העלאות שכר לשחקני החאן בהסכם החדש שנחתם

כחלק מההסכם, שנחתם בהתערבות ארגון השחקנים (שח"ם), יושלם שכרם של שחקני החאן הצעירים לסכום המינימום. ההסכם קובע גם תגמולים ומועדים על חזרות לסוגיהן

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

תיאטרון החאן וארגון השחקנים בישראל (שח"ם) חתמו אתמול (ראשון) על הסכם קיבוצי חדש להעסקת שחקני התיאטרון. כחלק מההסכם יושלם שכרם של שחקני החאן הצעירים לסכום המינימום ולצד זאת דרגת השכר שלהם תעלה מדי שנה כך ששכרם יעלה בכ–1,000 שקלים. ההסכם מעגן גם תוספות שכר הנעות בין 1,000 ל–3,000 שקלים לחודש לשחקנים הוותיקים בלהקה.

ביוני האחרון הכריז שח"ם על סכסוך עבודה בחאן, בין היתר בטענה שלוח הזמנים הצפוף של השחקנים בתיאטרון אינו מאפשר להם עבודות נוספות בקולנוע ובטלוויזיה. בתום משא ומתן שנמשך כשנה נחתם ההסכם, הקובע כי מספר שחקני הלהקה המועסקים לפיו יישאר 15, כפי שהוא כיום, במטרה למנוע העברת שכירים למעמד פרילנסרים. ההסכם מגדיר את המועדים האפשריים לקיום חזרות־תיקונים וחזרות־ריענון לקראת הצגה שחוזרת לבמה אחרי הפסקה, ואף קובע כי לשחקנים שישתתפו בחזרות ריענון ישולמו פרמיות בהתאם. סוכם למשל כי חזרות ריענון יתקיימו עד שלושה שבועות מיום ההצגה האחרונה בסבב ההרצות האחרון.

ההסכם מגדיר תשלום פרמיות קבועות על חזרות ערב (18:00 עד 22:00 או 19:00 עד 23:00) לשחקניות שהן אימהות לילדים עד גיל 13 ושהשתתפו באותו יום בחזרה נוספת, וכן פרמיה על חזרות בשבת. נקבע בו כי חזרות במהלך השבת ייערכו בכפוף לאישור ועד השחקנים. עוד נקבע בהסכם כי שחקני הלהקה המעלים הצגות יחיד יקבלו פרמיה כפולה על כל הצגה. ההסכם מעגן גם את שיעורי ההפרשות לפנסיה ולפיצויי פיטורים ואף דמי מעונות שישולמו לשחקניות שהן אימהות, מלידת ילדיהן ועד גיל חמש.

אחד מסעיפי ההסכם, שייכנס לתוקף ב-1 בינואר הקרוב, נוגע לכרטיסים ששחקני הלהקה מקבלים להצגות החאן. הוא קובע כי כל שחקן יקבל זוג כרטיסים להצגת החאן בתל אביב וכן שאם מדובר בהצגה שהוא אינו משתתף בה הוא יידרש להשתמש בכרטיס בעבורו ובעבור אדם נוסף בלבד, באופן פרטי.

"הגענו להסכם טוב והוגן המשקף את מחויבותו של תיאטרון החאן ללהקת השחקנים שלו, שהיא הבסיס לקיומו האמנותי", מסר מנכ"ל החאן דני וייס, "דרכי העבודה של החאן שונות מאלה של תיאטראות אחרים, דבר המטיל מחויבויות ייחודיות הן על השחקנים והן על הנהלת התיאטרון. ההסכם החדש משקף זאת".

גם בהנהלת שח"ם הביעו סיפוק נוכח חתימת ההסכם. "מגיע לשחקנים ולשחקניות לקבל תנאים הוגנים על עבודתם, בדומה לשאר התיאטראות הרפרטואריים בארץ", אמרה יושבת הראש אסתי זקהיים, והמנכ"ל אורי רשטיק הוסיף כי "שח"ם פועל לרווחתם כדי שיקבלו תנאי העסקה שיאפשרו להתפרנס בכבוד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ