בעונות הבאות בתיאטרון גשר: מחזה על אנדי וורהול ו"אלטנוילנד"'

בתיאטרון מתכוננים ליום העצמאות ה-70 למדינה, ב-2018, עם שלוש הפקות מיוחדות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוקן עצמי של אנדי וורהול
יאיר אשכנזי

תיאטרון גשר מתכנן שלוש הפקות מיוחדות לקראת יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל שיחול ב-2018. התיאטרון הציג אתמול במסיבת עיתונאים את הרפרטואר שלו לעונות 2017–2018, שיכלול בין היתר פסטיבל הצגות הנוגעות לגיבורי תרבות כמו ז'אן דארק ואנדי וורהול. גם "המלך ליר" מאת ויליאם שייקספיר וסאטירה על מפגש בין חיילים לפלסטינים במנהרה בגבול רצועת עזה יעלו על במת התיאטרון.

לרגל 70 שנה לקום המדינה בשנה הבאה מתכננים בתיאטרון גשר להעלות שתי הצגות שכותב רועי חן ויביים המנהל האמנותי יבגני אריה. הראשונה היא "אלטנוילנד", ששואבת את השראתה מהרומן האוטופי של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, והשנייה היא "מלחמת היהודים" שיכתוב חן בהשראת הרומן מאת לאון פויכטוונגר שעוסק ביוסף בן מתיתיהו. הפקה נוספת שתוקדש לתאריך היא "קיץ במריינבאד" על פי כתבי שלום עליכם, בעיבוד נגה אשכנזי ובבימוי אמיר י. וולף.

"במשך שנים רבות אמרתי שיש בעיה עם הדור הבא של הבמאים בארץ", אמר אריה במסיבת העיתונאים, "אנו משתדלים לעשות ככל יכולתנו בתיאטרון שלנו כדי להזמין במאים שאינם מהדור המבוגר. רצינו להקים בית ספר לבמאים ולצערי זה לא קרה מאותן סיבות פרוזאיות וידועות. זה דבר הכרחי".

במאי 2017 ייערך פסטיבל גשר הבינלאומי, שיארח הפקות מחו"ל ושבמסגרתו יציג גשר בבכורה הפקות כ"קזנובה" בהשתתפות סשה דמידוב; "אנדי וורהול", הפקה משותפת עם מוזיאון תל אביב שתעסוק באמן הידוע ותבוים בידי מעצב התיאטרון, מיכאל קרמנקו; וכן "ז'אן דארק", עיבוד של יחזקאל לזרוב לסיפורה של הלוחמת הצרפתית מהמאה ה-15, בהשתתפות אפרת בן צור. בן צור גם תשתתף במארס הקרוב יחד עם איתי טיראן ב"תמונות מחיי נישואין", קופרודוקציה ראשונה של התיאטראות גשר והקאמרי שתהיה עיבוד של טיראן ושל הבמאי גלעד קמחי ליצירתו של אינגמר ברגמן בבימוי קמחי.

מילה ג'ובוביץ' בסרט "ז'אן דארק"

עוד יועלו העונה "המלך ליר" מאת שייקספיר, בבימוי אריה ובהשתתפות דורון תבורי בתפקיד הראשי. מנכ"לית התיאטרון לנה קריינדלין אמרה כי השנה ישופץ אולם נגה ביפו בסיוע חמישה מיליון שקלים מעיריית תל אביב.

את עונת 2017 תפתח השבוע ההצגה "במנהרה", סאטירה ישראלית שכתב דרמטורג גשר רועי חן בהשראת סרטו של דניס טנוביץ', "שטח הפקר", ושביים עירד רובינשטיין. היא עוסקת במפגש בין חיילים ישראלים לפלסטיני תושב עזה במנהרה בגבול הרצועה. "חומרים מגיעים לרפרטואר לא מהמוח אלא מהלב. אין מתכון לזה", הדגיש חן, "עם עירד שהוא הבמאי הנכון, עם החומר הנכון, בתקופה הנכונה. בתיאטרון אתה מגיע לרגע שאתה חייב לדבר על המצב — והשאלה היא איך לדבר על זה".

לדברי חן, כדרמטורג הוא קיבל עשרות מחזות פוליטיים אך אף אחד מהם לא עסק בפוליטיקה העכשווית. "מעולם לא קיבלתי מחזה על החדשות של אתמול או של היום או מחזה כמו 'במנהרה', שהוא כביכול החדשות של מחר", הוסיף חן, "כולם כותבים על הקמת המדינה, השואה היא נושא אהוב, אבל הקונפליקט הישראלי־פלסטיני הוא נושא מרוחק, פיוטי, על גבול הפנטסטי. יש מקום שבו הקונפליקט המדיני מתחבר עם הקונפליקט התיאטרוני ואת זה ניסינו לעשות בהצגה. לתיאטרון אנחנו באים בשביל לריב, אחרת זה לא מעניין. אנחנו לא מפחדים ממריבה ולא שוללים את האפשרות שיהיו באולם אנשים שיכעסו מאוד".

תגובות