אמה תומפסון ומייק לי: "להחרים את הבימה"

שורה של אנשי תרבות בריטיים פנו לתיאטרון הגלוב, שעתיד לארח את "הסוחר מוונציה" של הבימה, בטענה כי התיאטרון הלאומי מסכים עם מדיניות הכיבוש. החתומים: "אסור ש'הגלוב' יהפוך למשת"פ עם הפרת זכויות אדם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התיאטרון הלאומי סופג אש: שורה של אנשי תרבות בריטיים, בהם השחקנית אמה תומפסון, הבמאי מייק לי, במאי הטלוויזיה מייקל דארלו והמפיק דיויד אוקין, חתמו על מכתב פתוח שפרסם עיתון הגרדיאן, בו קראו שלא להציג את המחזה הסוחר מוונציה בפסטיבל הגלוב בלונדון. הפסטיבל היוקרתי מוקדש להצגת פרשנויות ליציריותיו של שייקספיר. "ההחלטה של הגלוב להזמין את התיאטרון הלאומי הישראלי היא מצערת", כתבו. "אמנם מנכ"לית 'הבימה' טוענת שמדובר בהישג מכובד לישראל, אך לתיאטרון שהיא מנהלת יש רזומה מבייש של הופעה מול ההתנחלויות הלא-חוקיות". החתומים מציינים גם את היכל התרבות באריאל וקרית ארבע, ואת החלטתו של הבימה להופיע בהם - חרף מחאתם של שחקנים ואנשי תרבות. "היו מי שהכריזו שלא יקחו בכך חלק", הוסיפו, וביקרו את החלטת הבימה להירתם לקריאתה של שרת התרבות לימור לבנת, ולהופיע בשטחים הכבושים ללא כל התנגדות. בתפקיד הראשי ב"סוחר מוונציה" אמור לככב יעקב כהן.

יחד עם זאת, החתומים מבקשים להבהיר כי ההתנגדות ל'הבימה' אינה התנגדות לשפה העברית. "בתיאטרון 'הגלוב' רוצים לכלול את השפה העברית בפסטיבל - אין לנו בעיה עם זה", הם מדגישים. "אבל הזמנת 'הבימה' קושרת את הגלוב קושר למדיניות הפרדה, שמיושמת על ידי ישראל. אחנו קוראים לגלוב לבטל את ההזמנה, כדי שהפסטיבל לא יהפוך למשתף פעולה עם הפרת זכויות אדם וקולוניזציה של שטחים כבושים". מ"הבימה" נמסר: "אנחנו לא מתעסקים בחרמות. ב'הבימה' מתכוננים למסע וחושבים שמדובר בתעודת כבוד למדינת ישראל ככלל ולתיאטרון הלאומי בפרט. ההזמנה מטעם תיאטרון הגלוב בלונדון היא אחת מתוך שורה של פרויקטים בינלאומיים שתיאטרון הבימה יצר בשנים האחרונות".זוהי לא הפעם הראשונה בה קוראים אנשי תרבות  להחרים את ישראל. מייק לי, שאף הוזמן להשתתף בכנס סם שפיגל באוקטובר, החליט בסופו של דבר שלא להגיע. במכתב שנשלח למנהל סם שפיגל רנן שור, אמר לי - "....אם אתה ואני נזכה לראות בימינו שלום, פתרון צודק לפלסטינים ואת עזה משוקמת, אהיה הראשון בתור לבקר את בית הספר. אך לעת עתה, זוהי עמדתי, והיא כמובן אינה פתוחה למשא ומתן. אני באמת מצטער". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ