מנחה נופה וטל לוין, עכבר העיר

"אני לא חושבת שזה אומץ. אם זה היה אומץ לא הייתי עושה את זה. אני מרגישה שזאת החובה שלי" – את הדברים הללו אמרה היום (שישי) השחקנית עינת ויצמן, בכנס שנערך בהאנגר 11 שבתל אביב. ההתכנסות תחת הכותרת "הרשימה השחורה" היא בבחינת מחאה נגד קמפיין ה"שתולים בתרבות" של תנועת "אם תרצו", בו סומנה קבוצה של אנשי רוח ותרבות כבוגדים. ביתר הרחבה זוהי מחאה נגד המתקפה שמתנהלת נגד אנשי שמאל בחודשים האחרונים. ברשימת המופיעים אפשר למצוא בין השאר את רבקה מיכאלי, גל אוחובסקי, רננה רז, מירה עווד, לאורה ריבלין, קוואמי, נרי ליבנה וימי ויסלר.» רננה רז: "יש אנשים שאי אפשר לנהל איתם דיאלוג"עבור ויצמן, שכבר שסובלת מהתקפות ואיומים שכאלה זמן ממושך, ההתייצבות היום היא הכרחית. "כולם רוצים לצאת מכאן היום קצת יותר מחוזקים", היא מסבירה, "מי שהגיע לפה היום הם נרדפים בגלל שאנשים אחרים מפחדים לומר את דעתם. לכן אני קוראת לאמנים אחרים ולאזרחים אחרים להיות אמיצים, ולא להשאיר את החברים שלהם לבד. יש הרבה אנשים שאומרים לי 'אנחנו מפחדים, אבל כל הכבוד לך על האומץ'. אני חושבת שזה הזמן לגייס את האומץ ולקחת אחריות על מה שקורה במדינה, כי המצב מתדרדר במהירות. אני בן אדם פחדן, אבל אני הרבה יותר מפחדת לשתוק. השתיקה היא הדבר שמאיים על החברה".המצב מחמיר מיום ליום. זאב טנא ויהוא ירון (צילום: מנחה נופה)כחלק מהאירוע הציגה ויצמן קטע מתוך המופע שלה "בושה: טוקבקים על תיאטרון", בו היא מקריאה לקהל טוקבקים שנכתבו עליה בשנים האחרונות. "אני מתרגשת", היא מוסיפה, "בדרך כלל אני רגילה להופיע באולם הקטן של תיאטרון תמונע (צוחקת), והנה פה האנגר ענק. אני מקווה שיהיה מלא". גם השחקנית לאורה ריבלין עלתה על הבמה עם קטע מהמופע שלה 'אישה נוסעת', שקושר יחד חלומות וחיים פרטיים עם המצב הפוליטי בארץ ובעולם. "המצב מחמיר מיום ליום, משעה לשעה", אומרת ריבלין. "אתה מרגיש שאת האנשים שמנהיגים אותנו לא מעניין להנהיג – את שרת התרבות לא מעניינת התרבות, את שר החינוך לא מעניין החינוך, את ראש הממשלה האזרחים לא מעניינים. כל האג'נדה שלהם היא להוביל את עצמם לעוד ועוד קדנציות. הם בעצם המפלגים בתוך העם, ועושים עבודה טובה בעניין הזה".

את חושבת שאירוע שכזה יכול לשנות משהו?"מצד אחד אני בספק, מצד שני שאנשים מתכנסים יחד בחלל מסוים זה כבר אירוע פוליטי. תמיד זה ככה, גם בתיאטרון. יש בזה אנרגיה, ואף פעם אי אפשר לדעת לאן זה יוביל. אני חושבת שהם נבהלו בממשלה מהמחאה של 2011 שכל העם התאחד, והם עושים הכל כדי לפלג אותו". הדבר שמאיים על החברה. שרית וינו-אלעד ודרור פוייר (צילום: מנחה נופה)"אי אפשר לכלוא את הרוח"

"חיי התרבות בישראל לא ימושטרו. אי אפשר לכלוא את הרוח, כי היא מפסיקה להיות רוח", אמר העיתונאי דרור פוייר, שגם מנחה את האירוע לצדה של השחקנית שרית וינו-אלעד. פויר הדגיש את חשיבות התגובה לקמפיין של "אם תרצו". "הלוואי והיינו יכולים לערוך את האירוע הזה יום אחרי שזה התפרסם, אבל היינו צריכים זמן להתארגן", הוא מסביר. "וגם היה לנו חשוב שזאת לא תהיה עוד הפגנת זעם דכאונית, של 'אכלו לנו-שתו לנו' אלא מסיבה".

מי הקהל שלדעתך הגיע הנה היום?"הלוואי והקהל היה מחולק חצי-חצי: אנשים שמסכימים איתנו ואנשים שרוצים לשמוע, אבל אנחנו חיים בישראל, וכל אחד רוצה לשמוע רק את מי שהוא מסכים איתו מראש. זה המצב לצערי"."הדג מסריח מהראש". מפגינה מחוץ לאירוע "הרשימה השחורה" (צילום: מנחה נופה)ואכן ההאנגר התמלא בקהל של כ-1000 איש, רובם ככולם מהצד השמאלי של המפה. בחוץ לא נרשמו פרובוקציות מיוחדות, למעט מפגינה אחת שהגיעה עם שלט מחאה נגד האירוע. "הבעיה היא לא רק 'אם תרצו'", מסבירה ח"כ ויו"ר סיעת מר"צ זהבה גלאון. "המהלך שלהם הוא מתמשך ויש לו גיבוי מהשלטון. הבעיה היא הסתה שמתחילה בראש הממשלה, דרך שרים וחבר כנסת. שלא נתבלבל - הדג הזה מסריח מהראש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ