הנהלת "קיפוד הזהב" דוחה את טענות רגב על זלזול בהמנון הלאומי

לדברי יו"ר הנהלת פרס הפרינג', ארז חסון, הטקס היה סאטירי וביקורתי ועם זאת לא היתה כל פגיעה בסמלי המדינה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס "קיפוד הזהב", שלשום
רועי אסף מקבל את פרס הצגת השנה מראשת מינהל התרבות גלית והבה שאשו, שלשוםצילום: עופר וקנין

הנהלת פרס הפרינג' "קיפוד הזהב" דחתה הבוקר (ראשון) את הטענות שהשמיעה אמש שרת התרבות מירי רגב כלפי הטקס שנערך שלשום ולפיהן חלק ממשתתפיו זילזלו בהמנון הלאומי "התקווה" והשמיעו התבטאויות קיצוניות. בהנהלת הפרס הבהירו כי הם אינם אחראים להחלטת חלק מהנוכחים לעזוב את האולם בזמן שירת ההמנון.

רגב הוזמנה לטקס בתיאטרון תמונע בתל אביב אך לא הגיעה אליו, כך שאת משרדה ייצגו ראשת מינהל התרבות גלית והבה שאשו וראשת תחום פרינג' במינהל חווה טיזזו. בסיום האירוע קראה השחקנית עינת ויצמן לנוכחים להביע סולידריות עם במאי הסרט "ג'נין, ג'נין", מוחמד בכרי, שקצין במילואים שלחם במבצע "חומת מגן" הגיש נגדו תביעת דיבה באחרונה. "רק מדינה חסרת תרבות ומטומטמת יכולה להשתיק ולצנזר את אחד מהשחקנים הכי גדולה שלה", אמרה ויצמן. לאחר מכן אמר המנחה בני אלדר: "לשירת התקווה הקהל מתבקש — כן, אתם יודעים את ההמשך", ועל המסך הוקרנו מלות "התקווה". חלק מהנוכחים כבר החל לצאת מהאולם וחלקם נעמד והצטרף לשירת ההמנון יחד עם אלדר ועם נדב בושם, שהנחה את הטקס בדמותה של המשוררת המתנחלת שמחה בביוף.

השרה עודכנה בפרטי האירוע עוד לפני כניסת השבת ובצאתה פירסמה גינוי חריף בנוגע אליו ובו כתבה כי "לאור ההתבטאויות הקיצוניות וההתנהגות הבזויה של חלק מהאמנים" בכוונתה לבחון את העניין לעומקו. "חופש ביטוי אינו חופש ביזוי", הוסיפה, "בושה וחרפה לאותם אמנים שלא כיבדו את המנון 'התקווה'. כל כך מצער, מכוער ומבייש שקבוצת אמנים מרשה לעצמה לזלזל בערכים, בסמלים ובהמנון מדינת ישראל שבשמם נלחמו ועליהם נפלו חיילים רבים. הגיע הזמן שאותו קומץ אמנים יבין שהוא לא מנהל את המדינה, שלה ולאזרחיה הוא בז. לשמחתי חוץ מעצמו, אותו קומץ לא מייצג אף אחד".

יו"ר הנהלת פרס קיפוד הזהב, ארז חסון, הדגיש בהודעתו כי הטקס השנה, כבכל השנים, היה סאטירי וביקורתי ועם זאת שלא נשמעו בו התבטאויות קיצוניות, עוינות או פוגעניות ולא היתה כל פגיעה בסמלי המדינה (דגל ישראל אף הוצב בצד הבמה לאורך האירוע, י"א). "לא היתה ליוצרי הטקס כל כוונה לפגוע בהמנון שכולנו חיים לאורו דורות על דורות, מכבדים ומוקירים אותו, כמו כל תושבי מדינת ישראל", הוסיף חסון, "אם מי מהקהל עזב את האולם בזמן ההמנון או לחלופין הביע את דעתו האישית — זו אחריותו הבלעדית ולא אחריות הנהלת הפרס. צר לנו מאוד שלא עלה בידה של השרה להגיע ולהיות נוכחת. אנו משוכנעים שאם היתה מגיעה היא היתה מתרשמת בעצמה מהתנהלותו התקינה, מהחום, הפרגון, החברות והאהבה שליוו את הטקס".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ