חדשות במה: תיאטרון גשר חוזר לכפר

גשר מחזיר את "כפר" של יהושע סובול, תיאטרון באר שבע עולה על מדים, "החברות הכי טובות" בהפקה מחודשת, ארתור קוגן הוא במאי השנה והרפרטואר החדש של הבימה עם חידושים כמו ליאור אשכנזי וכפיר אזולאי

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

תיאטרון גשר הודיע בתחילת השבוע כי לרגל חגיגות 65 שנה למדינת ישראל, יעלה השנה בהפקה מחודשת את המחזה "כפר" מאת יהושע סובול, שעלה לראשונה ב-1996 בגשר. המחזה זכה לשבחים רבים הן בקרב הקהל והן בקרב המבקרים, הועלה מאות פעמים וקטף את מרבית פרסי התיאטרון בשנת 1997 (חמישה). את המחזה יביים יבגני אריה, שביים גם את העיבוד הראשון, וישחקו בו חלק משחקני העיבוד הראשון, ובהם סשה דמידוב, לאוניד קנייבסקי, נטשה מנור, ליליאן רות, אלכסנדר סנדרוביץ' ועדי עציון-זק. ולצידם ישחקו הנרי דוד, אלון פרידמן ומיקי ליאון שזו תהיה השתתפותם הראשונה במחזה.

המחזה מספר את סיפורו של כפר בארץ ישראל של שנות ה-40 כפי שחווה אותם הילד יוסי, נער תמים שלא התבגר, הרואה מבעד לנגד עיניו את החרדות והחששות, לצד התקוות והחלומות של היישוב העברי על רקע מלחמת העולם השנייה, סכנת הפלישה הגרמנית לארץ ישראל, השואה באירופה, הכרזת המדינה ומלחמת העצמאות. ההצגה הראשונה תעלה ב-30 במרץ. "ההצגה 'כפר' הייתה לציון דרך בתולדות תיאטרון גשר ובתולדות התיאטרון הישראלי". כך מסרה מנכ"לית גשר, לנה קריינדלין. "ההדים שלהם היא זכתה עם עלייתה בשנת 1996 היו חסרי תקדים, והפכו את תיאטרון גשר לתיאטרון ישראלי מרכזי וחשוב. לרגל יום הולדתה ה-65 של מדינת ישראל, החלטנו לתת לה מתנה צנועה בדמות העלאתו המחודשת של המחזה המספר את סיפורה של ארץ ישראל של לפני הקמת המדינה". גם התפאורה המיתולוגית חוזרת. "כפר" (צילום: רומן קבטנר)עולים על מדים: תום אבני חוזר לטירונות בתיאטרון באר שבע

מרץ 1943, אמריקה הגדולה מצטרפת למאמץ המלחמתי של בנות הברית כדי ללחום במפלצת הנאצית. יוג'ין הצעיר עוזב את הבית המוגן ואת המשפחה, ונוסע ברכבת לילה עם עוד חמישה אמריקנים צעירים אל הבלתי נודע. הוא מגיע לבסיס הטירונים אשר בבילוקסי, מיסיסיפי, חור נידח בדרום הרחוק של ארצות הברית, למלא את חובתו למולדת האמריקנית ולמצפון היהודי הלוחץ. את המתרחש מתעד יוג'ין בעקביות ביומנו, ומצייר בפנינו תמונה משעשעת ונוגעת ללב של חוויית הטירונות. שלוש מטרות ניצבות לנגד עיניו: להפוך לסופר, להישאר בחיים ולאבד את בתוליו.

אך תקופה זו עתידה להפוך משמעותית הרבה יותר. יחד עם חבריו, הוא ייחשף ל'עולם האמיתי", לחוליי החברה, לדעות הקדומות ולגזענות. הוא ייאלץ להתמודד עם תנאים לא פשוטים וילמד שיעורים ראשוניים ומשמעותיים בענייני סמכות, סכנה, חברות ואהבה בדרכו להפוך לא רק לחייל טוב יותר, אלא גם לאדם טוב יותר. תיאטרון באר שבע נמצא בימים אלה בחזרות על ההצגה "טירונות בלוז", קומדיה מאת ניל סיימון, בה יככבו תום אבני, רון ביטרמן, יעל גרובגלס, ענבר דנון, אלירן הרוש, תום חגי, אורן כהן, אורי מזעקי, אדוה עדני ואיתי פולישוק. על הבימוי אמון מיטקו בוזקוב, וההצגה הראשונה מתוכננת ל-2 במרץ. בינתיים יש תמונות ראשונות מהצילומים של ההפקה, באדיבות האינסטגרם.כך נראה הצבא של שנות ה-40 באמריקה (צילום: פייסבוק תיאטרון באר שבע)

כבוד אחרון: "חברות הכי טובות" בהפקה מחודשת

המחזה המיתולוגי "חברות הכי טובות", יעלה מחדש ב-16 במרץ במסגרת שיתוף פעולה נדיר בין תיאטרון הקאמרי לתיאטרון בית ליסין. המחזה שכתבה ענת גוב, שנפטרה מסרטן לפני כחודש, יעלה בבימויו של גלעד קמחי ובהשתתפות מיה דגן, שרית וינו אלעד, יעל לבנטל, דינה סנדרסון, שמרית לוסטיג וכינרת לימוני. החזרות יחלו כבר ב-20.1.

המחזה עלה לראשונה בקאמרי ב-1999, בכיכובן של קרן מור, ענת וקסמן ושרה פון שוורצה, וזכה להצלחה גדולה, הועלה יותר מ-700 פעמים ברחבי הארץ, ואף עובד לשפה הסינית. הוא גם עובד לסדרת טלוויזיה, שחזרה לתחייה מחודשת בימים אלה ב-HOT.

המחזה מספר על חברותן של שלוש נשים – סופי, תרצה וללי, שמסתיימת בכאב לאחר 30 שנה. כעבור שנה הן נאלצות להיפגש בעל כורחן לערב אחד, שבמהלכו חולפת כל החברות לנגד עיניהן. זהו המחזה הישראלי השני ששני התיאטראות חוברים להעלותו מחדש, לאחר שלפני כשנתיים העלו את "מכולת" מאת הלל מיטלפונקט.יקבלו גרסאות צעירות. "חברות הכי טובות" (צילום: יח"צ)כבוד יחיד: ארתור קוגן זוכה פרס מילוא לבמאי השנה הפרס על-שם יוסף מילוא לשנת 2012 הוענק בסוף השבוע האחרון לבמאי ארתור קוגן. קוגן היה אחראי השנה לפרויקט שייקספיר, ספינת הדגל של תיאטרון הקאמרי בעונה החולפת, שכלל את הפקת ריצ'ארד השני והשלישי במקביל. ועדת הפרס החליטה השנה לראשונה להעניק את הפרס לבמאי אחד בלבד. ההחלטה התקבלה פה אחד. חבר השופטים הגדיר את ההפקה כפרויקט שאפתני והישג מבריק. שני המחזות, שעוסקים במחוזות הנפש של השליט ומסדרונות הכוח של השלטון, הוצגו על אותה הבמה, באותה התפאורה ועם צוות שחקנים זהה ברובו. את תפקיד שני המלכים מגלם השחקן איתי טיראן.» ריצ'ארד השני: הרלוונטיות המתפרצת של שייקספיר» ריצ'רד השלישי: איתי טיראן נוצץ אבל לא הכל זהב

"שני המחזות רחבי היריעה ומרובי המשתתפים הם משלים כמו-היסטוריים, מורכבים ועל-זמניים העוסקים במהותו של שלטון ומנתחים את המנגנון המכונן וזרוע הזימות והחתחתים של הפוליטיקה 'המלוכלכת' אז והיום", כתבו השופטים בנימוקיהם. "מעטים הם יוצרי התיאטרון בעולם שהעזו להתמודד עם האתגר הכביר שבהעלאת שתי היצירות המונומנטליות הללו, השונות כל כך זו מזו. ארתור קוגן, בתמיכתו הראויה לשבח של התיאטרון הקאמרי, לא זו בלבד שהעז להרים את הכפפה, אלא שעשה זאת בהצלחה מרשימה וביד אמונה שהזניקה אותו לצמרת הבמאים בישראל".

הפרס, על שמו של הבמאי ומייסדו של הקאמרי יוסף (פפו) מילוא, מוענק זו השנה ה-15 ברציפות. מדי שנה נחלק הפרס בין שני זוכים במקביל. השנה חרגה וועדת הפרס מההרגל והעניקה אותו לזוכה יחיד. בין הזוכים לאורך השנים ניתן למצוא את חנוך לוין, רנה ירושלמי, מיכאל גורביץ', אילן רונן, עודד קוטלר, עידו ריקלין, מיכה לבינסון, עדנה מזי"א וגם אפילו את כוכב ההפקה הנוכחית על בימוי העיבוד ל"וויצק" בתיאטרון הקאמרי לפני כשנתיים. משל כמו-היסטורי, מורכב ועל-זמני. "ריצ'ארד השני":

חוזרים לעמוד על הרגליים: רפרטואר חדש להבימה לאחר שנה שלמה במשכנו הקבוע, מציג סוף סוף התיאטרון הלאומי רפרטואר מסודר לעונה הקרובה, שכולל לא מעט הפקות ועיבודים חדשים, שיתופי פעול, ויוצרים חדשים שמצטרפים לתיאטרון. בהבימה יעלו בעונה הקרובה לא מעט הפקות חדשות להצלחות בימתיות מהעבר, בהן "ליזיסטרטה" בעיבוד יוצא דופן של הבמאי אודי בן משה בשיתוף עם המתרגם אלי ביז'אווי. בסאטירה האנטי מלחמתית מאת אריסטופנס, שבמרכזה נשים מאתונה ומספרטה שמחליטות למנוע מבעליהן יחסי מין ובכך לאלצם להפסיק את המלחמה בין שני המחנות, ישחקו באופן מפתיע גברים בתפקידי הנשים. מחזה נוסף שחוזר לבמת הבימה, אחרי כמעט שני עשורים, הוא "החייל האמיץ שווייק", יצירתו האנטי מלחמתי של המחזאי הצ'כי ירוסלב האשק שזכתה להצלחה בבימויו של רונן. הפעם מדובר בעיבוד חדש שכתב יוסף אלדרור. את ההפקה, שיתוף פעולה בין הבימה לבין תיאטרון חיפה, יביים משה נאור ובתפקיד הראשי ישחק אבי קושניר. קושניר, במפתיע גם יביים השנה לראשונה. הוא יהיה אמון על ההצגה "על עכברים ואנשים", שמבוססת על נובלה של ג'ון סטיינבק.

התיאטרון הלאומי יעלה בעונה הקרובה שתי הפקות שעוסקות במלחמת יום הכיפורים. הראשונה, "גורודיש" מאת הלל מיטלפונקט - סיפור עלייתו והתרסקותו של האלוף שמואל גורודיש, שהפך לסמל מחדל מלחמת יום כיפור, והוצג לראשונה בשנת 1993. בהבימה הוחלט להעלות את המחזה לציון 40 שנה למלחמה. ההפקה השניה היא "המאהב" מאת א.ב. יהושע. את הספר עיבדה למחזה במהלך שלוש השנים האחרונות שחר פנקס, שמשמשת כדרמטורגית בתיאטרון. את ההפקה תביים שיר גולדברג, והשמועות אומרות שליאור אשכנזי, שנמצע כרגע במשא ומתן עם הבימה, יככב בתפקיד הראשי. צוות היוצרות הצעירות משתפות פעולה גם בהפקה "אדם לא מת סתם", שנמצאת בעיצומן של חזרות ועתידה לעלות כבר בחודש פברואר. את ההצגה, עיבוד לארבעה סיפורים קצרים של דבורה בארון, תביים גולדברג ויככבו בה יבגנייה דודינה, דב רייזר, רוברטו פולק, שחר רז, לאה גלפנשטיין, נעמה ארמון, אלכס קרול והראל מורד/ יובל שלומוביץ.ארבעה סיפורים של דבורה בארון. "אדם לא מת סתם" (צילום: ז'ראר אלון)

קבוצת הצעירים של הבימה, אותה מוביל שי פיטובסקי, תציג השנה שתי הפקות דגל. הראשונה, "טרור", היא חלק מפרויקט בינלאומי דוקומנטרי ביוזמת איגוד תיאטרוני אירופה, שמתייחס לשורשי הטרור העולמי מזוויות שונות. פיטובסקי יעבד ויביים בהמשך גם את "אובססיה", המבוססת על מעשייה יהודית מהמאה השישית, שבמרכזה בחור יהודי שנוטש את ביתו ונסחף אל עולם של פיתויים עד לרגע ההתפכחות.» שי פיטובסקי: "אני לא בתחרות עם הטלוויזיה"במסגרת רענון השורות יצטרף לשורת הבמאים המתרחבת בהבימה גם כפיר אזולאי. זו הפעם השנייה שאזולאי יביים בתיאטרון הלאומי, כשהפעם מדובר בהפקה חדשה למחזה "הדה גאבלר" של איבסן. את גאבלר תגלם הילה פלדמן ולצדה בתפקידים הראשיים אמנון וולף, יוסף סוויד, ריקי בליך ואלון אופיר.

אחרי ההצלחה המסחררת של "כמעט נורמלי", שביים בעונה החולפת, חוזר במאי הבית של תיאטרון הבימה, חנן שניר, עם שתי הפקות שעוסקות גם כן בעולם הנפש. ההפקה הראשונה, "הפסיכולוג הטוב", מבוססת על ספרו של נעם שפנצר שבמרכזו מחוזות המרחב הפנימי של המטפל והמטופל. ההפקה השנייה, "הכיתה שלנו", תעלה כשיתוף פעולה עם הקאמרי. המחזה מאת טדיאוש סלובודז'אנק מבוסס על אירוע הטבח בעיירה ידוואבנה בפולין, ובנוי כעדויות של עשרה חברי כיתה, יהודים ופולנים, ששרדו את מלחמת העולם.

בחודש אפריל הקרוב אמור התיאטרון להעלות את "גברתי הנאווה", ממחזות הזמר האהובים והמצליחים בכל הזמנים. בחודשים האחרונים חיפשו בתיאטרון הלאומי בקדחתנות ליהוק מתאים לתפקיד המרכזי אותו גילמה בהפקה האחרונה בישראל הזמרת ריטה. לעת עתה החיפושים נמשכים אך בין השחקנים שלוהקו כבר לתפקידים הראשיים: נתן דטנר, דב רייזר ואילן דר. את ההפקה יביים משה קפטן. מי תהיה אלייזה דוליטל הבאה? אודישנים ל"גבירתי הנאווה" (צילום: פייסבוק הבימה)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ