הקברט הסאטירי "הפסקת אש" זכה בפרס הצגת השנה בפרינג'

בטקס "קיפוד הזהב" שהתקיים אתמול בתל אביב הוענקו בין השאר פרסים להצגות "פר גינט" של אנסמבל עיתים, "תיאורמה" של תיאטרון הקוביה ו"המתנחל" של תמונע

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפי "הפסקת אש", ביום בטקס
משתתפי "הפסקת אש", ביום בטקסצילום: עופר וקנין

הקברט הסאטירי "הפסקת אש" של קבוצת "בורדל טוטאל" זכה אתמול (שישי) בפרס "קיפוד הזהב" להצגת השנה בפרינג', בטקס שהתקיים בתיאטרון תמונע בתל אביב. ההצגות "פר גינט" של אנסמבל עיתים בבימוי רנה ירושלמי, "תיאורמה" של תיאטרון הקוביה בבימוי אריאל וולף ו"המתנחל" של תמונע בבימוי יגאל זקס זכו בשני פרסים כל אחת. שווי הזכייה בכל אחת מ–16 קטגוריות הפרס הוא 3,000 שקלים.

"הפסקת אש", הקברט העולה כיצירה עצמאית של נועה מורדוביץ', רועי אסף וטלי רגב, נבחר להצגת השנה. בנאום הזכייה הקריא השחקן רועי אסף שורת אסוציאציות הקשורות למלה "תיאטרון": "יצירה, חופש, אמת, אמנות, יצירתיות, חתרנות, סלון, מקלט, מחסן, פליירים, חלל, הקמה, הצגה, פירוק, עוד זיעה, ביקורת, נשימה, מינוס בבנק וכל זה בשוליים", אמר וזכה למחיאות כפיים.

"פר גינט" מאת הנריק איבסן ובבימוי ירושלמי זיכתה את עידן לוי בפרס על עבודת הווידיאו ואת נעם בן אז"ר בפרס השחקן הראשי. "יש בזכייה ארומה של עצב, עם סגירת אולם נחמני, והיא מעוררת את הגעגועים לאולם הנפלא הזה", אמר בן אז"ר. "תיאורמה" על פי סרטו של פייר פאולו פאזוליני זיכתה את הבמאי אריאל וולף בפרס העיבוד ואת בן זוגו השחקן והמלחין שלומי ברטונוב בפרס המוזיקה. "לחיי עשייה אמנותית בלתי תלויה ובלתי מוסתת", אמר ברטונוב עם קבלת הפרס. "המתנחל" זיכתה את נעם גיל בפרס מחזאי השנה ואת יעקב זדה דניאל בפרס שחקן המשנה. פרס השחקנית הראשית הוענק לדורין מנדל על "מת על החיים" בבימוי שלום שמואלוב בתיאטרון הסמטה ובפרס שחקנית המשנה זכתה רותם נחמני על "דון פרלימפלין ואהבתו לבליסה בגן ביתו" בבימוי חיים עבוד באותו תיאטרון.

פרס במאי השנה הוענק ליאיר שרמן על "הבקכות" מאת אוריפידס בתיאטרון תמונע. הפרס על העבודה הקבוצתית מתחלק בין שתי הצגות שהתחרו בפסטיבל עכו 2015: דניאל כהן לוי ונמר גולן על "על כל צרה שלא תבוא" ונטלי צוקרמן על "Practice makes perfect", שגם זיכתה את צוקרמן בפרס הפרפורמרית הטובה ביותר בפסטיבל. בפרס המבצעת הטובה ביותר בהצגת יחיד זכתה רחיק חאג' יחיא סלימאן על "סיפור שטרם נולד" של אנסמבל הפרינג' בנצרת ובבימוי הישאם סלימאן, שגם זיכתה אותה בציון לשבח בפסטיבל התיאטרונטו האחרון ועוסקת באשה ערבייה שנפלה קורבן להתעללות מינית. "אני חייבת להודות לבחורה שהסכימה לעשות את הסיפור הזה פעם ועוד פעם ועוד פעם, וגם לקבל פרסים", אמרה סלימאן, "אני לא אגיד כאן 'נכבה', כיבוש, 'מחמוד דרויש' וגם לא 'תרשום שאני ערבייה'".

פרס שפת הבמה הוענק ל"טקטוניה — לעבור דרך קירות" של תיאטרון הידית בפרדס חנה, בבימויה של שירי ג'ורנו. "אני לומדת שפעמים רבות להאמין ולדבוק בחזון של תקווה, גם כשהוא עדיין נסתר מהעין, זה לעבור דרך קירות", אמרה ג'ורנו במעמד הזכייה. בפרס על עיצוב התפאורה אלכסנדר ליסיאנסקי על הטרילוגיה "הר" בבימוי דלית מילשטיין בתיאטרון נוצר בבת ים. הפרס על עיצוב התלבושות הוענק למאי ברנע על "המלך שאול" בבימוי תום ווליניץ בצוותא, ובפרס על עיצוב התאורה זכה אורי מורג על "אי שפיות" בבימוי דניאל זעפרני, יפעת וינון צפריר של קבוצת אורתו־דה.

"הפסקת אש"צילום: גאיה פוטוס

הפרס על מפעל חיים הוענק לבמאי פואד עוואד, מנהלו לשעבר של תיאטרון אל־מידאן בחיפה, על עבודתו לחיבור התיאטרון הערבי והעברי. עוואד סיפר כיצד נעצר באחרונה במחסום צבאי באזור ירושלים וניסה להסביר לשווא לחיילים שהוא איש תיאטרון. "יכול להיות שחוק הצנזורה מתחפש לדמות שרת התרבות הנוכחית מירי רגב, שפסלה תקציבים לתיאטרון אל־מידאן ורצתה לבדוק את ההצגה 'פלסטין, שנת אפס'. אז איפה אנחנו חיים?'", תהה עוואד. פרס מפעל חיים הוענק גם לגבריאלה לב, המנהלת האמנותית של קבוצת התיאטרון הירושלמי ואחת משלוש המייסדות שלו. "אולי האנשים שבאים לתיאטרון, כמונו פה, מחפשים את החוויה החיה, האינטימית, שרק היא זו שמקשרת בין אנשים, מחפשים את הנשמה שמעל", אמרה לב.

את הטקס הנחו בחן רב ובהומור פרוע השחקנים בני אלדר, אברהם הורוביץ ונדב בושם, שגילם את המשוררת המתנחלת שמחה בביוף שמנהלת את אנסמבל הפרינג' החדש בקרית ארבע ומחפשת מחזות להעלות בו. בין השאר כינתה בביוף את ראשת מינהל התרבות גלית והבה־שאשו, שהעניקה את פרס הצגת השנה, "גלית שאשא ביטון" ומתחה ביקורת עוקצנית ומשעשעת על דמויות ומצבים מוכרים מעולם התיאטרון הישראלי.

בסיום הטקס ביקשה השחקנית עינת ויצמן להתייחס מעל הבמה לתביעת הדיבה שהגיש השבוע קצין במילואים שלחם במבצע "חומת מגן" נגד במאי הסרט "ג'נין ג'נין" מוחמד בכרי. "בכרי הוא אחד השחקנים הכי טובים שיש היום בישראל־פלסטין, שחקן עילוי ובמאי מעולה", אמרה ויצמן, "רק מדינה חסרת תרבות ומטומטמת יכולה להשתיק ולצנזר את אחד מהשחקנים הכי גדולים שלה. עם מי נישאר פה? עם שחקנים שהולכים להופיע בעמונה עילית? הרי הבימה תופיע בעמונה עילית עוד כמה שנים". ויצמן קראה לנוכחים להצטרף לשיח מחוץ לאולם לשם יצירת סולידריות עם בכרי. לאחר שסיימה לומר את דברה אמר המנחה בני אלדר: "לשירת התקווה הקהל מתבקש — כן אתם יודעים את ההמשך", ועל המסך הוקרנו מלות ההימנון הלאומי "התקווה". חלק מהנוכחים כבר החלו לצאת מהאולם ואילו אלדר שר עם המנחה בושם את ההימנון.

עדכון, 19.11, 20:00: שרת התרבות רגב עודכנה בעניין שירת ההמנון בטקס לפני כניסת השבת ומסרה כי "לאור ההתבטאויות הקיצוניות וההתנהגות הבזויה של חלק מהאמנים", היא מתכוונת לבחון לעומק את אירועי הטקס. "בושה וחרפה לאותם אמנים שלא כיבדו את המנון 'התקווה'", אמרה. "כל כך מצער, מכוער ומבייש שקבוצת אמנים מרשה לעצמה לזלזל בערכים, בסמלים ובהמנון מדינת ישראל שבשמם נלחמו ועליהם נפלו חיילים רבים. הגיע הזמן שאותו קומץ אמנים יבין שהוא לא מנהל את המדינה, שלה ולאזרחיה הוא בז. לשמחתי, חוץ מעצמו, אותו קומץ לא מייצג אף אחד. חופש ביטוי אינו חופש ביזוי".

נציגות הלוחמים והמשפחות השכולות של הקרב בג'נין מסרה בתגובה לדבריה של ויצמן: "הנציגות דוחה בתקיפות את הקריאה שנשמעה בכינוס לתמיכה במוחמד בכרי, שחבר לאויבי ישראל ונתן את שמו לסרט של מחבלים שמתאר את 23 חללי הקרב ו-1,500 לוחמי צה"ל כפושעי מלחמה רוצחים ונאצים. הנציגות קוראת לכל אדם הגון במדינת ישראל, ובפרט לאמנים, אנשי תקשורת ולמערכת המשפט, לתמוך בתביעתו של הקצין ניסים מגנאג ובלוחמי צה"ל שנאבקים להפסיק את הוצאת הדיבה הקשה שהסרט מוציא נגדם זה 14 שנים".       

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ