מנכ"לית הבימה: ההצגה בקרית ארבע לא נקבעה בגלל לחצים מצד רגב

הבמאי מיקי גורביץ' הצטרף למחאת היוצרים נגד העלאת "סיפור פשוט" בהתנחלות: "פשיטת רגל מוסרית וסופית של התיאטרון הישראלי". ההצגה, שכוללת עירום גברי, צפויה לעלות ללא כל שינוי

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחקני "סיפור פשוט". השחקנים או אנשי הצוות של ההצגה טרם הביעו התנגדות לנסיעה לקרית ארבע
שחקני "סיפור פשוט". השחקנים או אנשי הצוות של ההצגה טרם הביעו התנגדות לנסיעה לקרית ארבעצילום: ז'ראר אלון

המחלוקת סביב הצגת "סיפור פשוט", שתיאטרון הבימה צפוי להעלות בחודש הבא במתנ"ס קרית ארבע־חברון, גררה היום (שלישי) תגובות הן מצד מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן, שהכחישה כי הופעלו לחצים מצד שרת התרבות מירי רגב להציג במקום, והן מצד במאית ההצגה שיר גולדברג שהבהירה כי עמדתה בשאלת ההופעה במקום מנוגדת לזו של התיאטרון. עד עתה לא נודע על שחקנים או אנשי צוות של ההצגה שהביעו התנגדות לנסיעה לקרית ארבע.

"סיפור פשוט" שעיבדה שחר פנקס על פי הרומן מאת ש"י עגנון מתוכננת לעלות בהיכל התרבות שבמתנ"ס קרית ארבע־חברון ב–10 בנובמבר. תהיה זו הפעם הראשונה שבה מציג התיאטרון הלאומי במקום, מהלך שספג בימים האחרונים גינויים מצד יוצרים ואנשי אקדמיה שקראו לבטל את ההצגה בטענה שהיא מנוגדת לחוק. בחודש שעבר נכתב בעמוד הפייסבוק הרשמי של קרית ארבע כי בעת ביקורה בהתנחלות בישרה רגב כי "תיאטרון הבימה יחדש את הופעותיו בהיכל התרבות של קרית ארבע־חברון".

מנכ"לית הבימה, אודליה פרידמן. "ניתן להצגה להמשיך ולא נחרים אף אחד"צילום: מוטי מילרוד

למרות זאת, בראיון היום (שלישי) לגלי צה"ל הכחישה מנכ"לית הבימה כי ההצגה נקבעה בלחץ השרה רגב. "הבימה מופיעה הרבה מאוד שנים גם באריאל וגם במעלה אדומים. אין שום לחץ"", אמרה, "הבימה לא מתכופפת, זו היתה מדיניות שהוחלטה לפני כמה שנים, לא קשורה לשר כזה או אחר". כשנשאלה פרידמן האם לכל שחקני "סיפור פשוט" יש מחליפים, למקרה שאחד מהם יבקש שלא לנסוע להצגה בקרית ארבע, היא השיבה כי "להרבה מאוד שחקנים יש מחליפים בהרבה הצגות. נכון לכרגע לא קיבלתי הודעה מהשחקנים (על בקשה להחלפה בהצגה המדוברת, י"א), אבל היו הצגות שבהן שחקנים לא נסעו. שחקן שבחר לא לנסוע — הוחלף. במדיניות הזאת לא השתנה שום דבר. בדיוק כמו שאני לא כופה על אף שחקן לשחק בשישי או בשבת". פרידמן סיכמה את דבריה באומרה כי "ניתן להצגה להמשיך ולא נחרים אף אחד".

במאית ההצגה שיר גולדברג הדגישה בשיחה עם "הארץ" כי עמדתה בסוגיית ההצגה בקרית ארבע שונה מעמדתו הרשמית של הבימה. "עם זאת, ומרגע שההצגה יצאה, היא שייכת לתיאטרון ורק לו יש את יכולת ההחלטה בעניין הזה", הוסיפה גולדברג, "אני תומכת בכל מה שהשחקנים והיוצרים יחליטו וגם הבהרתי להם זאת. כל אחד צריך לפעול לפי צו מצפונו".

במאית ההצגה שיר גולדברג (בחזית) ושחר פנקס המעבדת. "כל אחד צריך לפעול לפי צו מצפונו"צילום: גלי איתן

בשנים האחרונות מספר מצומצם בלבד של הצגות רפרטואריות מהתיאטראות הגדולים הועלה בהיכל בקרית ארבע שנפתח ב–2011. האולם מונה 383 מקומות ובין היתר הוצגה בו לפני כארבע שנים "אחרון ימיה" של בית ליסין. מנהלת המתנ"ס יעל שטיגליץ אמרה ל"הארץ" כי צוות המקום הוא שפנה להבימה בבקשה לרכוש את "סיפור פשוט". "זה סיפור מקסים של ש"י עגנון וההצגה מתאימה לציבור שלנו גם מבחינת הלבוש והצניעות, כך שכל הניואנסים הדתיים מתקיימים בה", הוסיפה, "יש תיאטראות שאנחנו נתקלים בסירוב מצדם. כמובן שאף אחד לא אומר בפה מלא שזה בגלל קרית ארבע אבל מתחמקים באיזושהי דרך, ודווקא עם הבימה זה זרם בצורה טובה. בעבר פנינו אליהם אבל לא מצאנו הצגה בסכום נורמלי. לא מחזמר שעולה 90 או 100 אלף שקל, אלא הצגה בסכום סביר שעונה על כל ההגדרות. אנחנו מחפשים המון זמן ורוצים הצגות איכותיות. כאזרחי מדינת ישראל מגיעה לנו התרבות הכי טובה שיש".

לדברי שטיגליץ, יותר ממאה כרטיסים כבר נמכרו ל"סיפור פשוט", שאף שנכלל בה קטע התערטלות גברית, תוצג בקרית ארבע ללא כל שינוי. "זה לא עירום פרובוקטיבי וקשה, אלא עדין", הדגישה שטיגליץ והתקשתה להשיב על השאלה האם יש סיכוי שההצגה תבוטל בעקבות המחאה. "החוזה חתום, אני מקווה שלא יהיו שינויים ושאנשים יפרידו בין תרבות לפוליטיקה", אמרה, "עצוב לי שמערבים פוליטיקה עם תרבות כי אני מאמינה שתפקיד התרבות הוא לחבר, לחזק חוסן קהילתי, ליצור מרחב תרבותי ומפגש בין אנשים, משהו שעושה נעים, שמח. אנחנו אזרחי מדינת ישראל, נלחמים במלחמות, משרתים בצבא, משלמים מסים. מותר להיות חלוקים פוליטית אבל חבל שמערבים את התרבות, שהיא אחד הדברים שיכולים ליצור קשר או אחווה. אנחנו פריפריה, קשה לנסוע אלינו והדרכים לא פשוטות, אז אנשים מעריכים מאוד את מה שמביאים להם לפה ומצביעים ברגליים".

אל שורת היוצרים ואנשי האקדמיה שהביעו מחאה על ההצגה המתוכננת הצטרף היום הבמאי מיכאל (מיקי) גורביץ', מנהלו האמנותי של תיאטרון החאן, שכינה את המהלך "פשיטת רגל מוסרית וסופית של התיאטרון הישראלי". "יש לומר בקול ברור: עד כאן", אמר גורביץ' ל"הארץ", "תושבי הקריה הזו, מן הקיצוניים שבתושבי השטחים, מטפחים את קברו של מבצע הטבח ברוך גולדשטיין, את פארק הגזען מאיר כהנא שפעילותו הפוליטית הוצאה מחוץ לחוק, ולכן הם חורגים לגמרי אפילו מהקונצנזוס הישראלי שהקצין לא מעט בשנים האחרונות. זה קו אדום שאסור בשום פנים ואופן לחצות אותו". לדברי גורביץ', "הקריטריונים של משרד התרבות אכן ברורים וסירוב להופיע בשטחים יגרור קיצוץ תקציבי. אני מציע לאנשי הבימה להתעקש על קריטריון נוסף: קול המצפון וגם אחריות לפניה המוסריים של החברה שבה הם חיים ופועלים. אפשר לעמוד באיום ולוותר על חלק התקציב (הלא גדול במיוחד) שיקוצץ כסנקציה כנגד המסרבים להופיע בשטחים. תחסכו במקום אחר — על חשבון תפאורה, תלבושות, תאורה — לא על חשבון מצפונכם ומצפון השחקנים האמורים לעשות את המלאכה המזוהמת".

גם המחזאי והבמאי יוסי יזרעאלי הביע שאט נפש מהמהלך. "שלושת המחזות שאיפיינו את יסוד תיאטרון הבימה: ׳הדיבוק׳, היהודי הנצחי׳ ו'הגולם׳ נסובו סביב סוגיית המשיחיות ותוצאותיה ההרסניות", הזכיר יזרעאלי, "מימוש ההזייה המשיחית במחזות האלה מותרת אך ורק על במת התיאטרון. שם נלמד השיעור, אסור לממש אותה במציאות. האסון בסוף הדרמה מוגבל לבמה. כשהוא חורג ממנה, במציאות, מי ישורנו. מחזה אחר שהועלה פעמיים בהבימה ׳בקץ הימים׳ של חיים הזז, מתאר איך הסינדרום המשיחי משחרר יצרים אפלים, משחית ומושחת". עוד מסר יזרעאלי ל"הארץ" כי "קרית ארבע מאהילה גזענים ורוצחי ערבים בשם ההזייה המשיחית. חבל שתיאטרון הבימה לא מטה אוזן למייסדיו ולאתוס המוסרי שאיפיינו את התיאטרון הזה מיום היווסדו".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ