הספיד דייט של אנשי המחול

כמו ב"מירוץ למיליון", יפגשו על במה אחת רקדנים, כוריאוגרפים ויוצרים למשימה אחת, והיא להוציא מופע מחול חד פעמי. כיצד זה הולך לעבוד, ומה עומד מאחורי הפרויקט. ראיון עם המנהלת האמנותית, דנה רוטנברג

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה נופה, עכבר העיר

מה היה קורה לו היוצר האהוב עליכם היה משתף פעולה עם יוצר אחר? מתחום אחר? עם שפה עיצובית, מוזיקלית או תנועתית אחרת? בדיוק כדי לספק את הסקרנות הזאת מתקיים מדי שנה, במסגרת פסטיבל צוללן (7-24 בספטמבר, ברחבי תל אביב), "פרויקט 48", המפגיש בין יוצרים שונים בתחום המחול. מדובר באירוע מיוחד ומהיר, במסגרתו מורכבים יחד אנסמבלים יצירתיים באמצעות הגרלה. ההרכבים כוללים כוריאוגרף, יוצר ומספר משתנה של רקדנים, וכל האנסמבלים נדרשים להגיב לנושא משותף. מאותו רגע, ותוך 24 שעות בלבד, הם רוקחים יצירות מחול מקוריות, המוצגות למחרת בהופעה חיה וחד פעמית. זאת תוך כדי תיעוד של החזרות בסטודיו, ראיונות עם היוצרים והרקדנים המצולמים, כשהכל משודר בסטרימינג חי בעמוד הפייסבוק של קבוצת מחול דנה רוטנברג.» פסטיבל צוללן 2016 - לכל הפרטים»  עכבר במה - לכל הכתבות» חדשות במה: אלי פיניש וציפורלה עולים על במה אחת"זוהי המהדורה הרביעית של "'פרויקט 48', שנולד במקור מתוך הצורך לייצר מפגשים חדשים בין אנשים בתחום המחול וגם מחוצה לו", מספרת המנהלת האמנותית, דנה רוטנברג. "הרצון הוא לעשות את זה בתוך מרחב מספיק מערער, אבל מספיק בטוח בשביל שכולם יתנערו מההרגלים היצירתיים שלהם. שלושה אלמנטים בפורמט מייצרים את זה: האחד, אלמנט ההגרלה שעושה חיבור 'עיוור' בין כוחות יצירתיים שלאו דווקא היו משתפים פעולה, השני, הזמן הקצוב שלא משאיר זמן לכל המעצורים הרגילים לצוץ, והשלישי, החד-פעמיות של הדבר - הידיעה שהכל ייעלם כמו רישום בחול, עם הגל הראשון". מתוך יצירתם של עמרי דרומלביץ׳ ועודד גרף בשנה שעברה (צילום: אורי רובינשטיין)"להביא את הבלתי אפשרי" הרעיון לפרויקט הבשיל בהשראת פרויקט דומה שנוצר בתיאטרון, ושיזם וניהל אמנותית רועי מליח-רשף. "ראיתי איך הפרויקט הזה מאפשר לשחקנים להתנסות בתפקידים מחוץ לטייפ קאסט שלהם", מוסיפה רוטנברג. "ראיתי את החגיגה של הלא-ידוע, והבנתי שאני רוצה לנסות להביא את הבלתי אפשרי הזה למחול, אמנות שמאוד אוהבת לקחת הרבה זמן להיווצר, ונוצרת בחללים אינטימיים והרבה פעמים הרמטיים".איך הגיב הקהל?"התגובות היו מדהימות לאורך כל השנים, גם של המשתתפים שסיפרו שחוו עם עצמם חוויות בלתי רגילות בסטודיו ועל הבמה, וגם של הקהל שהעיד שיש איזו תכונה מיוחדת בלראות משהו שאתה יודע שהוא חד-פעמי לחלוטין. כל מופע עולה פעם אחת בלבד, ויום הבכורה הוא גם יום הורדת המסך, ככה שזה מכווץ את שתי ההתרגשויות - של הפעם הראשונה והפעם האחרונה - באחד. יש שיתופי פעולה שנולדו בפרויקט וממשיכים, יש ניצני רעיונות שצצו במהלכו ומתפתחים אחר כך לכדי תהליך ארוך. זה הבליינד דייט הראשון, ואחריו מה שיבוא יבוא".

מחוץ לטייפ קאסט. דנה רוטנברג (צילום: זוהר ראלט)אין סכנה בפרויקט של 48 שעות, שיהיו בו עיגולי פינות?"פרפקציוניזם זה בכלל לא הכיוון. זו קפיצת באנג׳י, זה טריפ. חזרות של שבועות וחודשים נותנות איכות מסוימת, וכאן יש גולמיות וראשוניות לעבודות שהיא בלתי ניתנת לשחזור או שמירה עם יותר זמן".

בעקבות הפרויקט בשנה שעברה נעשו שיתופי פעולה חדשים?"בוודאי. היו היכרויות חדשות שהובילו לחיבורים חדשים אחר כך. אפילו אני עובדת היום עם רקדנים שהכרתי לראשונה ב-48".מתוך יצירתם של שלומית פונדמינסקי וגלעד רייך בשנה שעברה (צילום: אורי רובינשטיין)

זה נשמע כמו 48 שעות ללא שינה, מתכוננת לזה נפשית ומנטלית?"בתור אמא לתאומים בני שנה וחצי, חוסר שינה לא מפחיד אותי. חוץ מזה, כמו שאני אומרת לכל מי שאני מזמינה לפרויקט, הכל אפשרי ל-48 שעות בלבד".פרויקט 48 מהדורה #4 -יתקיים בימים רביעי ה-7 בספטמבר, חמישי ה-8 בספטמבר, 21:00 ושישי ה-9 בספטמבר, 22:00 בסוזן דלל, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ