שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עונת התרבות הירושלמית: מרס קאנינגהם ותמלוגי גז

מגוון אירועי פרידה מלהקת המחול של מרס קאנינגהאם העומדת בפני סיום פעילותה, המחזה "אוכלים" בתוך בית פרטי ועיתונאים ואנשי תרבות מקריאים את תמלול ועדת תמלוגי הגז

מאשה צור-גלוסמן, עכבר העיר אונליין
מאשה צור-גלוסמן, עכבר העיר אונליין

עונת התרבות הירושלמית היא יוזמה רחבת היקף ששמה לה למטרה להעמיד את העשייה התרבותית המתקיימת בירושלים בקדמת הבמה, ולעודד יוזמות אמנותיות חדשות בעיר בשיתוף עם מוסדות התרבות בעיר ועם העירייה.זהו מיזם חדש למדי, אם כי שאפתני ובעל חזון חובק: הכוונה היא להשיק מדי שנה, במהלך חודשי הקיץ, סדרה של אירועי תרבות הנערכים ברחבי העיר ומופקים בשיתוף עם מוסדות התרבות בעיר ועם האמנים היוצרים המקומיים.

בשנה שעברה כבר נערך פיילוט ליוזמה המבורכת, עם שלל אירועים שהתכנסו תחת הכותרת הכללית של "עונת התרבות", כמו "נקודת מגע" (אירוע הפתיחה של מוזיאון ישראל המחודש), פסטיבל התרבות האלטרנטיבית "מתחת להר" (החוזר גם השנה), אירועי "באלבאסטה" בשוק מחנה יהודה (שישובו גם הם השנה) ועוד. השנה העונה כבר דוהרת בהילוך גבוה: ממאי ועד אוגוסט מתרחשים ביוזמתה שלל אירועי תרבות ירושלמיים. במסגרת אירועי "מתחת להר", המתרחש בתחילת יוני, יתקיימו אירועי תרבות אלטרנטיבית רבים ומגוונים, המסווגים גם הם על פי מקבצי אירועים עצמאיים.עונת התרבות הירושלמית - כל הפרטיםמתחת להר 2011 - כל הפרטים

מקבץ אמנות/חיים, שיתקיים בבצלאל, ברחוב יפו 23 , מציע כמה ניסויים מעניינים (הכניסה לכל האירועים של אמנות/חיים היא חופשית):בתפקיד עצמם: כולם. "רפובליקה" של ענת איזבנרג "רפובליקה" היא צילום סרט של אירוע גלריה, שבמהלכו הציבור מוזמן להשתתף בצילומי סצנות מבוימות, בתפקיד עצמו. במהלך הערב מנחה במאי את צילומן של חמש סצנות שונות בגלריה. כל המשתתפים, כולל הבמאי ושני צלמים, לוקחים חלק שווה במופע. הקהל משחק בתפקיד קהל והופך לאירוע העיקרי. הצופים מוזמנים "לממש את תפקידם כקהל, לקחת אחריות על ההופעה שלהם, להרחיב ולהעמיק את החוויה הצפויה להם", תוך שהם לוקחים חלק במופע ובהשתתפותם קובעים את אופיו ומימדיו. יום ראשון, 5 ליוני, 20:00. בצלאל, רחוב יפו 23מתחת להר 2011 - כל הפרטים

בתפקיד הכנסת: תיאטרון מעין. קוראים את "הישיבה על תמלוגי הגז" המחזה "ישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת על תמלוגי הגז הטבעי" הוא תיעוד של המאבק הגרוטסקי שנוהל בידי לוביסטים, אילי הון וחברי-כנסת מהימין שביקשו להדיר את הציבור מרווחי הגז שנתגלה מול חופי ישראל, ולהציג את מי שעמד מולם כבוגדים וסייעני טרור. אם הכנסת היא תיאטרון, על התיאטרון להפוך לכנסת. חברי קבוצת מעין קיצרו קצת את הפרוטוקול של ועדת הכלכלה, הציגו אותו כמחזה קריאה לפני כמה חודשים ולאחרונה הוציאו אותו לאור תחת השם "אנרגיות טובות". עתה הם מציגים אותו שוב, עם חלק מהמשתתפים בהקראה הקודמת ועם מקריאים חדשים (רוב רובם של המקריאים הוא עיתונאים, משוררים ואמנים).יום ראשון, 5 ליוני, 20:00. בצלאל, רחוב יפו 23מתחת להר 2011 - כל הפרטיםהתשובה האלטרנטיבית ליצחק תשובה. "אנרגיות טובות" (צילום: באדיבות צ'יקי ארד)

הקידה האחרונה של מרס קאנינגהם בשיתוף פסטיבל ישראל 2011 ומוזיאון ישראל, מלווה עונת התרבות את מופעי הפרידה מלהקת המחול מרס קאנינגהם: הצדעה של בירות העולם למרס קאנינגהם ולפרידה ממי שנחשב אחד מגדולי הכוריאוגרפים של המאה ה- 20. לפני שנפטר ביולי 2009, בגיל 90 ולאחר שבעה עשורים של עשייה, הורה בצוואתו להפסיק את פעילות הלהקה לאחר מותו. טרם פירוקה יצאה הלהקה לסיור פרידה של שנתיים ברחבי העולם, והוא יסתיים ב-31 בדצמבר 2011. שנתיים אלו הן הזדמנות אחרונה בהחלט לשוחרי מחול בעולם כולו לצפות ביצירות של קאנינגהם המבוצעות על ידי הלהקה שהוא עצמו אימן. במסגרת זו תציג הלהקה בירושלים שתי יצירות מן הרפרטואר: מופע יחיד בתיאטרון ירושלים המורכב מהיצירות Split Sides (למוזיקה שכתבו עבור המופע להקת רדיוהד ולהקת סיגר-רוס האיסלנדית) וSoundance , שעלה לראשונה בדטרויט ב-1975 בהשתתפותו של קאנינגהם עצמו;  ושישה מופעים של Events - מסדרת האירועים המוזיאליים הייחודיים של קאנינגהם, שיוכנו במיוחד לגלריות של מוזיאון ישראל. מופעים אלו יהיו ה-Events המוזיאליים האחרונים בתולדות להקת המחול של מרס קאנינגהם.מרס קאנינגהאם בישראל - כל הפרטיםלדבר עם הרקדנים: "אמנות ומחול"

שיחה על שיתופי הפעולה של מרס קאנינגהם עם אמנים כמו ג'ון קייג', רוברט ראושנברג, ג'ספר ג'ונס, נאם ג'ון פאיק, רדיוהד וסיגור רוס, במוסיקה, וידאו, תפאורה ואובייקטים, ואיך זה לרקוד בעבודה של מרס קאנינגהם. הדיון יכלול גם שאלות על כוריאוגרפיה בחלל אמנות וה'אירועים' (Events) של מרס קאנינגהם.

הדיון יעסוק בשאלות כמו האם גלריה היא במה? האם במה היא גלריה? איך משפיעים אובייקטים של אמנות על תנועה של בני אדם? מה ההבדל בין שיתוף פעולה אמנותי ליצירה סימולטנית? מה יכולה אמנות לעשות למחול ומה מחול עושה לאמנות? ראשון, 5.6, 19:00.מרס קאנינגהאם בישראל - כל הפרטיםעוד שניה והם כבר לא כאן. להקת מרס קאנינגהאם (צילום: אנה פינק)

העבר והעתיד של מרס קאנינגהם: שיחה עם מנכ"ל הלהקה

שעתיים לפני הופעת להקת המחול של מרס קאנינגהם בירושלים תתקיים שיחה עם מנכ"ל הלהקה, טרבור קרלסון, על סיפורה של הלהקה בת ששת העשורים, מידע מיוחד על העבודות שיבוצעו על הבמה באולם שרובר באותו הערב ודיון על עתידה של מורשת קאנינגהם לדורות הבאים. השיחה תארך שעה בדיוק ותסתיים בדיוק בזמן הנחוץ להגיע להופעה, ותחתום את אירועי מרסקמפוס. שני, 6.6, 19:00.מרס קאנינגהאם בישראל - כל הפרטיםמרס קאנינגהאם רוקד סולו, 1984:

Events  - מרס קאנינגהם במוזיאון ישראל

המופע החגיגי ילווה בסיור מיוחד בין עבודות המוזיאון תוך התכתבות עם המופע עצמו. את הסיור ינחה מנכ"ל הלהקה וידידו הטוב של קאנינגהם – טרבור קרלסון. מופעי ה-Events ישוטטו במוזיאון ויפתיעו – הקהל מתבקש להיות ערוך להליכה ולעמידה ממושכת. 9 ביוני, 19:00, 21:00; 10 ביוני, 14:00, 16:00; 11 ביוני, 22:30.להקת מרס קאנינגהאם - Events - כל הפרטים

להרגיש בבית פסטיבל בבית, שיתקיים בין ה-22 ל-24 ביוני, יציע מגוון מופעי תרבות בבתים פרטיים ברחבי העיר, בתחומי המחול, התיאטרון והמוזיקה. ביניהם "סיפורי חדר – סטורי סלאם", בהשראת תחרויות הסיפורים הסטורי סלאם מניו- יורק. שמונה ירושלמים (שאינם מספרי סיפורים) יתבקשו לספר סיפור בן שש דקות בלבד סביב אותו נושא – החדר.

בין המספרים: אבנר אברהמי (עיתונאי, "הארץ") , פרופ שמעון לוי (אוניברסיטת תל אביב), ננו שבתאי (משוררת), השופט יצחק מילנוב, אלמוג בהר (סופר), רחל פרץ (אמנית), ד"ר הלל כהן (מרצה וחוקר איסלם ומזה"ת), משה קרון (מנהל מרכז גמילה ליפתא) רנן שור (מנהל ביה"ס סם שפיגל), ברוך ברנר (רב ושחקן), דוד מונשיין (אושייה ירושלמית) ומרגלית דקלבאום (השירות למען הילד). המספר התשיעי יוגרל מבין הקהל.

הערב יערך בבית פומרנץ במושבה הגרמנית, ששמר על צביוני המקורי. מבעד לסיפורים אפשר יהיה  להרגיש את רוחו של הצייר גוטסאב באוארנפיינד, צייר אוריינטליסטי נודד וחולני שהתגורר בבית בתחילת המאה ה-19. כתובת מדויקת של מיקום הבית בו יתקיים המופע תינתן בעת רכישת הכרטיס. כרטיסים: 02-624036.פסטיבל בבית - כל הפרטיםמכריעים דין בסעודת הענק. "אוכלים" (צילום: גדי דגון)ארוחה ביתית

תיאטרון החאןיפרוץ גם הוא את גבולות הבמה שלו, ויציג את המחזה אוכליםבבית משפחת מדוויד. מחזהו הסאטירי של המחזאי והסופר יעקב שבתאי  נכתב ב-1977, מיד לאחר המהפך הפוליטי. המחזה עוסק בשחיתות שלטונית ובגזל קרקעות, ומספר בשפה עכשווית את סיפור אחאב וכרם נבות מספר מלכים.

אחאב מלך ישראל רוצה בכרמו של נבות היזרעאלי, השוכן בסמוך לארמונו, אך האחרון מסרב. המלכה איזבל משכנעת את המלך כי אם יוותר על הכרם ייפגע מעמדו, ומחליטה - בשיתוף שני יועציו של אחאב - לרקוח מזימה שתביא להפקעת הכרם. המחזה מתרחש כולו בחדר האוכל שבארמון בו כל המשתתפים אוכלים ושובעים, תוך שהם גוזרים את דינו של נבות.

ההצגה כולה תתרחש סביב שולחן אוכל ענק ושחקני החאן יופיעו במרחק נגיעה מהצופים בחדר אוכל בבית פרטי בשכונת בקעה. כתובת מדויקת של מיקום הבית בו יתקיים המופע תינתן בעת רכישת הכרטיס. כרטיסים: 02-6240368.עונת התרבות הירושלמית - כל הפרטיםמתחת להר 2011 - כל הפרטיםפסטיבל בבית - כל הפרטיםכל אירועי להקת מרס קאנינגהאם בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ