רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עונת התרבות הירושלמית: מרס קאנינגהם ותמלוגי גז

מגוון אירועי פרידה מלהקת המחול של מרס קאנינגהאם העומדת בפני סיום פעילותה, המחזה "אוכלים" בתוך בית פרטי ועיתונאים ואנשי תרבות מקריאים את תמלול ועדת תמלוגי הגז

תגובות

עונת התרבות הירושלמית היא יוזמה רחבת היקף ששמה לה למטרה להעמיד את העשייה התרבותית המתקיימת בירושלים בקדמת הבמה, ולעודד יוזמות אמנותיות חדשות בעיר בשיתוף עם מוסדות התרבות בעיר ועם העירייה.זהו מיזם חדש למדי, אם כי שאפתני ובעל חזון חובק: הכוונה היא להשיק מדי שנה, במהלך חודשי הקיץ, סדרה של אירועי תרבות הנערכים ברחבי העיר ומופקים בשיתוף עם מוסדות התרבות בעיר ועם האמנים היוצרים המקומיים.

בשנה שעברה כבר נערך פיילוט ליוזמה המבורכת, עם שלל אירועים שהתכנסו תחת הכותרת הכללית של "עונת התרבות", כמו "נקודת מגע" (אירוע הפתיחה של מוזיאון ישראל המחודש), פסטיבל התרבות האלטרנטיבית "מתחת להר" (החוזר גם השנה), אירועי "באלבאסטה" בשוק מחנה יהודה (שישובו גם הם השנה) ועוד. השנה העונה כבר דוהרת בהילוך גבוה: ממאי ועד אוגוסט מתרחשים ביוזמתה שלל אירועי תרבות ירושלמיים. במסגרת אירועי "מתחת להר", המתרחש בתחילת יוני, יתקיימו אירועי תרבות אלטרנטיבית רבים ומגוונים, המסווגים גם הם על פי מקבצי אירועים עצמאיים.עונת התרבות הירושלמית - כל הפרטיםמתחת להר 2011 - כל הפרטים

שיחה על שיתופי הפעולה של מרס קאנינגהם עם אמנים כמו ג'ון קייג', רוברט ראושנברג, ג'ספר ג'ונס, נאם ג'ון פאיק, רדיוהד וסיגור רוס, במוסיקה, וידאו, תפאורה ואובייקטים, ואיך זה לרקוד בעבודה של מרס קאנינגהם. הדיון יכלול גם שאלות על כוריאוגרפיה בחלל אמנות וה'אירועים' (Events) של מרס קאנינגהם.

הדיון יעסוק בשאלות כמו האם גלריה היא במה? האם במה היא גלריה? איך משפיעים אובייקטים של אמנות על תנועה של בני אדם? מה ההבדל בין שיתוף פעולה אמנותי ליצירה סימולטנית? מה יכולה אמנות לעשות למחול ומה מחול עושה לאמנות? ראשון, 5.6, 19:00.מרס קאנינגהאם בישראל - כל הפרטיםעוד שניה והם כבר לא כאן. להקת מרס קאנינגהאם (צילום: אנה פינק)

שעתיים לפני הופעת להקת המחול של מרס קאנינגהם בירושלים תתקיים שיחה עם מנכ"ל הלהקה, טרבור קרלסון, על סיפורה של הלהקה בת ששת העשורים, מידע מיוחד על העבודות שיבוצעו על הבמה באולם שרובר באותו הערב ודיון על עתידה של מורשת קאנינגהם לדורות הבאים. השיחה תארך שעה בדיוק ותסתיים בדיוק בזמן הנחוץ להגיע להופעה, ותחתום את אירועי מרסקמפוס. שני, 6.6, 19:00.מרס קאנינגהאם בישראל - כל הפרטיםמרס קאנינגהאם רוקד סולו, 1984:

להרגיש בבית פסטיבל בבית, שיתקיים בין ה-22 ל-24 ביוני, יציע מגוון מופעי תרבות בבתים פרטיים ברחבי העיר, בתחומי המחול, התיאטרון והמוזיקה. ביניהם "סיפורי חדר – סטורי סלאם", בהשראת תחרויות הסיפורים הסטורי סלאם מניו- יורק. שמונה ירושלמים (שאינם מספרי סיפורים) יתבקשו לספר סיפור בן שש דקות בלבד סביב אותו נושא – החדר.

בין המספרים: אבנר אברהמי (עיתונאי, "הארץ") , פרופ שמעון לוי (אוניברסיטת תל אביב), ננו שבתאי (משוררת), השופט יצחק מילנוב, אלמוג בהר (סופר), רחל פרץ (אמנית), ד"ר הלל כהן (מרצה וחוקר איסלם ומזה"ת), משה קרון (מנהל מרכז גמילה ליפתא) רנן שור (מנהל ביה"ס סם שפיגל), ברוך ברנר (רב ושחקן), דוד מונשיין (אושייה ירושלמית) ומרגלית דקלבאום (השירות למען הילד). המספר התשיעי יוגרל מבין הקהל.

תיאטרון החאן יפרוץ גם הוא את גבולות הבמה שלו, ויציג את המחזה אוכלים בבית משפחת מדוויד. מחזהו הסאטירי של המחזאי והסופר יעקב שבתאי  נכתב ב-1977, מיד לאחר המהפך הפוליטי. המחזה עוסק בשחיתות שלטונית ובגזל קרקעות, ומספר בשפה עכשווית את סיפור אחאב וכרם נבות מספר מלכים.

אחאב מלך ישראל רוצה בכרמו של נבות היזרעאלי, השוכן בסמוך לארמונו, אך האחרון מסרב. המלכה איזבל משכנעת את המלך כי אם יוותר על הכרם ייפגע מעמדו, ומחליטה - בשיתוף שני יועציו של אחאב - לרקוח מזימה שתביא להפקעת הכרם. המחזה מתרחש כולו בחדר האוכל שבארמון בו כל המשתתפים אוכלים ושובעים, תוך שהם גוזרים את דינו של נבות.

ההצגה כולה תתרחש סביב שולחן אוכל ענק ושחקני החאן יופיעו במרחק נגיעה מהצופים בחדר אוכל בבית פרטי בשכונת בקעה. כתובת מדויקת של מיקום הבית בו יתקיים המופע תינתן בעת רכישת הכרטיס. כרטיסים: 02-6240368.עונת התרבות הירושלמית - כל הפרטיםמתחת להר 2011 - כל הפרטיםפסטיבל בבית - כל הפרטיםכל אירועי להקת מרס קאנינגהאם בישראל

*#