חדשות במה: הבימה מארח את האודישנים לכוכב נולד

וגם: השיבה לחיפה של הקאמרי חוזרת לבמה לאחר ביקורות נלהבות בחו"ל, "חוטאים" של סובול יציג בתיאטרון בון, האופרה הישראלית מתרימה למען זמרת לשעבר ולתיאטרון נוצר יש מנהל חדש

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

כמו בכל שנה, בערך בחודש פברואר מתחילה התרגשות לקראת אירוע גדול במיוחד. אמנם הוא מתרחש רק לקראת הקיץ, אבל ההכנות אליו רבות. אין עדיין יותר מדי פרטים (או בכלל) על פסטיבל ישראל 2012, חוץ מזה שהוא מתרחש בתאריכים 22 במאי עד 11 ביוני. כדאי להכין כרטיסי אשראי מראש.» פסטיבל ישראל 2012 - כל הפרטים» פסטיבל ישראל 2012: מחזמר מברודווי, ורדי בטרזין ובתו של צ'רלי צ'פליןנולדים מחדש: תיאטרון הבימה מארח את האודישנים לכוכב נולד היום (שני) בבוקר, תיאטרון הבימה העלה לעמוד הפייסבוק שלו את הסטטוס המשועשע "התעוררנו לבוקר של המון אנשים מוכשרים שנמצאים כאן איתנו...תנו ניחוש במה מדובר". התיאטרון הלאומי נולד בעצמו מחדש לא מזמן, והיום הוא גם מארח את האודישנים לתכנית העשור של כוכב נולד. ברחבת התיאטרון התאספו מאות אנשים בציפייה להיות התגלית הבאה, והמספרים רק גדלים מרגע לרגע.עדיין לא מאוחר מדי להגיע. רחבת הבימה המחודש (צילום: אסנת חן)שובו של הבן הסורר: השיבה לחיפה חוזרת לקאמרי לאחר הפוגה ארוכה, השיבה לחיפה של הקאמרי חוזרת להציג. המחזה מאת בעז גאון הוא עיבוד לנובלה מאת ע'סאן כנפאני ובבימויו של  סיני פתר. ההצגה, העוסקת בסכסוך הישראלי-פלסטיני, לא זכתה בביקורות נלהבות כשעלתה לראשונה ב-2008. מאז הספיקה להופיע בתיאטרון  J בוושינגטון, נבחרה על ידי הוושינגטון פוסט כאחת מ-10 ההצגות הטובות ביותר לשנת 2011 ואף הוזמנה להופיע בתיאטרון הפאבליק בניו-יורק בשנת 2013. לבמת הקאמרי חוזרת ההפקה עם קאסט מרוענן שיורכב מרוזינה קמבוס, ראידה אדון, סוהיל חדד, ארז כהנא, ניסים זוהר/יוסי קאנץ ומישה טפליצקי. עוד שינוי הוא בשפה - הפעם הדמויות ידברו בשפת האם שלהן - הערבית, עם תרגום סימולטני.

במרכז העלילה עומדת השאלה מי הם הוריו ה'אמיתיים' של ילד? מי שגידל אותו או מי שהביאו לעולם? בשנת 1948 נאלצו בני הזוג ספיה וסעיד להימלט מביתם, בעיצומה של מלחמת השחרור בחיפה. עקב בהילות בריחתם, הותירו מאחור תינוק. כשני עשורים לאחר מכן, ב-1967, הם חוזרים לביתם שבחיפה, כדי לבחון מה עלה בגורלו. האם מרים גושן, היהודייה ניצולת השואה, החיה בביתם היום, שימשה כאימו? ואם כן, מה עליו לעשות כעת? להילחם בהוריו, או לשוב איתם לרמאללה?

השיבה לחיפה - מועדי מופעמייצאים את החטא: "חוטאים" של יהושע סובול יציג בבון

מתברר שמחזות ישראלים הם הדבר החם מחוץ לגבולותינו. חוטאים, שכתב יהושע סובול, אמנם לא נשלח לבון עם צוות השחקנים הישראלים, אבל הוא יפתח את עונת התיאטרון של בון עם צוות שחקנים מקומי ובגרמנית. תיאטרון בון ניצב כיום בשורה הראשונה של התיאטראות בגרמניה, ואפשר להחשיב זאת ככבוד רציני. לא רק זאת, המחזה גם נמצא בתהליכים של תרגום להונגרית, לקראת העלאתו בתיאטרון בבודפשט בעונה הבאה.העלילה עוקבת אחר גורלה של אהבה אסורה בין אשה משכילה, הנשואה בכפיה מנעוריה, וסטודנט צעיר ובעל משפחה. הטרגדיה של גיבורי חוטאים מתרחשת כשהם נותנים חופש מלא לאהבתם במקום שבו ניגזר דין מוות על החופש לאהוב. את הגרסה הישראלית ביים סובול בעצמו והיא עדיין ממשיכה לרוץ באולם נחמני.סיפור אהבה אסורה נשמע טוב בכל שפה."חוטאים" (צילום: גדי דגון)קו תל-אביב ברלין: הבימה בפסטיבל שיתופי פעולה בינלאומיים

בשנים האחרונות התיאטרון הלאומי נדד הרבה לאירופה, ויצר הפקות מקומיות שזכו להערכה ולהצלחה מחוץ לגבולות המזרח התיכון. לכבוד פתיחת הבניין החדש החליטו בהבימה לארגן שבוע של הצגות, שהן פרי שיתופי הפעולה השונים. בין ההצגות אפשר למצוא את הציוות בין הבימה לתיאטרון ה"שאובינה" מברלין דור שלישי בבימויה של יעל רונן. בפרויקט משתתפים שחקנים יהודים וערבים מהבימה לצד שחקנים גרמנים מהשאובינה, המנסים לחקור את שורשי הקשר בין שלושת העמים וגלגוליו במשך השנים. רונן גם ביימה את היום שלפני היום האחרון, שעוסק בהקצנה דתית ובהשלכותיה על עתיד העולם. זהו אירוע תיאטרוני שמשלב קטעי וידיאו ערוכים וקטעים שמצולמים חי על הבמה על ידי השחקנים. פסטיבל של שיתופי פעולה בינלאומיים יתקיים בתאריכים 15-24 במרץ.דו קיום על במת הבימה. "דור שלישי":

לדרישת הקהל: פורו של אוהד נהרין חוזרת לבמה

לפני שש שנים ראה אוהד נהרין בצ'לסי את עבודתה הקצרה של אמנית האנימציה היפנית טבאיימו ויצא מלא השראה. התוצאה – פורו (FURO), מיצג מחול בבימויו המשלב מחול ואנימציה. העבודה עלתה ב-2008 בנמל תל אביב, ואחרי הפוגה ארוכה חוזרת לבמה למשך שבועיים בלבד. משמעות המילה O-furu היא חדר רחצה "מכובד". תרבות הרחצה המשותפת רווחת ביפן כבר מאות בשנים. על הבמה שני מתאגרפי סומו מתאיידים, רקדנים נעים בחושניות, איש הפושט שוב ושוב את עורו, רקדנים מבכים את חברם שמת, זקנה שותתת דם, 60 קערות פלסטיק, נשים ערומות רוחצות עם גברים בחליפות ועוד. היצירה מוצגת חמש פעמים בכל ערב בהמשכיות, למשך ארבע שעות. בכל 45 דקות היא מתחילה מראשיתה, עם שני רקדנים חדשים. הקהל מוזמן לצאת ולהיכנס בכל עת במהלך הרצף ולחוות את היצירה מנקודות מבט שונות. פורו - כל הפרטים ומועדי מופעככה זה נראה ב-2008, היום קצת יותר היי-טק." פורו":

כולם למען אחד: האופרה הישראלית במופע צדקה לאחת מזמרותיו  כמו בכל בית טוב, אם התחלתם באופרה הישראלית וגדלתם בה, היא תדאג לכם גם אחרי שעזבתם. זמרת הסופרן האמריקאית הנודעת מישל קריידר תגיע במיוחד לישראל ב-26.2 כדי להשתתף בקונצרט צדקה למען שירה שפיר. שפיר, שהחלה דרכה כזמרת במקהלת האופרה הישראלית והייתה חברה באופרה סטודיו, נותרה ללא קורת גג כתוצאה משריפה שפרצה בביתה. באופרה הישראלית החליטו לקיים קונצרט סיוע מיוחד, שכל הכנסותיו יוקדשו לעזרה בשיקום ביתה. שפיר וקיידר נפגשו כשהאחרונה הגיעה להופיע באופרה הישראלית ובין השתיים נרקמו קשרי ידידות חמים. כששמעה על האסון שפקד את שירה פינתה את לוח הזמנים העמוס שלה כדי להגיע ולהשתתף בקונצרט.שרים לשירה - כל הפרטיםטוב שיש חברים במקומות גבוהים באופרה. מישל קריידר:מלאכתו הסתיימה: תיאטרון נוצר בבת ים מקבל מנהל חדש

גיא כהן כיהן כמנהל תיאטרון נוצר מאז שנת 2004. בשנים האחרונות הוא עבד עם דלית מילשטיין, המנהלת האמנותית של התיאטרון ומורתו לשעבר, והיה מהיוזמים ומהמיישמים של הקמת "תיאטרון נוצר בבת-ים". אך כמו בכל תחום עבודה, הגיע גם זמנו להתקדם. כהן מונה להיות הנספח לתרבות של ישראל בדרום מערב ארצות הברית, לשם יביא אמנות ישראלית, יפיק אירועים בתחום המוזיקה, המחול, תיאטרון, פסטיבלי סרטים ועוד. את תפקידו תמלא מרב בלומברג רוין, בעלת תואר שני בניהול תיאטרון מאוניברסיטת Goldsmiths בלונדון. רוין מילאה תפקידי ניהול בכירים בתיאטרון, במחול ובתחומי עסקים ויזמות שונים בקהילה וגם התנדבה במסגרות שונות.התיאטרון, בראשות דלית מילשטיין, התחיל את דרכו בשנות ה-90 ביפו. מאז 2010 פועלת להקת השחקנים בשיתוף עם עיריית בת-ים להקמת מרכז ליצירה עברית מקורית וחממה לטיפוח מנהיגות תרבותית ישראלית צעירה. המנכ"ל היוצא מסר שהוא מקווה ש"הדוגמה שנתנה עיריית בת-ים באימוץ תיאטרון נוצר תשמש אות ומופת לעיריות נוספות לאמץ תיאטראות עצמאיים וגופי תרבות ייחודיים ופורצי דרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ