המלצות במה לשבוע: בלט אמריקאי בניחוח ישראלי

להקת קומפני אי מציגה יצירה של שרון אייל, החאן מעלה מחזה של ברוך שפינוזה, הבימה מחזיר לבמה את הסוחר מוונציה עם יעקב כהן בתפקיד הראשי והיידיפיל נכנס לדיור מוגן

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום ראשון: ברוך שפינוזה מגיע לירושלים ירושלים החדשה היא דרמת בית משפט תיאולוגית-פילוסופית, שמציבה במרכזה את העימות בין הפילוסוף ברוך שפינוזה, הנאשם בכפירה, לבין פרנסי הקהילה היהודית באמסטרדם. במהלך שימוע שנערך בבית הכנסת של הקהילה מנסה שפינוזה להגן על תורתו הרדיקלית, שמזהה בין אלוהים לטבע, מפרק את הקשר בין אלוהים לכתבי הקודש ודוגל בחופש הביטוי. כתביו של שפינוזה אמנם השפיעו על העולם המודרני, אך הפכו אותו למוקצה בקרב הקהילה היהודית. את המחזה כתב דיוויד אייבס, על התרגום אחראי איתן בלום ובכיסא הבמאי יושב סיני פתר.ירושלים החדשה - ימים א'-ב' ה-13-14 במאי, 20:30, החאןברוך שפינוזה מגיע לירושלים. "ירושלים החדשה" (צילום: יעל אילן)יום שני: להקת קומפני אי מביאה שלום למחול

להקת המחול קומפני אי (Company E) מגיעה לראשונה לישראל. זוהי אחת מלהקות המחול העכשוויות והבולטות בארצות הברית, שצמחה מתוך להקת הסיטי דאנס בלט הידועה. הלהקה תופיע עם תוכנית הכוללת את יצירותיהם של הכוריאוגרפים פול טיילור, קייט וויר ופול גורדון אמרסון (ממנהלי הלהקה). אבל הממתק האמיתי לישראלים הוא בכורה ל"קילר פיג", יצירתם של גיא בכר ושרון אייל. היצירה הוזמנה במקור על ידי להקת המחול הנורבגית "קארט בלאנש". המוזיקה של אורי ליכטיק ועיצוב תאורה של יונה אבי בואנו (במבי).קומפני אי - ימים ב'-ה' ה-14-17 במאי, 21:00, היכל אמנויות הבמה הרצליהשרון אייל הורגת חזירים - "קילר פיג":

ונציה של המאה ה-16. אנטוניו מלווה כסף ממלווה הכספים היהודי שיילוק, כדי לסייע לחברו בסניו המרושש, שחפץ לשאת לאישה את אהובתו פורציה. שיילוק מעמיד תנאים קשים לפירעון ההלוואה כיוון שנפגע מהיחס של אנטוניו. בינתיים צי ספינות המסחר של אנטוניו נפגע בגלל סערות בים. שיילוק מגלה שבתו מנהלת רומן עם האציל לורנצו, שאינו יהודי. מועד תשלום ההלוואה מתקרב ושיילוק מבקש לקבל את המגיע לו. כיוון שאנטוניו אינו יכול לפרוע את ההלוואה, שיילוק עומד על כך שיקבל את מה שהוסכם ביניהם - ליטרה מבשרו של אנטוניו. בסניו מנסה להציל את ידידו אנטוניו, אך הישועה מגיעה מכיוון בלתי צפוי.יעקב כהן מככב בסוחר מוונציה, ולצידו משחקים הילה פלדמן, רינת מטטוב, יוסף סוויד, אלון אופיר, ניר זליחובסקי, תומר שרון ועוד. זוהי הפעם הראשונה שבה מביים אילן רונן מחזה שייקספירי.הסוחר מונציה - יום ג' ה-15 במאי, 21:00, הבימהמי יותר טוב, יעקב כהן או אל פאצ'נו? שיילוק בגרסה הקולנועית:

יום רביעי: שלושה בבית אבות אחד

אילן דר החליט לחזור לשורשים שלו. השחקן של בית לסין, משחק בהצגה חדשה של תיאטרון יידישפיל. דר אמנם דובר יידיש במקור, אך הוא מעולם לא שיחק בשפה. כדי לא לעשות בושות, השחקן החליט לקחת שיעורים לריענון השפה, לפני שהוא ניגש לחזרות. לצידו משחקים בהצגה ותיקי היידישפיל יעקב בודו ומוניקה ורדימון. ספסל הזהב, או "די גאלדענע באנק", למביני דבר, היא קומדיה על משולש רומנטי בבית דיור מוגן. שני גברים חברים מזה 40 שנה, שלא מפסיקים להתנצח, וביניהם – אישה, שחקנית לשעבר.ספסל הזהב - יום ד' ה-16 במאי, 17:00, בית ציוני אמריקה משולש רומנטי דובר יידיש. "ספסל הזהב" (צילום: ז'ראר אלון)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ