"סיפור הפרברים": ימי התום של משי קליינשטיין

בתה של הזמרת ריטה מתייצבת באור הזרקורים בזכות עצמה, רונה לי שמעון מוותרת על המבטא, עידו רוזנברג שמח שהלכו על הפקה בלי אבק כוכבים וצדי צרפתי מנצח על הכל. הצצה ראשונה למחזמר "סיפור הפרברים"

דניאל שירין, עכבר העיר | צילומים: מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שירין, עכבר העיר | צילומים: מנחה נופה

עומדת בחזית ההפקה. משי קליינשטיין (צילום: מנחה נופה)

אפשר לומר שזוהי שנת המחזמר בתיאטרון הישראלי. לא פחות מחמש הפקות שונות יעלו השנה בישראל, ויצטרפו לארבעה מחזות שכבר רצים בימים אלה. הסנונית הראשונה לשנת 2016 היא "סיפור הפרברים" של תיאטרון הקאמרי – זוהי הגרסה הקלאסית לסיפור על מלחמת כנופיות בין-גזעית בשנות ה-50, בין האמריקאים לפורטוריקנים. את האפר ווסט סייד בניו יורק מחליפות כעת הקוליסות באחד ממרתפי ה"קאמרי", שם נערכה הבוקר (שני) פרזנטציית המחזמר שיעלה בחודש הבא. אלי ביז'אווי ביצע את התרגום לעברית, אביחי חכם הופקד על הכוריאוגרפיה והאחראי לבימוי הוא צדי צרפתי, שמתבונן בעניין בחבורת השחקנים הססגונית שלו המפזזת על הבמה.

» סיפור הפרברים - לכל הפרטים» בשיר ובזמרה: מחזות הזמר המבטיחים של השנה

מי שמושכת את רוב תשומת הלב בהפקה הזו היא משי קליינשטיין (23). במחזמר היא מגלמת את דמותה של מריה, אולם במציאות מוכרת לציבור בעיקר כבתם המשותפת של ריטה ורמי קליינשטיין. אחרי שבשנה שעברה כיכבה בתפקיד קטן ושובה לב במחזמר "שיער", נראה שההפקה הזו תציג את הסיבות בזכותן קליינשטיין עומדת בפני עצמה – היא מרגשת, נוגעת ובורכה בקול שכל ניסיון לדמות אותו לצלצולי פעמונים, נקישות קסילופון או כל קלישאה עיתונאית אחרת, יעשה עמו עוול. כלי התקשורת מרעיפים עליה אהבה והיא מבחינתה לא ממש יודעת מה לעשות עם כל תשומת הלב הזו, אך נעזרת בחבריה למחזמר, בהם ניתן למצוא את עידו רוזנברג (טוני), רונה לי שמעון (אניטה), גלעד שמואלי (ברנרדו) ויפתח מזרחי (ריף).

וכך זה נשמע. הצצה ראשונה ל"סיפור הפרברים":

את הרגע בו הודיעו לה שהתקבלה היא לא ממש זוכרת. "זה מעורפל. גם כשהודיעו לי שהתקבלתי, לא הודיעו לי. לא התקשרו, הייתי צריכה לחלוב מידע", היא מודה וצוחקת. נראה שקליינשטיין הולכת בדרכי אמה ששילבה קריירה בשירה לצד מחזות זמר (ובעצמה סיימה לאחרונה סבב הופעות ב"גבירתי הנאווה"), אך האם זה החלום שלה? לא בטוח. "האמת שבכלל לא תכננתי את זה", היא מספרת, "באתי לאודישן ונתתי להם להחליט בשבילי אם זה מה שאני צריכה לעשות. אני לא יודעת אם זה החלום שלי, כרגע אני פשוט מודה על כל רגע".

נכנסתם הישר לחזרות מאומצות. איך הייתה העבודה?משי: "בשנייה שאני מתרגשת או בלחץ מדי אני ישר באה לעידו והוא מאפס אותי".עידו: "יש לנו קאסט מדהים וצוות יוצרים מדהים ומוכשר, אנחנו מחזיקים אחד את השני".

אין ספק שאת יודעת לשיר, אבל עכשיו נראה שחובת ההוכחה עליך מבחינת משחקעידו: "עזבו את השירה. ברור שהיא יודעת לשיר, אבל לדעתי מתגלה פה שחקנית. אני ממליץ לשחקניות ישראל להיזהר כי היא באה לאכול את כולם. שום עין לא תישאר יבשה. יש בה תום משגע".משי: "מה אני צריכה יותר מזה?".

סנונית ראשונה. יפתח מזרחי ב"סיפור הפרברים" (צילום: מנחה נופה)

זה לא יהיה השיר שלנו

מי שאוחזת בתפקיד הנשי השני בהפקה, ובמידה מסוימת גם אחראית למרבית קטעי הריקוד והמוזיקה בו, היא רונה לי שמעון, שזכתה בשנה האחרונה להצלחה רבה גם בעקבות ההשתתפות ב"פאודה". "סיפור הפרברים" היא מגלמת את דמותה של אניטה, שמבצעת את הריקוד המורכב ביותר במחזמר, בו משולב גם שיר מורכב מבחינה ווקאלית.

נראה שלא הקלו עליך גם בריקוד וגם בשירה, ומצד שני את גם ממש לא נשמעת כמו בימי "השיר שלנו""בטח, היה לי אז קול נורא קטן, אבל זה השתנה בבית הספר למשחק. האמת שבתחילת החזרות למחזמר לא חשבתי שאעמוד בזה, לא חשבתי שאצליח. החודש הראשון של החזרות היה קשה ומפחיד מאוד, בעיקר הנאמברים של 'אמריקה' ו'ממבו' מבחינת מנעד, ועוד להצליח לשלב את זה בריקוד?".

הדמות שלך היא פורטוריקנית, את כידוע לא. איזו אינטרפרטציה תתני לה כדי שתתאים לישראל? אולי תימניה? רק מציע"יש לדמויות במחזמר הזה דיבור נורא מוזיקלי, גם בסצנות הטקסט מתנגנת מן מנגינה. אבל כבר מההתחלה החלטנו לוותר על המבטאים. משהו כמו 'Oh no, that no trrrrue' (היא משמיעה חיקוי מוצלח של פורטוריקנית).

טפו טפו, חמסה שום, מלח בצל, מה יותר מפחיד בהפקה כזו שמשלבת המון שירה והמון ריקוד – לאבד את הקול או למתוח שריר?"וואו, הכל. לעלות על הבמה בלי קול או יכולת תנועה זה לא כיף. מה עושים כשזה קורה? לוקחים זריקה מאחורי הקלעים או סוכריה עם מלא דבש ועולים. ההצגה חייבת להימשך או לא?".

באה ממחול, אבל נותנת בראש גם בשירה. רונה לי שמעון (צילום: מנחה נופה)

"אני יותר אניטה"

זו לא הפעם הראשונה בה "סיפור הפרברים" מועלה בישראל. בשנת 96' עלה המחזמר בתיאטרון הבימה, כשבקאסט ניתן היה למצוא שמות כמו אקי אבני, נועה תשבי ומיטל טרבלסי. רוזנברג שצפה בהפקה ההיא בגיל 12, שמח שבהפקה שלהם לא הרגישו חובה לגייס שמות גדולים או כוכבים. "עבור משי למשל זו הפקה שניה בתיאטרון בלבד ואני שמח שאנשים לא מדברים על זה", מסביר רוזנברג. "נראה לי שהצליחו להשתחרר מהעניין הזה של כוכבים בתיאטרון".

אתה מצליח להזדהות עם הדמות שלך, טוני?"יוצא לי במהלך החזרות להרגיש קצת אניטה (צוחק). אני חושב שהייתי יכול לתת לרונה-לי פייט, אבל היא עוקפת אותי עם העקבים האלה אז ויתרתי לה והסתפקתי בטוני. אבל ברצינות, גדלתי במקום עם הרבה אלימות, שנאה וגזענות ואני מכיר את הרצון הזה לאהוב ולעשות טוב, גם כשהסביבה לא כל כך. לצערי המחזה היום באמת רלוונטי".

באיזה אופן?"לדעתי הגענו לרמה שהמחזמר מדבר עליה - הסכינים הנשלפות, האלימות, הגזענות, שנאת החינם וחוסר ההידברות. אבל מצד שני אנחנו מעלים אותו ואומרים לקהל 'בואו נפסיק עם הדבר הזה, בואו נאהב את השונה והאחר'".

עידו רוזנברג צדי צרפתי» סיפור הפרברים - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ