חדשות במה: מי המאהב של קרן מור?

קרן מור ומנשה נוי מעלים את "המאהב" של פינטר, הכנסת לא מוכנה לצפות בהצגה פוליטית, התכניה של "מחולוהט" נחשפת, רות אשל משיקה מאגר מידע מקיף על מחול, להקת בת שבע נוסעת לסקוטלנד ועוד חדשות במה

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

מנשה נוי וקרן מור בוחנים את הזוגיות שלהם על במת קפה תיאטרון הקאמרי. ב-6 ביוני, השניים יעלו את "המאהב" מאת הרולד פינטר, ויתמודדו עם היבטים אפלים של גבריות, נשיות ושל יחסי זוגיות ארוטיים ונפשיים. על הבימוי והתרגום אמון שמעון לוי."המאהב שלך בא היום?", שואל ריצ'רד את שרה אשתו כשהוא יוצא בבוקר לעבודה, והמחזה מתחיל. השניים מגלמים זוג אמיד, נשוי כ-10 שנים. הם נמצאים, לכאורה, בנישואים פתוחים ומנהלים פרשיות אהבים ומשחקי-מין גלויים לגמרי. הם מאזנים איכשהו, בין הגינות בורגנית לבין פראות יצרית על-מעמדית ועל-זמנית. למראית עין ההסדר מבוסס על הסכמה הדדית כשלמעשה, במאמציהם לגבור איש על רעותו נחשפים דרמה של קנאה.חם בסוזן דלל: פרטים ראשונה על המופעים במחולוהט

כבכל שנה, בחודשים יולי-אוגוסט סוזן דלל הופך להיות המרכז התרבותי של חובבי המחול באשר הם. פסטיבל מחולוהט 2012, שאולי השם שלו לא משהו, אבל התכנית האמנותית שלו מושקעת, מציג כל יום במהלך החודשיים עבודת מחול אחרת. הוא נותן במה מרוכזת לעשייה הישראלית העכשווית על גווניה: הלהקות הגדולות, היוצרים הוותיקים והיוצרים הצעירים העצמאיים, מחול ניאו קלאסי, מחול מזרחי, אפריקאי, הודי, פלמנקו, מחול עכשווי בשילוב אמנויות במה אחרות ומחול ניסיוני. השנה, בתכניה שפורסמה ממש בשבוע האחרון, אפשר לראות בכורות ללהקת המחול קמע עם "עולם הצעצועים של דניאל" - כוריאוגרפיה לכל המשפחה, לקולבן דאנס עם "אוכלים: סיפור אהבה" - מחול שמתרחש סביב שולחן אוכל, ללהקת המחול פרסקו עם "סרבוס" שהתעכב עקב פציעה של רקדן וללהקת המחול יוסי ברג ועודד גרף עם "Black Fairytale" שמטשטש את הגבולות בין המציאות לפנזיה. הולך להיות חם.מתאוששים מפציעה וחוזרים להלהיט. "סרבוס" (צילום: אתר סוזן דלל)בלי פוליטיקה: בכנסת ביטלו הצגה בגלל חילוקי דעות פורום מוסדות התרבות ביטל את השתתפותה של ההפקה הסאטירית הבועה לי, של תיאטרון יפו, באירוע יום תרבות שייערך מחר (ג') במשכן הכנסת. במסגרת היום מתוכננת ישיבה חגיגית עם ועדת החינוך של הכנסת בהשתתפות שרת התרבות לימור ליבנת ויו"ר הכנסת.

"במהלך החודש האחרון היה מסע ומתן עם הכנסת", מסביר יגאל עזרתי, מנהל אמנותי שותף להצגה. "שלחנו להם שני קטעים מתוך ההצגה, והם בסופו של דבר בחרו בקטע אחר. לפני כמה ימים, באופן מפתיע, קיבלנו טלפון, שההשתתפות שלנו מבוטלת". במכתב ששלח בסוף השבוע מנכ"ל פורום מוסדות התרבות, איתמר גורביץ', לבמאית ההצגה, נכתב: "במסגרת ההכנות לקביעת הקטעים האמנותיים עלתה הסתייגות של מספר אנשים המסייעים לנו בעבודתנו מול הכנסת ומוסדותיה, משילוב הקטע שלכם...יש רצון שהקטעים המועלים יהיו ללא חילוקי דעות".

"אני חושב שמדובר בצנזורה עצמית מסוכנת", מוסיף עזרתי "זוהי הצגה סאטירית, שצוחקת גם על הימין וגם על השמאל, והם מפחדים להרגיז את הממסד". עוד הוא מוסר ששני הקטעים האחרים שנבחרו היו של תיאטראות רפרטוארים, שכנראה, נועדו לשעשע את הבאים לכנס ולא לשאול שאלות. מהכנסת לא ניתן היה לקבל תגובה.קצת סאטירה יכולה לעשות רק טוב. "הבועהלי" (צילום: יעל תורג'מן)חוקרים מחול: רות אשל משיקה מאגר מידע נרחב על מחול רות אשל היא חוקרת מחול, כוראוגרפית ורקדנית. היא הייתה תחקירנית שעזרה להקמת ארכיון התיעוד של המחול בישראל, עורכת שותפה של כתב העת מחול בישראל עם גיורא מנור (1998-1991) ועורכת מחול עכשיו (החל מ- 1993 ואילך). בעלת תואר שלישי מאוניברסיטת תל אביב, הפקולטה לאמנויות, בנושא "תיאטרון-תנועה בישראל 1991-1976", מבקרת מחול של עיתון הארץ החל מ-1991, ומנהלת אמנותית וכוראוגרפית של להקות המחול האתיופיות אסקסטה וביתא. די ברור שהצעד הבא של אושיית המחול הזו יהיה להגיע למרחב הוירטואלי. בשבוע האחרון השיקה אשל את אתר האינטרנט "יומני המחול". "האתר כולל בתוכו את השנתון 'מחול בישראל', הרבעון 'מחול בישראל' והמגזין 'מחול עכשיו' – מפעלי חיים של גיורא מנור ושלי", מתארת אשל את המיזם. "בחוברות אלה מצוי מאגר עשיר, הכולל מאות מאמרים ומחקרים שחיברו מיטב כותבי המחול בישראל מאז 1975. כתבי העת הכלולים באתר מתעדים את הדרך שעשה המחול בישראל ומשקפים אותה. מאגר המידע הזה פתוח ללא תשלום לקהילת המחול בישראל. החומר מוגש לשוחרי המחול ולעוסקים בו באהבה ומתוך אמונה ששני המסלולים שבהם פועל המחול, המעשי והתיאורטי, מזינים זה את זה. האתר עדיין מצוי בבנייה. בעתיד הוא ישמש אכסניה לעבודות תזה, לתיעוד, לספרים בעברית ולמאמרי ביקורת".למען שוחרי המחול והעוסקים בו. יומני המחול (צילום מסך)הורה בסקוטלנד: אוהד נהרין ובת שבע מופיעים באדינבורו

הורה מאת אוהד נהרין ובביצוע להקת מחול בת-שבע תשתתף בפסטיבל אדינבורו הבינלאומי שיתקיים במהלך חודש אוגוסט. הפסטיבל בניהולו של ג'ונתן מילס נחשב לאירוע יוקרתי שחושף רעיונות מעוררי השראה ויצירתיות מהעולם כולו בפני הקהלים שלו. זהו ביקור שני ללהקה בפסטיבל, כאשר הביקור הקודם היה ב-2008 עם היצירה דקה דאנס. "מאוד משמח אותי לחזור לאדינבורו בפעם השנייה" מוסר נהרין, "פסטיבל אדינבורו הוא פסטיבל מופתי, בניהול אמנותי מוקפד- וללא ספק אחד הפסטיבלים המצוינים בעולם. הפסטיבל מתקיים בסמוך לתחילת העונה שלנו בארץ - מה שאומר מבחינתנו התחלה מרגשת במיוחד של העונה הבאה וגם מאתגרת".

גם לסקוטים מגיע ליהנות קצת. "הורה" (צילום: אוהד נהרין)יש עתיד לתיאטרון: הוכרזו הזוכים בפסטיבל של צוותא

פסטיבל עתיד התיאטרון 2012 להצגות בתי ספר למשחק, שנערך בפעם השביעית בתיאטרון צוותא, ננעל בסוף השבוע האחרון בטקס חגיגי בו הוענקו פרסי השחקן והשחקנית המבטיחים של השנה. פרס השחקן המבטיח הוענק לשוהם שוינר ושמעון חאבא ששיחקו את אותו תפקיד - תיאודורו - בהצגה דונה פלור נשואה לשניים, שהוצגה על ידי תלמידי הסטודיו למשחק יורם לוינשטיין. השופטים העניקו להם את הפרס על "משחק מרשים ומדויק. השניים הצליחו ליצור לאותו תפקיד, עומק משחקי ייחודי תוך שימוש בהומור ופרשנות מקורית".                                                

פרס השחקנית המבטיחה הוענק לרעות פיש על משחקה בהצגה "לצאת מכאן", שהוצג על ידי תלמידי גודמן - בית הספר למשחק בנגב. השופטים מסרו ש ה"משחק כובש ויוצא דופן בעל עומק, עוצמה אותנטיות, הנע בין מנעד רחב של רגשות". עוד הוענק לראשונה השנה צל"ש מיוחד על עבודת אנסמבל לשחקניות מ'הסטודיו לאמנויות הבמה תיאטרון חולון', על משחקן בהצגה "מה יהיה". המענק לצל"ש המיוחד הוא העלאת ההצגה בפעם נוספת, על במת צוותא. בעתיד - בתיאטרון צוותא. רעות פיש (צילום: אסנת קרסננסקי- שני)

סערה בגשר: פסטיבל גשר בינלאומי חוזר

תיאטרון גשר מקיים גם השנה את "פסטיבל גשר בינלאומי" במסגרתו הוא יארח את מיטב היצירה התיאטרלית מהעולם. באירוע יוצגו שתי הצגות מופת מהתיאטרון עטור השבחים Et Cetera במוסקבה. השחקן המיתולוגי אלכסנדר קליאגין, שמשמש גם כמנהל האמנותי של התיאטרון וראש איגוד השחקנים של רוסיה, חוגג השנה 70, ויגיע לישראל כדי להשתתף כשחקן הראשי בהצגה "הסערה". איתו יגיע הבמאי רוברט סטורוא, מגדולי הבמאים בעולם. ההצגה מביאה את סיפורו של פרוספרו, איש שרואה את נסתרות הטבע. פרוספרו שולט ברוחות ואיתני הטבע, אך אפילו הוא לא מסוגל לשנות את יצר החטא הקדום של האדם.עוד תוצג במסגרת הפסטיבל ההצגה מורפיום, שמהווה עיבוד תיאטרלי לסיפורו של מיכאל בולגקוב. ולדימיר פנקוב, במאי ההצגה, ייסד זרם חדש בעולם התיאטרון המכונה סאונדרמה - שילוב של טקסט, מוזיקה, קולות וצלילים.איתני הטבע מתאספים בתיאטרון גשר. "הסערה":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ