טקס פרסי התיאטרון 2017: "אישה בורחת מבשורה" היא הזוכה הגדולה

הקופרודוקציה של הבימה והקאמרי זכתה בפרס ההצגה של השנה, עם פרסים למחזאי והבמאי חנן שניר, ולשחקנית אפרת בן צור. ומי הם הזוכים הנוספים?

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת בן צור ודרור קרן. טקס פרסי התיאטרון 2017
טל לוין, עכבר העיר

ההצגה "אישה בורחת מבשורה" היא הזוכה הגדולה של טקס פרסי התיאטרון. הקופרודוקציה של הבימה והקאמרי זכתה בפרס ההצגה של השנה, עם פרסים למחזאי והבמאי חנן שניר, ולשחקנית אפרת בן צור. את הטקס, שנערך היום (שישי) הנחתה רבקה מיכאלי, שפתחה בבדיחה קטנה על השמלה של השרה מירי רגב – ואמרה שהשמלה שלה היא בהשראת תל אביב בלילה. גם המשך מונולוג הפתיחה כלל עקיצות לשרת התרבות, כמו גם לחוק התאגיד, לכנסת ולממשלה. אך למרות העקיצות, נדמה שהאירוע עבר בשקט יחסית. גם הגעתה של נסיכת פסטיבל קאן החדשה רגב לא קלקלה. הנאום של השרה, שלראשונה בתולדות הטקס לא זכה לקריאות בוז, קרה לגיוון חברתי ביצירה התיאטרונית. "בואו ננסה לצאת מהשבלונה, אתם בטח לא רוצים שאגנוב את ההצגה", אמרה רגב. "אני מסתפקת ב"קאן"... הגעתי כי היה לי חשוב לכבד את האנשים שפועלים ללא לאות לתיאטרון הישראלי...". רגב הוסיפה עוד כי בחודשיים הקרובים יתפרסמו ההחלטות של ועדה, שמגבשת המלצות לגבי תקצוב התיאטרון. בנוסף, התייחס רגב למשך הכהונה של מנהלי התיאטרון. "משך הכהונה של מנהלי התיאטראות הוא מודל של חתונה קתולית או טירונית בגולני – יוצאים על אלונקה", אמרה השרה. "הגבלת משך הכהונה של המנהלים השונים, תזרים דם חדש ותביא לתהליך יצירה בועט".

» משה קפטן: "טקס פרסי התיאטרון הפך לבדיחה"
» אפרת בן צור: "מפחיד אותי להיות מצחיקה"
» מה חשבו ברשת על השמלה של מירי רגב לפסטיבל קאן?
» עכבר במה

» לוח הצגות


הבימה והקאמרי גם זכו כל אחד במספר הפרסים הגבוה ביותר – 9 לכל אחד. תיאטרון בית לסין קיבל 4 פרסים, באר שבע 3 והחאן נותר ללא פרסים. גם השנה לא משתתף תיאטרון גשר. בפרס השחקנית המבטיחה זכתה ג'וי ריגר על תפקידה בהצגה "עמודי החברה" של תיאטרון הקאמרי. ריגר גברה בין היתר על משי קליינשטיין, שהייתה המועמדת המובילה בקטגוריה זאת. את פרס השחקן המבטיח קטפו יחד שאדי מרעי ובן יוסיפוביץ'. בקטגורית עיצוב התפאורה זכה בפרס ערן עצמון על עבודתו ב"עלובי החיים" של הבימה. בפרס הכוריאוגרפיה זכה בצדק אביחי חכם, על עבודתו המופלאה ב"סיפור הפרברים". מאור צבר הוא הזוכה בפרס התלבושות, על עבודתו בהצגה "הר לא זז" של בית לסין. היוצר בתחום המוזיקה לתיאטרון הזוכה הוא דניאל סלומון, שיצר את המוזיקה עבור "סיפור פשוט" של הבימה, על פי הרומאן המפורסם של עגנון. סלומון בחר להודות לצמד היוצרות שיר גולדברג ושחר פנקס, איתן הוא משתף פעולה כבר כמה פרויקטים. זיו ולושיין קיבל את פרס מעצב התאורה על עבודתו ב"הר לא זז".


אלי ביז'אווי, שהיה מועמד לשני פרסים בקטגוריית התרגום, זכה דווקא על עבודתו ב"הורים איומים", ובכך העניק את הפרס הראשון בטקס לתיאטרון באר שבע. ביז'אווי דיבר בנאומו על האופן שבו מפוזרות ההצגות ברחבי הארץ, ואמר שבפריפריה לא תמיד מקבלים את התכנים הטובים ביותר. את הפרס העניק לארגון "תג מאיר", שמסייע לפליטים סורים. גם פרס השחקנית המבטיחה הלך לתיאטרון באר שבע – לידיה של אביגיל הררי, גם היא חלק מהקאסט של "הורים איומים". שחקן המשנה של השנה הוא אלי גורנשטיין, על 4 תפקידים שונים שעשה ב"מפיסטו", בבימויו של עומרי ניצן.

מיה דגן עם הפרס על "מצחיקונת"צילום: מנחה נופה
איתי טיראןצילום: מנחה נופה


במרכז הערב עמדה מחווה למנכ"ל הקאמרי היוצא נעם סמל – ראשית במערכון שהציגו יניב ביטון ואיתי טיראן, ולאחר בקריאת ברכה מרגשת ומחיאות כפיים סוערות מהקהל. סמל עמד בראש הקאמרי מ-1992, והוא מסכם בשנה זאת 50 שנה של עשייה תיאטרונית. פרס מפעל חיים הוענק לשחקן גדי יגיל, שזכה גם הוא למחווה מרגשת, שפרשה את פועלו מהקולנוע, דרך הטלוויזיה ועד בימת התיאטרון. בקטגוריית הקומדיה של השנה היו מועמדות רק שתי הצגות, שתיהן של תיאטרון בית לסין. בין שתי אלה זכתה "לצאת מהארון", בבימויו של אלון אופיר. ההצגה עוסקת בהומופוביה, ובקושי להתקבל על ידי מנהלים בכירי במקום העבודה. אופיר ניצל את ההזדמנות לעקוץ את ההצגה "אהבה בשלושה פרקים", שגם היא עוסקת בנושא, אך לדבריו היא "מצונזרת ומרוככת".


"הורים איומים" של תיאטרון באר שבע, שהייתה מועמדת ל-9 פרסים, זכתה בפרס הצגת המחזה המתורגם. את הפרס קיבל בשם ההצגה הבמאי גדי רול. מיה דגן זכתה על תפקידה כפאני ברייס ב"מצחיקונת". דגן סיפרה שאת הפרס הקודם שלה קיבלה לפני 17 שנה כשחקנית המבטיחה, והודתה לציפי פינס – "אני אוהבת אותך, ותמיד אוהב אותך ואנחנו מדברות! הכל טוב!", הוסיפה. זאת בעקבות עזיבתה של דגן את בית לסין לקאמרי, בשביל התפקיד ב"מצחיקונת" – מהלך שהוביל לסכסוך גדול בין השתיים. אמיר דדון זכה, כצפוי, בפרס השחקן הטוב ביותר במחזמר, על הביצוע הנפלא שלו לז'אן ולז'אן במחזמר "עלובי החיים".

עשו לו כבוד. רבקה מיכאלי וגדי יגילצילום: מנחה נופה
וגם לו. נעם סמלצילום: מנחה נופה


דדון לא היה היחיד שקיבל פרס בשם "עלובי החיים". ההפקה המפוארת של הבימה, שאף זכתה בפרס ההצגה הטובה של השנה ב"פרסי עכבר העיר", קיבלה את פרס המחזמר. הכוריאורגפית מירי לזר קיבלה את הפרס בשם היוצרים, ולא הבמאי משה קפטן, שהתבטא בחריפות נגד הפרס בעכבר העיר אתמול (חמישי). איתי טיראן קיבל את פרס השחקן הראשי על תפקידו ב"מפיסטו". טיראן הודה לנועם סמל, לגדי יגיל וגם למבקר התיאטרון הפורש של הארץ, מיכאל הנדלזלץ.

רשימת הזוכים המלאה
שחקנית מבטיחה – ג'וי ריגר, עמודי החברה
שחקן מבטיח – שאדי מרעי ובן יוסיפוביץ'
עיצוב תפאורה – ערן עצמון, עלובי החיים
כוריאוגרפיה – אביחי חכם, סיפור הפרברים
עיצוב תלבושות – מאור צבר, ההר לא זז
יוצר בתחום המוזיקה לתיאטרון – דניאל סלומון, סיפור פשוט
מעצב תאורה – זיו ולושיין, ההר לא זז
מתרגם השנה – אלי שגיא ביז'אווי, הורים איומים
עיצוב וידאו – ניב מנור, לבד בברלין
שחקנית משנה – אביגיל הררי, הורים איומים.
שחקן משנה – אלי גורנשטיין, מפיסטו
המחזאי הטוב של השנה – חנן שניר, אישה בורחת מבשורה
הקומדיה של השנה – לצאת מהארון, בית לסין
המחזה המתורגם של השנה – הורים איומים, תיאטרון באר שבע
השחקנית הטובה ביותר במחזמר – מיה דגן, מצחיקונת
השחקן הטוב ביותר במחזמר – אמיר דדון, עלובי החיים
הבמאי הטוב ביותר – חנן שניר, אישה בורחת מבשורה
המחזמר הטוב של השנה – עלובי החיים, הבימה
שחקנית בתפקיד ראשי – אפרת בן צור, בורחת מבשורה.
שחקן בתפקיד הראשי – איתי טיראן, מפיסטו
ההצגה הטובה של השנה – אישה בורחת מבשורה, הקאמרי והבימה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ