תפיסת הרגע של הכוריאוגרף עידן שרעבי

במופע חדש משתף הכוריאוגרף המוערך פעולה עם המוזיקאי ניב מרינברג והרקדן ניקולאס ונטורה, במטרה לזכך את הרגע ולפרוץ את גבולותיו. כך הפך סיפור היכרות מקרי ליצירה אמורפית, שבה הדרך היא המטרה

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה נופה, עכבר העיר

השעון מתקתק, הדקות עוברות במהירות, והניסיון לעצור את הזמן נידון תמיד לכישלון מאכזב. "NOW - Creation in the moment" הוא מופע מחול חדש של הכוריאוגרף עידן שרעבי, שיעלה במהלך אוגוסט, המנסה לזכך את הרגע, לנווט את הדרך לשם ואולי גם לעצור את הזמן. במופע משתף פעולה שרעבי עם המוזיקאי ניב מרינברג והרקדן ניקולאס ונטורה. התוצאה היא מופע משתנה עם מבנה המתגלה בצורה שונה בכל פעם בה השלישייה עולה על הבמה.» NOW - Creation in the moment - לכל הפרטים»  עכבר במה - לכל הכתבות» "צימאון": גישה אחרת לפלמנקו» "הר לא זז": דרוש חזון אמנותי» הצצה ראשונה ל"עלובי החיים""הרעיון לשיתוף פעולה עם מרינברג וונטורה, הגיע בעקבות שני סיפורי היכרות נפרדים ונהדרים", מספר שרעבי, "ניב מרינברג ואני עובדים יחד מ-2009. באותה שנה הגעתי חזרה ארצה לביקור וכדי להעלות קטע מיצירתי 'קצת' עבור המסלול של נעמי פרלוב ואופיר דגן, ‏שם הוא לימד וניהל חזרות. הוא שמע שהעבודה היא למוזיקה קלאסית (נוקטורן של שופן) ומיד הלל והוציא את התווים. מאותו הרגע החזרה הייתה קלה וזריזה כאילו אנחנו מכירים שנים. מאז אנו עושים את כל המסעות הללו יחד ויוצרים בלהקות שונות בעולם כבר ארבע שנים".את ניקולאס ונטורה פגש שרעבי במסגרת הסדנאות שהעביר. במהלך הלימוד נסעו תלמידיו ללונדון ושם הכירו את ונטורה. "מיד כשהם ראו אותו הם ניגשו אליו ואמרו לו ליצור עמי קשר ‏כיוון שחשבו שהוא מאוד דומה לי בתנועותיו ", הוא נזכר, "ואפילו ראו דמיון בינינו מבחינת חיצונית. לאחר מכן, הגענו ללונדון עם קבוצתי והופענו שם. ניקו הגיע להופעה, וכך נפגשנו לראשונה". כשוונטורה הגיע ארצה הוא התנסה במשחק בסטודיו של שרעבי, ואז, לדבריו, נוצר "אחד החיבורים היותר טבעיים שקרו לי עם רקדן מבחינת תנועתית, אישיותית וכמו כן ברמה המנטלית"התנועה האינסופית. " NOW - Creation in the moment" (צילום: תמי וייס)בקצרה על מחול מהו מופע המחול הראשון שראית?"איני זוכר מה הראשון. אני זוכר מופע שהעלה בי דמעות ושמחה לפני המון זמן - 'אנאפזה' של בת-שבע ואוהד נהרין". מתי הבנת שזה מה שאתה רוצה לעשות בחיים? "בסוף התיכון". למה אתה יותר מתחבר – ריקוד או כוריאוגרפיה?"כוראוגרפיה, או יותר נכון עריכה. ללא ספק".מה הכי קשה בלהיות כוריאוגרף?"תקשורת. הקשבה. להוביל בנאדם, רקדן, מערכת ובאותו הזמן להישאר פתוח, פנוי. להצליח לראות ולשנות החלטות בכל רגע. אולי אפילו להיות מובל, ולהיות עגול ולא ליניארי".   תהליך של חיפוש. " NOW - Creation in the moment" (צילום: עידן שערבי)באיזה אולם אתה הכי אוהב להציג? "אני מאוד אוהב את מחסן 2 והקרבה לים. גם אהבתי להציג בתמונע לפני שנה". מהי הטעות הנפוצה ביותר אצל כוריאוגרפים?"התקשורת. אולי גם חוסר ביטחון עצמי. אני בעצמי כרגע מפחד לענות על השאלה, אם לומר את האמת".

מה נותן לך השראה? "החיים. בעיקר בני אדם, יצורים אמוציונליים שהורסים את העולם ואוהבים אותו. בסופו של דבר מתים על החיים".יש לך ריטואלים ביום המופע?"פעם הייתי מעשן סיגריה לפני המופע. משחק אותה מתרכז. עכשיו הריטואל העיקרי הוא ללכת לשירותים המון". מה התנועה שאתה הכי אוהב?"התנועה האינסופית".

מי המורה הכי טוב שהיה לך? "היו לי המון מורים והייתי בר מזל. זו שאלה חריפה. כעת המורה הכי טובה שלי היא אמא שלי". השראה מהחיים. מתוך המופע "NOW":

NOW by Idan Sharabi & Dancers from Nicolas Ventura on Vimeo.עם איזה אמן (חי או מת) היית רוצה לשבת לקפה?"סידהארתה בודהה".אם היית מארגן מסיבה, איזו מוזיקה הייתה שם?"הייתי עושה מיקסים בין הקלטות של גלן גולד Glenn Gould, שמנגן את באך Bach, לבין מינימל אלקטרו של דדמאוס".איזה מופע טוב ראית לאחרונה?"מופע מדהים של ארבעה הומלסים בסאבווי בניו יורק, הם היו זמרים, אך לא נתנו לי את שמם. ישבתי, הקשבתי, הקלטתי ואפילו שלחתי וידאו לחברים בארץ". המלץ על סרט טוב שראית"לא ממליץ על מה שראיתי בשנים האחרונות. אני אלך על הקלאסי ולא אחדש: 'ספרות זולה', Old school מעולה".באיזו תקופה היית רוצה לחיות?"ברנסנס, כאישה". איפה היית מעדיף לחיות: בארץ או בחו"ל?"השאלה הקשה ביותר. אין לי תשובה בימים אלו. אני על התפר הזה כבר חמש שנים".למה אתה הכי מתגעגע כשאתה בחו"ל?"לג׳חנון, רסק, ביצה".

אם לא היית בתחום המחול, מה היית?"אסטרונום".

"NOW - Creation in the moment" יתקיים בשבת ה-20 באוגוסט בסוזן דלל, תל אביב וביום שני ה-22 באוגוסט ובחמישי ה-25 באוגוסט, 21:00 בסטודיו יסמין, מרכז מנדל, יפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ