אלכס קרול: "יום לפני ההצגה כמעט קמתי והלכתי"

בין הקרב על דמותו של אדיפוס למלחמה בחרדות, אלכס קרול לא מפחד להביט למציאות בעיניים ולחוות את החיים באקסטרים. על ההצעה מ"מחוברים" לעומת זאת הא החליט לוותר. ראיון עם הבטחה שמתממשת

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שירין, עכבר העיר

חצי שעה לשיחה שלנו ורצף הדיבור נקטע על ידי רעש סאונד מבהיל ומתמשך שבוקע מאחד הבניינים במדרחוב פלורנטין. כנראה להקת רוק חובבנית או משהו דומה. אלכס קרול מתנדב להסביר: "פלורנטין של תל אביב 2015 היא חור התחת של העולם. זה המקום הכי שווה להיות בו כי קורים פה דברים הזויים. העולם כולו עושה עלינו ניסויים ופלורנטין היא חלק מהמעבדה הזו", הוא צוחק.

יש מצב שהבחור צודק - בכל זאת, הוא גר ברחוב המיוחד הזה, אבל נניח כרגע את תיאוריות הקונספירציה בצד. בזמן שקרול (25) לא מתמודד עם פלורנטין ונספחיה, הוא עסוק בשתי הצגות בהן הוא מככב בתפקידים הראשיים: "אדיפוס – תיאור מקרה" ו"הכיתה שלנו". בין לבין הוא מתנהל גם עם תהילת הטלוויזיה שבאה אליו בעקבות התפקיד ב"זגורי אימפריה". התפקיד האחרון אגב, כנראה נגע במישהו בצורה כה משמעותית, עד שהוא החלט לפתוח לקרול דף פייסבוק "רשמי" עם תמונה של אוטו, דמותו בזגורי ולכתוב "שלום לכם, פיזדץ". קרול מצידו, די משועשע מהעניין: "רק בשביל הפרוטוקול, לא ידעתי מזה. אני חווה את עניין הפרסום בכאן ועכשיו. אני יודע מי אני ומשתדל להיות נחמד ואוהב. אם מישהו ניגש אליי אני כמובן נענה בחיוך – תמונה, חתימה, כל דבר הוא לגיטימי במסגרת הערכים החיוביים".

הערכים החיוביים של קרול היו כנראה רק חלק ממה שגרם לבמאי חנן שניר לבחור בו לגלם את דמותו של המלך אדיפוס בעיבוד חדש ומקורי שעלה לפני מספר חודשים בתיאטרון "הבימה". על הבמה אותה הוא חולק עם שחקנים דוגמת יבגניה דודינה וגיל פרנק, הוא מציג אדיפוס שונה מזה של המחזה הקלאסי ובעיקר כזה שישלח אתכם הביתה עם המון חומר למחשבה.

יש כמה קווי דמיון בינך בחיים האמיתיים לבין דמותו של אדיפוס – גם אתה איבדת את אבא שלך ונמצא בקשר חזק עם אמא. ניסית לרתום את העניין לטובת המחזה?"אני חייב מילה על חנן שהוא בעיניי אחד הבמאים הגדולים בעולם. בדרכו, ללא חטטנות ומבלי לדקור אותי עם סיכה בלב, הוא הצליח להביא אותי למקומות האלה שהם שלי. העבודה על התפקיד הזה שינתה את החיים שלי והוא הלך איתי יד ביד. יום לפני ההצגה חוויתי רגע שבירה ופשוט קמתי והלכתי – הייתי אז בדיכאון נוראי בגלל משבר שחוויתי בחיי הפרטים ויחד עם התהליך שעשיתי בחזרות זה גרם להתקף חרדה. קרין, עוזרת הבמאי, ניגשה כדי להרגיע אותי וגם חנן עזר לי, הוא פסיכולוג. הוא אמר לי דברים נפלאים ועזר לי להבין למה אני חווה את מה שאני חווה. זה היה יום עם מצבי רוח מאוד קיצוניים - בבוקר רציתי לירות לעצמי בראש ובערב רציתי לעשות סלטות באוויר".

תפקיד משנה חיים. אלכס קרול ב"אדיפוס: תיאור מקרה" (צילום: ז'ראר אלון)

מה אמא שלך חשבה על ההצגה?"היא הייתה נורא גאה בי, אבל היה לה קשה לצפות. בכל זאת אדיפוס כולל בתוכו משפטים כמו 'איך אפשר שלא לרעוד מפחד רק מהמחשבה שאני אשכב עם אמא שלי'. ואמא שלי באולם!". בסוף היא עודדה אותי ואמרה לי שאני צריך להמשיך לעשות את מה שאני עושה".

אגב, כמה חברים קוראים לך "מלך" מאז שקיבלת את התפקיד של אדיפוס?"האמת שהרבה", הוא מודה, "והתשובה שלי היא תמיד 'אני לא מלך, אלא רק מלצר או משרת בשבילך'".

בין אואזיס לדיכאון קליני

בחור צנוע קרול, ואיש נעים. השיחה איתו משרה אווירה רגועה, קצת כאילו העולם מסביב עצר מלכת. השלווה שאופפת אותו לא ממהרת להסגיר את מה שעבר עליו בשנים האחרונות: אלכוהול, סמים והתקפי חרדה. אם נדמה לכם שכבר ראיתם אותו פעם, יכול להיות שאתם זוכרים את הנער שבגיל 18 הפציע עם גיטרה בעונה השישית של "כוכב נולד" (ממנה הודח כעבור מספר פרקים). משם הוא חזר לשירות בצה"ל, אבל אז נתקל בקשיים בירוקרטים ובתום שנה נפלט מהמערכת. הוא עבר לתל-אביב, החל לעבוד בבר וגילה את נפלאות האלכוהול אותו החל ללגום בכמויות. תוך כדי כך הוא ניגש לבית הספר למשחק של יורם לווינשטיין ואחרי חווית אודישנים משעשעת, התקבל. "זו הייתה חממה ואני פרחתי", הוא מספר, "הרגשתי כמו על פיסת גן עדן. שלא תבין אותי לא נכון, הייתי בדיכאון קליני תוך כדי, יורם לקח אותי לפסיכיאטרים, הייתי על תרופות חלק מהזמן, אבל בגדול ברטרוספקטיבה, כל הדבר הזה היה אואזיס אחד גדול".

"יש לי את הגבולות שלי, לא אשתה לפני הצגה למשל" (צילום: ז'ראר אלון)

לקראת היציאה מבית הספר הוא חווה משבר שהביא אותו לבית החולים בעקבות כמות גדולה של אלכוהול וסמים שצרך. "אני בן אדם שחווה את החיים בווליום נורא גבוה", הוא מודה, "אז כל מה שקורה לי בדרך נורא קיצוני ולפעמים זה קשה מאוד לאנשים שקרובים אליי. בעצם גם לאנשים הלא קרובים, כי אנחנו דור כזה שממהר לשפוט – תוך שנייה אנשים שמים תוויות על אחרים".

וכמה-כמה כרגע בקרב אלכס VS אלכוהול?"אנחנו חיים בשלום. המטרה שלי היא לעשות שלום ולעשות טוב לאנשים ולכן יש מחירים קטנים שאני מוכן לשלם. כדי לעשות את מה שאני עושה היום, אני צריך לחיות איך שאני חי, זה דורש ממני כל מיני דברים. ברור שיש לי גם את הגבולות שלי, אני לא אשתה לפני הצגה למשל. אני שותה במידה".

"מאור זגורי כזה קול"

הזכרנו קודם את "זגורי אימפריה", בוא נדבר שנייה על היוצר שלה מאור זגורי. שניכם הוכתרתם השנה כפריצות והבטחות. זה מזיז משהו?"אני חושב שזה פוגש את שנינו במקום שבו אנחנו מנסים ליהנות מהתואר הזה בצורה לא נהנתנית. כלומר, אנחנו לא עכשיו 'היי! צלמו אותי, אני כוכב', אלא יותר מנסים להתמקד בעבודה ובמה שאנחנו צריכים לעשות. זה מה ששומר על השפיות שלנו. בכלל, המפגש שלי עם האיש המרתק והמוכשר הזה היה מכונן ואני לא מגזים. ראיתי את ההתנהלות שלו על הסט והוא כזה קול. הוא היה 'החולם' וכולנו היינו בחלום שלו".

מפגש מכונן. מאור זגורי (צילום: מאור זגורי)

בוא נקפוץ רגע שבע שנים אחורה. שנת 2008, "כוכב נולד" היא מדורת השבט ואתה מודח מהתוכנית. צביקה הדר נפרד ממך במשפט "באסה שלא נוכל לגלות אותך, אבל מעכשיו זה תלוי בך". שמח שזה קרה כך?"זה מה שהוא אמר לי? גאון (צוחק). האמת שצביקה התקשר אליי למחרת ואמר לי שההדחה שלי הייתה הפתעה גדולה מבחינתו. לגבי התוכנית – הטבע לא עושה טעויות ואני שמח שהדברים קרו באופן שבו הם קרו. הציעו לי מאז המון תוכניות ריאליטי – 'המירוץ למיליון', 'מחוברים', תוכנית חדשה שעושים בסגנון של 'הישרדות' ("אמזונס" – ד.ש.). זה לא מה שאני רוצה בחיים".

אתה גם מוזיקאי וכותב ולא מזמן השתתפת בראיון טלוויזיוני משעשע, במהלכו המגיש ניסה לערוך ראיון סטנדרטי ואתה התעקשת לשיר. לי זה היה נראה כמו מאבק תמידי של אמן בחיפוש אחר במה"זה היה אחרי הבחירות והאמת שהייתי ממש להוט לדבר ולהעביר מסר של שלום ואהבה. לאחר מעשה היה לי די קשה לצפות בראיון ועשיתי את זה רק בנוכחות הפסיכולוג שלי כי חששתי שאולי התנהגתי בגסות. זו הייתה תקופה כזו שבה בכל פעם שמישהו דיבר – מיד העלו אותו למוקד. בסוף כדי להמשיך בראיון וויתרתי על הבית השלישי מהשיר והייתי שמח לתת לו במה כאן:".

"אני זה דבר שמשתנה כל הזמןדבר שחי, זז, צומח, פורח, בורח לפעמים לכל כיווןאבל בעיקר זה דבר שלא מפחד להיות הוא עצמוכמו שפרח לא מפחד להיות פרח וים לא מפחד להיות יםוהר לא מפחד להיות הר ופשוט לעמוד שםכך גם אני, אני דבר שפשוט נמצא שםלא באמת בוחר, רק חי בחסות הטבעשנותן לשמים להשתקף במיםשמעניק לקשת צבעשם סנפירים לדגיםפרסות לסוסיםזנב לקשקש בו לכלבאבל רגעאם אני זה אניוגם את ואתה זה אניאז אולי אני זה בכלל אנחנוואם אני זה אנחנו אז אולי גם ניצחנוכי יותר אנחנו לא לבדבדיוק כמו שעלה ועוד עלה מרכיבים ביחד עץכמו שפתית שלג ועוד פתית שלג ועוד פתית שלג עושים סופהכמו שאת ואני וגם הוא והוא יכולים לעשות אהבהאני זה יחיד שמורכב מרבים שקשור לעולם לעולמי עולמים"(הבית השלישי שכתב אלכס קרול)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ