מנכ"לית גשר: "בשנת ה-20 שלנו היינו על סף סגירה"

תיאטרון גשר הציג את הרפטואר שלו לשנת 2013 שכולל מחזמר, הצגת ילדים קלאסית, גרסה תיאטרלית לאונייגין והצגה בכיכובו של וילוז'ני. אבל הכוכב העיקרי היה דווקא הבעיות הכספיות של התיאטרון

שי הרלב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי הרלב, עכבר העיר

"בשנת ה-20 שלנו, שבה היינו אמורים לחגוג היינו על סף סגירה. קבלנו מענק ממפעל הפיס שנתן לנו מרווח נשימה", כך מסרה היום (ב') לנה קריינדלין, מנכ"לית תיאטרון גשר, במסיבת העיתונאים שהציגה את הרפרטואר החדש של התיאטרון. יבגני אריה, המנהל האמנותי של גשר הוסיף ואמר כי "חוק הקריטריונים, שבו התקצוב של התרבות מחולק בין מנהל תרבות ועיריית תל אביב, פוגם בתפקודו המקצועי והאמנותי של תיאטרון גשר".» יונה ונער: לאן נעלם הסאבטקסט?» יבגני אריה: "התיאטרון הזה הוא המשפחה שלי"מחירי כרטיס לתיאטרון כמו לקולנוע

הנהלת תיאטרון גשר כולה, בהשתתפות המנכ"לית קריינדלין, יבגני אריה, יו"ר התיאטרון עו"ד אלי זהר, וכן השחקנים סשה דמידוב ושמואל וילוז'ני התכוונה להקדיש את מרבית מסיבת העיתונאים לרפרטואר של 2012-2013, אך עיקרו של האירוע התרכז במשבר שפקד את התיאטרון, למרות שלדברי קריינדלין זו "העונה הראשונה מזה 20 שנים שנפתחת ללא חובות כספיים".

אחת הסיבות לבעיות התקציב של גשר היא שהמקום מתוקצב כתיאטרון בינוני לעומת התיאטראות הגדולים (הקאמרי, הבימה, בית לסין), והוא עדיין מחויב לחמש הפקות חדשות בכל שנת תקציב. על פי חוק הקריטריונים טוענת קריינדלין כי "הסכום שמקבל התיאטרון ממנהל תרבות ומעיריית תל אביב גם יחד מהווה רק שליש מתקציב התיאטרון. את השאר גשר צריכים לגייס מהכנסות עצמיות". כיום, כאשר מחירים של כרטיסי הצגות תיאטרון למנויים, פנסיונרים, וועדי עובדים הם מחירי רצפה, הרי שקשה מאד להגיע להכנסות עצמיות של שני שליש מהתקציב. "מחירי כרטיסי התיאטרון שאמורים לעמוד בממוצע על 200 שקלים, עולים לא הרבה יותר מכרטיס לקולנוע. כיום אם אתה נוסע לחדרה ורואה הצגה על במה קשה יהיה לזהות של מי ההצגה, ושל איזה תיאטרון, מרוב חיסכון בערכי ההפקה בהצגות חוץ", הוסיף עו"ד אלי זהר.תיאטרון ראוי זה לא רק בידור. יבגני אריה (צילום: יח"צ)"צריך לומר את האמת, יש לשנות את חוק הקריטריונים", הוסיף אריה. "לשבת כל נציגי התיאטרונים הרפרטוארים סביב שולחן אחד ולתכנן מחדש את התמיכה בתיאטרון אם רוצים שיהיה בו תיאטרון ראוי ולא רק בידור, בידור זה משהו אחר". עוד הוסיפה קריינדלין ש"אם לא, עוד שלוש שנים ניאלץ לפנות שוב למפעל הפיס".

הצגת ילדים, מחזמר ושמואל וילוז'ני

ועל אף הקשיים, מה צפוי ברפרטואר בשנת 2012-2013? את העונה תפתח ההצגה פרימה דונה שתעלה השבוע בכיכובו של סשה דמידוב ובבימויו של אלכסנדר מורפוב, המנהל האומנותי של התיאטרון הלאומי בבולגריה שביים בגשר את דון ז'ואן בעונה הקודמת. "פרימה דונה", או האישה הראשונה, מבוסס על המחזה האנגלי "המין היפה" שכתב ג'פרי הטשר.

גשר תארח בעונה הקרובה  את הבמאי הלטבי אלביס הֶרְמַנִיס, שמביים לראשונה בישראל. הרמניס, שנחשב לאחד הבמאים הפוריים בעולם וכבר ביים בהרבה ממדינות אירופה, יביים את יצירת המופת הקלאסית יבגני אונייגין על פי אלכסנדר פושקין שעולה לראשונה בגרסה תיאטרלית. יבגני אונייגין נחשבת לפסגת יצירתו של פושקין וליצירה מכוננת בתולדות השירה והספרות הרוסית.אחת ההפקות הגדולות שמתוכננות בעונה הקרובה היא המחזה רומולוס הגדול של פרידריך דירנמט שתיקרא התרנגול האחרון, בכיכובו של שמואל וילוז'ני. וילוז'ני יגלם את הקיסר האחרון של האימפריה הרומית רומולוס אוגוסטוס. זו הצגה מורכבת ועל כן היא הועלתה רק פעם אחת על הבמה הישראלית. יביים אותה יבגני אריה.

העונה ה-21 של גשר תביא חידוש לתיאטרון בדמות הצגה קלאסית לכל המשפחה. דרמטורג התיאטרון רועי חן יצר עיבוד מקורי למסעות אודיסאוס על פי הומרוס. "רציתי לנצל את הצוות הוויזואלי-מוזיקלי של גשר כדי לייצור הצגה לילדים שתעביר את העולם הפנטסטי של גשר באותה רמת גימור והשקעה שבה אנו עושים הצגות למבוגרים על הבמה הגדולה", מסביר חן. "התחשק לי לגעת ביצירה אלמותית, מסע התגברות והתמודדות עם שאלות תהומיות כמו שיש באודיסאה. נעסוק גם ביחסים במשפחה, חברות ואובדן. כל אחד רוצה כבר להגיע לאיתקה שלו, לחוף מבטחים ולחזור לפנלופה ולטלמכוס שלו".הקיסר האחרון של רומא. שמואל וילוז'ני (צילום: יח"צ)

שגעת מחזות הזמר לא פסחה על גשר, ותגיע בדמות אחד ממחזות הזמר הפופולריים של כל הזמנים - צלילי המוזיקה. גיל שוחט יתפקד בתור המנהל המוזיקלי וישתתפו בו סשה דמידוב ואניה בוקשטיין. בהפקה ייקחו חלק גופים אומנותיים רבים: "Stage Entertainment", חברת על אירופאית שמפיקה מחזות זמר בכל אירופה, מקהלת הילדים "בת קול" ותזמורת סימפונט רעננה.

וגם בית ספר לבימוי

ובאשר להפקות בחו"ל, שלוש הצגות של גשר יתארחו על במות העולם: יאקיש ופופצ'ה תתארח באוגוסט 2012 באודסה ובקייב שבאוקראינה, שונאים סיפור אהבה תתארח באוקטובר 2012 בתיאטרון הלאומי בבייג'ינג בסין ויונה ונער תעלה במהלך שנת 2013 על במות ניו יורק, לונדון ומוסקבה.

ויש עוד חדשות שלא נוגעות לרפרטואר. בתחילת 2013 צפוי להיפתח בתיאטרון גשר המחזור הראשון של בית הספר לבימוי ולמשחק בניהולו של יבגני אריה. בית הספר יכשיר קבוצה קטנה של 15 שחקנים ובמאים בלימודים אינטנסיביים שימשכו 3 שנים. הפרויקט יוקם בשיתוף פעולה עם בתי ספר למשחק לבימוי במוסקבה ועם בית ספר ג'וליארד היוקרתי בניו-יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ