הקריירה הבימתית החדשה של לאורה ריבלין

רגע לפני שהיא עולה על הבמות עם מופע קברט מוזיקלי בכיכובה, לאורה ריברלין מספקת לנו הצצה לעולם שהוביל אותה ליצירה ומתייחסת גם לרוגע שמביא איתו הגיל ולתוצאות הבחירות שאיכזבו אותה

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שירין, עכבר העיר

מודים, גם אנחנו שפשפנו עיניים בתהייה כשנתקלנו בתיאור המופע "אישה נוסעת" – מופע קברטי מוזיקלי בכיכובה של לאורה ריבלין. יכול להיות שלאורה, זו מ"קרובים קרובים" וכמובן שחקנית תיאטרון מוערכת וותיקה, פוצחת פתאום בקריירה סטייל לייזה מינלי? ובכן, תצטרכו לצפות במופע כדי לגלות בעצמכם, אבל מתברר שאנחנו לא היחידים שהופתעו. גם ריבלין עצמה לא האמינה שהמופע הזה הולך לקרום עור וגידים. כלומר, עד לפני תקופה. "מעולם לא עשיתי דבר כזה וגם לא חלמתי שאעשה", היא מספרת ימים ספורים לפני הצגת הבכורה בתיאטרון חיפה. "בשנתיים האחרונות לקחתי על עצמי לעבור על חומרים שנחו אצלי והיו שם דברים שלכדו ומשכו אותי לעשות איתם משהו, להפגיש אותם עם עוד אנשים".

» אישה נוסעת – כל הפרטים

ריבלין ואני עוברים על הקומוניקט ואני מקריא בקול "במופע טקסטים שכתבה ריבלין... בעל שבוגד באשתו... מכתב התאבדות עליז משחקנית צעירה... סבתא שהנכד נופל לה פעמיים בשעה לא לגמרי במקרה". הכל נשמע נורא מצחיק, אבל מעלה תהיה עד כמה הדברים שאובים מחייך?"כל מה שמופיע בערב הזה שאוב מחיי. אבל יותר מעולם החלומות וההזיות שלי, שאותם אני כותבת. שנים רבות, ובטח עוד לפני שכתבתי תמיד הרצתי שורות – אני רואה אותן רשומות באותיות ויש גם הבזקים של דמויות, סיפורים קצרצרים, רישומים של חצאי קריקטורות".

זה נשמע הזוי ומעניין "קראתי לזה בשלב מסוים 'חנויות הסדקית הקטנות של המוח שלי', או כמו שכתבתי את זה במקור בטעות 'חנויות הדסקית הקטנות של המוח שלי'. 95% מהערב הזה עוסקים בחלומות, שברי סיפורים מחלומות ובעצם  בסוג של חיים המקבילים למה שנקרא 'החיים האמיתיים'. לפעמים אני בעצמי לא יודעת מה אמיתי".

כבר עבדת בעבר עם בתך, השחקנית נינה קוטלר, ובמופע הזה את משתפת פעולה עם בנך שאול שהלחין את המוזיקה שלו. איך הייתה החוויה המשפחתית? "גם עם שאול כבר עבדתי בעבר על אלבום שהתבסס על יצירה של עמוס עוז – הוא הלחין ואני ערכתי והשתתפתי במופע ובדיסק. לא דמיינתי, לא חלמתי ולא תיארתי לעצמי שיום אחד אעבוד עם הילדים שלי. החיים מזמנים את הדברים הטובים, לפעמים צריך רק לא להפריע להם".

טקסטים על חייה כשחקנית. לאורה ריבלין (צילום: יח"צ)

כל משפחתך למעשה עוסקת, כמוך, במקצועות מעולם האמנות, כך שהמפגש הגיוני. איך לדעתך זה קרה?"את זה צריך לשאול אותם. אני חושבת שגם האבא של אמנון ונינה, עודד, וגם גדליה האבא של שאול, כולנו עוסקים במה שנקרא 'אמנות'. הבית נושם משהו וזה מחלחל, מה גם, שעם כל הקושי בזה, אלו עולמות מרתקים".

"למירי רגב יש הרבה אמביציה"

לא נסגיר את גילך, אבל בשנה שעברה חגגת יום הולדת עגול. כמאמר הקלישה, גיל הוא רק מספר? "עגול לא עגול, עם הגיל יש משהו מבפנים שמשתחרר ומתפנה, מאפשר להתבונן ולהכיל את עצמך עם הכאב, המלכנוליה, החרדות והשמחה. זה גם משחרר אנרגיה שקודם הייתה אחוזה ותפוסה".

בקרוב יתקיים טקס פרסי התיאטרון. מה דעתך באופן כללי על התיאטרון הישראלי?"אני לא מתחמקת, אבל באמת שבשנה האחרונה היו לי המון הצגות והצטלמתי לסדרה 'השוטר הטוב' (שתשודר ב-yes ובכיכובם של יובל סמו ומשה איבגי – ד.ש), כך שלא ראיתי כלום בתיאטרון. יש תקופות כאלה ויש תקופות שבהן אני רואה המון, רואה הכל. אני יודע שיש במאים טובים ויש גם דור מרתק של במאים חדשים".

החיים מזמנים את הדברים הטובים. לאורה ריבלין (צילום: עדי אורני)

בבחירות האחרונות השתתפת בתשדיר בחירות של מרצ, כך שמיותר לשאול עבור מי הצבעת. מה חשבת על תוצאות הבחירות?"הופתעתי. ברגע הראשון התחושה הייתה נוראית יותר מאשר אחרי רצח רבין. רבין נרצח וזה היה נורא ואמר דברים נוראים על מה שהוביל את זה, אבל מצד שני זו הייתה תקופה שהייתה בה תקווה לזה שקורה תהליך".

מה חשבת על מינויה של מירי רגב לתפקיד שרת התרבות?"אני חושבת שלמירי רגב יש הרבה אמביציה ויכולות, כך שיש עוד יותר סכנה לדמוקרטיה במדינה. אבל זו כבר מזמן לא מדינה דמוקרטית והעקרונות של מגילת העצמאות כבר מזמן לא מתקיימים כאן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ