"הזקן והים" והצגת ילדים לפי סיפורים פילוסופיים יועלו בתיאטרון "אלעד" באילת

את שתי ההצגות יעבד ויביים שי פיטובסקי, מנהל קבוצת צעירי הבימה לשעבר, שמונה אשתקד למנהלו האמנותי של התיאטרון

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצגה "ירמה לאור ירח" המוצגת בתיאטרון
ההצגה "ירמה לאור ירח" המוצגת בתיאטרוןצילום: אמנון דן

"הזקן והים" על פי ספרו של ארנסט המינגוויי והצגת ילדים לפי סיפורים פילוסופיים מדתות ותרבויות שונות יועלו בעונה הקרובה בתיאטרון "אלעד" באילת, שפירסם אתמול את הרפרטואר המתוכנן שלו לשנתיים הבאות. את שתי ההצגות יעבד ויביים שי פיטובסקי, מנהל קבוצת צעירי הבימה לשעבר, שמונה אשתקד למנהלו האמנותי של התיאטרון.

תיאטרון "אלעד" הוקם לפני שנתיים בידי השחקנים בעז דן ודנה יצחקי, בוגרי בית הספר לאמנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים, שעברו לגור בקיבוץ אילות. אל השניים הצטרפו בשנה האחרונה שחקנית הבימה לשעבר נעמה ארמון, בן זוגה רוי קלדרון וכן השחקנית רונית דבאוי. כיום מציג התיאטרון את "25" מאת מאור זגורי ובבימוי זגורי ומירי לזר וכן את "ירמה לאור ירח", עיבודו של פיטובסקי למחזהו של לורקה, המתחיל בבית בקיבוץ אילות ועובר באתרים שונים בקיבוץ ובסביבה המדברית הסמוכה לו. לצדן הוא מעלה את הצגות הילדים "הרפתקה בקרקס" בבימוי פיטובסקי ו"אבא בורח עם הקרקס" לפי ספרם של אתגר קרת ורותו מודן ובבימוי דייוויד בילינקה.

אף שהתיאטרון הציג בראשית דרכו בשני אולמות באזור — בית פיליפ מוריי באילת והאולמות בקיבוצים יטבתה ואילות — החליטו אנשיו להתמקד בעשייה בחללים אלטרנטיביים או תחת כיפת השמים, במקומות כמו חוף הדקל או ריף הדולפינים, וכך גם ליצור חוויית צפייה שונה. "זו מין שפה כזאת שבעקבותיה הצלחנו להביא קהל שלא הולך לרוב לתיאטרון", אומר המנכ"ל בעז דן. "זה שלנו, זה קרוב, זה לא באולם ואנחנו נמשיך לחפש לוקיישנים חדשים". לדברי דן, התיאטרון הציע תוכנית מנויים הכוללת הן את הפקות המקור שלו והן הצגות אורחות ואירועי פואטרי סלאם. הקהל, להערכתו, מורכב בעיקר מתושבי חבל אילות והסביבה אך מספר הצופים המגיעים מהמרכז מצוי במגמת עלייה.

ההצגה הראשונה העונה, שתעלה בסוף מארס הקרוב, תהיה "סיפורים פילוסופיים לילדים" (שם זמני), שתהיה "הצגת שטיח" נודדת שבה יציגו השחקנים על שטיח שיפרשו אגדות ומשלים מתרבויות שונות בעזרת חפצים וכלי נגינה. ביולי הקרוב צפויה לעלות "הזקן והים" לפי המינגוויי, על הדייג הקובני הנאבק בדג חרב. בהמשך מתוכננות גם "משפחת אדיפוס", עיבוד של פיטובסקי לטרגדיות "אדיפוס המלך", "אדיפוס בקולונוס" ו"אנטיגונה" מאת סופוקלס, וכן "בראשית" שתעסוק בסיפורים מודרניים בהשראת אירועי ספר בראשית, גם כן בבימוי המנהל האמנותי.

לדברי דן, תקציב התיאטרון כעת הוא כמיליון שקלים, כאשר 30% מהמימון מגיע ממפעל הפיס, 25% מהכנסות עצמיות והיתר מתחלק בין עיריית אילת למועצה האזורית חבל אילות. אנשי התיאטרון מתכוונים להגיש לראשונה, בתום שלוש שנות פעילות, בקשת תמיכה למשרד התרבות כדי שיכיר ויתמוך בהם כקבוצת תיאטרון. "עד שלא יאשרו לנו תקציב לא נוכל להגדיל את הקבוצה", הוסיף. בחנוכה הקרוב יקיים התיאטרון פסטיבל הצגות ילדים באילת, בסיוע תקציב מתקנת סל"ע (סל התרבות העירוני) של משרד התרבות ובמקביל הוא מצוי במגעים מתקדמים עם קיבוץ אילות להקמת כפר אמנים בשטחו, שבו תינתן הכשרה בפרפורמנס.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ