תיאטרונטו 2012: פינוקיו, קפקא ומחול

חיות כלואות, אישה מקרית שמונה ובובת עץ עזובה - פסטיבל הצגות היחיד היפואי יתמקד השנה בשולי החברה, וגם יציג לראשונה עבודות סולו במחול, בהשראת כוריאוגרפים מפורסמים

שי הרלב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי הרלב, עכבר העיר

"למרות התקציב הנמוך יחסית, הפסטיבל יציג את אותו מספר של הצגות יחיד ויתווספו אליו לראשונה יצירות מחול, אירועים רב תחומיים המשלבים אמנות פלסטית, מופעי ג'אז וקונצרטים קאמריים בגלריות ובתי האמנים שביפו העתיקה". הסבירה הבמאית דניאלה מיכאלי במסיבת העיתונאים של פסטיבל תיאטרונטו, שיתקיים בחול המועד פסח, בתאריכים 9-11 באפריל.

22 שנים עברו מאז פסטיבל תיאטרונטו הראשון להצגות יחיד שהחל ב-1990 במתחם סוזן דלל בייסודו של יעקב אגמון, וההנהלה האמנותית השנה היא על טהרת הנשים: הבמאית דניאלה מיכאלי, והמחזאיות רביד דברה וגורן אגמון. למרות התנאים התקציביים הקשים - התקציב השנה עומד רק על 800 אלף שקלים – הפסטיבל לא מראה סימנים של האטה. בתחרות השנה יתחרו שמונה הצגות יחיד, שלוש הצגות אורחות ושש הצגות ילדים. בנוסף, לראשונה יתקיימו חמש יצירות מחולנטו, כולן לרקדן יחיד. כל אחת מהיצירות תהיה בהשראה של גדולי הכוריאוגרפים והרקדנים ביניהם: איזידורה דנקן, מרס קאניגהאם, קזואו אונו ואחרים.

תיאטרונטו 2012 - כל הפרטיםאם כל זה לא מספיק, השנה תתקיים לראשונה גם תערוכת א"ש לילה. זהו פרויקט אמנות חזותית המציג פרשנויות מגוונות למושג המשחק. מדובר באירוע חוצות ראשון מסוגו ביפו שמתקיים ביוזמת הגלריה בפלורנטין 45 בהשתתפות אמנים עכשוויים שיציבו בסמטאות ובחללים אלטרנטיביים מיצבים, מיצבי וידאו, מיצגים ופיסול חוצות. העבודות מתכתבות עם אגדות ומשחקי ילדות. גילת נדיבי, דנה גילרמן וורה פלפול יאצרו את התערוכה.התעללות בבעלי חיים או בבני אדם? "הקוף של קפקא":

בגזרת הצגות התחרות, השנה יש התמקדות בשולי החברה. למשל "הקוף של קפקא", שכתב המחזאי קולין טיבן על פי "דו"ח לאקדמיה לפרנץ קפקא". הסיפור הקפקאי הוא על קוף שנשללה ממנו חירותו, ומטלטל בספינה על מנת להפוך באירופה למוצג קרקסי משעשע. "עמדתי בפסגת הבידור של העולם המתורבת. אני נאלץ לסמוך על חבריי החדשים שמתחזקים את גן החיות של המבורג". אומר יוסף אבו- וורדה במונולוג. מדובר בגן העדן האבוד של החיות, בעולם הנשלט על ידי כסף ואלימות בני האנוש.

I-doll הוא סיפור ההמשך שמעולם לא נכתב לאגדת פינוקיו. את ההצגה כתב נעם רובינשטיין שגם מגלם את פינוקיו ומביים אותה יובלל לירון. פינוקיו של היום  מתאושש מנישואים כושלים, מתקשה לגמור את החודש, סובל מהתקפי חרדה ומתמודד עם מצבו הבריאותי של ג'פטו אביו הקשיש. רוב הזמן הוא מרגיש כמו בול עץ שלא מסתדר בעולם הגדול. הוא עובד על המצאת חייו, ה- i-doll, (משחק מילים על idol -הערצה) בובה אולטימטיבית שתחזיר אותו לעולמו השפוי והאגדי.

"שום גמדים לא יבואו" על פי רומן מאת שרה שילה מתאר אישה בשולי הפריפריה בצפון שמספרת את סיפורה תוך שכיבה בתוך שער של מגרש כדורגל, ככדור עזוב שנשכח לאחר משחק. בעלה נפטר והיא נותרה עם שישה ילדים. היא מתארת את הקטיושה שלקחה את בעלה ממנה ותוך כדי כך מייחלת לקטיושה הבאה "גם עכשיו אני חצי בחיים שיורידו את החצי השני ונגמור" היא אומרת. עוד הצגה שמתעסקת באי- אנושיותה של החברה ובגורלו של החריג היא "שפוי" של יוסף סיקוראל שמתאר את סיפורו של צ'יקו, בחור כבן 38 שמגיע לבן דודו ומספר את סיפור חייו, 10 שנים כקבצן והומלס ו-10 שנים נוספות כשפן ניסויים של פסיכיאטר צעיר ויהיר בבית חולים לחולי נפש שעורך בו טיפול משולב הכולל שיחות, זריקות אנטי-פסיכוטיות וטיפול בחשמל.קרית שמונה במרכז הבמה. "שום גמדים לא יבואו" (צילום" ז'ראר אלון)

עוד משתתפות ההצגות "עכשיו שוב מאי" שכותבת ומביימת ליאת פישמן לני ומשחקת ענת זמשטייגן, "בריליאנט" שכתבה מביימת ומשחקת לני שפיר, "בגדי החורף של אבא" שכתב משה פרסטר, מביימת הדס קרדילמן גלבוע ומשחקת הילה מצקר הלוי,  ו"הטובה באימהות" מתוך מחזה קלאסי של סימון דה-בובואר שמביים עידן שוורץ בגילומה של חגית בן-עמי.

מחולנטו המתקיים לראשונה ברוח התיאטרונטו, מורכב מערב של חמש יצירות סולו קצרות של כ-12 דקות. תמי יצחקי תציג את "בעצב" כמחווה לסילבי גיאם מגדולות סולניות הבלט הקלאסי.  נמרוד פריד יצר את "איזידורה" בהשתתפות נועה שביט, אלינור צ'רטוק ויוקו אימאזאקי כמחווה לרקדנית פורצת דרך והראשונה שהשליכה מעליה את נעלי הריקוד ורקדה יחפה. תמר בורר החוקרת במשך שנים את הריקוד היפני יוצרת מחווה לקוזואו אונו שנפטר לפני כשנה בגיל 103. שלומי פריג' יקדיש ערב בהשראת העבודה המשותפת של הכוריאוגרף מרס קניגהאם והמוזיקאי ג'ון קייג' ו"אמרגו" של נטע קורטס שיזף היא אינטרפרטציה אישית ליצירתו של מריו מאיה.תיאטרונטו 2012 - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ