורנו".

התיאטרון הירושלמי הדתי אספקלריא, המרבה להופיע בגדה, בירך את הבימה על "מעשה הגבורה המופלא שלו להופיע בקרית ארבע". בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של התיאטרון נכתב: "החובה של כל תיאטרון להופיע בכל מרחבי הארץ ולפני כל סוגי קהל ברורה ומתבקשת מאליה. זכות היסוד של כל אזרח במדינה היא ליהנות מפרות תשלומי המסים שלו, שחלקם ניתנים לגופים העוסקים ביצירת תרבות. כל מי שנוהג אחרת חוטא בגניבה ובמעילה בכספו של האזרח ובאמון שהוא נותן בו, על אחת כמה וכמה תיאטרון הבימה המגדיר את עצמו כתיאטרון לאומי והנתמך בסכום הגבוה ביותר מכל התיאטרונים בארץ. אספקלריא סירב וימשיך לסרב להעסיק שחקנים שאינם מוכנים להופיע מעבר לקו כלשהו או מחרימים ציבור כזה או אחר".

"סיפור פשוט" עוסקת באהבתו של הצעיר הירשל הורוביץ לבלומה נאכט, יתומה שמתגוררת בבית הוריו, ובנישואיו בלחץ אמו למינה, בתו של איכר עשיר. ככלל, התיאטראות הרפרטואריים הגדולים הופיעו מאז ומעולם בכל היכל שאליו הוזמנו, בהם אלה שבגדה המערבית, כך שלא אירעו תקריות על רקע מיקום ההצגה. בספטמבר השנה ביקרה השרה רגב בקרית ארבע, ולפי עמוד הפייסבוק הרשמי של ההתנחלות "בישרה שתיאטרון 'הבימה' יחדש את הופעותיו בהיכל התרבות של קרית ארבע־חברון".

ד"ר וייס אמר ל"הארץ" כי קיבל תגובות מגולשים שאיימו לפנות לאוניברסיטת בן גוריון בדרישה לפטרו. "אני נמנע מהדיון המתבקש במשמעות בחירת התיאטרון הלאומי להעלות בקרית ארבע דווקא את 'סיפור פשוט', העוסקת בשפיות ובאובדנה", הוסיף, "אני מקווה שמנהלי, במאי ושחקני הבימה, בפסעם בינות למצבות המהללות את ברוך גולדשטיין ומאיר כהנא, יעמדו על חומרת מעשיהם".

טרם נמסרה תגובת תיאטרון הבימה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ