חדשות במה: איתי טיראן הוא ריצ'רד השני והשלישי

הקאמרי מתחיל חזרות ל"פרויקט ריצ'רד" בו יככב איתי טיראן, תיאטרון חיפה מעלה את "הקוף של קפקא", השחקנים של גשר מצטלמים לתערוכה ועוד חדשות מעולם הבמה

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

בתיאטרון הקאמרי יתחילו בחודש הקרוב חזרות ל"פרויקט ריצ'רד", במסגרתו יועלו על הבמה שני מחזות של שקספיר – ריצ'רד השני וריצ'רד השלישי. מדובר בשניים ממחזותיו ההיסטוריים של שקספיר, שחוברים כאן יחד לסיפור אנושי, פוליטי, אקטואלי, מרתק ומעורר מחשבה. הבמאי ארתור קוגן, יחד עם להקת שחקנים, יבצעו את שני המחזות על אותה התפאורה. את התפקידים של ריצ'רד השני וריצ'רד השלישי, שני תפקידים הפוכים זה לזה, יגלם השחקן איתי טיראן. לצידו של טיראן יציגו רות אסרסאי כליידי אן, אלי גורנשטיין, יוסי גרבר, אלון דהן, זהרירה חריפאי, הלנה ירלובה, גיל פרנק ואחרים. את שני המחזות תרגמו שני מתרגמים שונים: "ריצ'רד השני" תורגם על ידי פרופ' שמעון זנדבנק, ו"ריצ'רד השלישי" תורגם על ידי מאיר ויזלטיר, כשאת התפאורה מעצב ערן עצמון. המחזה "ריצ'רד השני", שיוצג לראשונה בתיאטרון הישראלי במסגרת התיאטרון הרפרטוארי, עוסק בשלטון המתמודד עם ערעור הלגיטימיות שלו, עם ניסיונות הדחה של המנהיגות הנוכחית ובמנהיג שתש כוחו ממאבקים פוליטיים טעוני יצר. בדידותו של המנהיג באה לידי ביטוי במחזה במשפט שזועק ריצ'רד השני: "אני זקוק לחברים!". לעומתו במרכז "ריצ'רד השלישי" ניצב פוליטיקאי רודף שלטון וכוח המפלס דרכו אל כסא המלוכה על גבי גופותיהם של כל העומדים בדרכו, לרבות בני משפחתו הקרובים, תוך הרחבת גבולות המוסר, המותר והאסור בדרך לכיבוש השלטון. הצרוף של שני המחזות במקביל כפרויקט משותף מקובלת על להקות תיאטרון מרכזיות בעולם, המקדישות חלק מיצירתן למחזותיו של שקספיר.

יפה כמו תמונה: שחקני גשר מצטלמים לתערוכה אחרי שסגרו חובות, החליטו בתיאטרון גשר להשקיע קצת בטכנולוגיה. אתר אינטרנט חדש וצבעוני הושק בשבועות האחרונים, בו מספק התיאטרון מידע על כל ההצגות הרצות, חדשות, אירועים מיוחדים וקטעי וידאו מההצגות. במקביל, החל מהיום (13.2) יוכלו באי התיאטרון לבקר בתערוכה חדשה שתוצג בלובי. האמנית אנג'ליקה שר עומדת מאחורי תערוכת הצילומים האמנותית של שחקני התיאטרון, בהם: סשה דמידוב, נטע שפיגלמן, נטשה מנור, ליליאן רות, אפרת בן צור, הנרי דוד, לוסי דובינצ'יק ואלון פרידמן. התערוכה נוצרה בהשראת הספר תולדות היופי של אומברטו אקו, כשכל אחד מהמצולמים מייצג יופי שונה כפי שבא לידי ביטוי בתקופה מסוימת בתולדות האמנות מהרנסנס ועד פוסט מודרניזם. התערוכה פתוחה לקהל הרחב ויצירות האמנות יועמדו למכירה, כאשר ההכנסות יתרמו לתיאטרון גשר. רנסנס או פוסט מודרניזם? הנרי דוד (צילום: אנג'ליקה שר)קוף אחרי בן אדם: תיאטרון חיפה מעלה "הקוף של קפקא" גם בתיאטרון חיפה נמצאים בימים אלה בעשייה קדחתנית. ההצגות בית ספר לנשים ו"אנשים קשים" יעלו בקרוב על הבמה, ובימים אלה מתחילות חזרות להצגה חדשה – "הקוף של קפקא". מדובר בהצגת יחיד שכתב קולין טיבן על פי סיפורו של קפקא. השחקן יוסף אבו ורדה מגלם קוף השוטח בפני נוכחים בכנס אקדמי את סיפורו המדהים: הוא ניצוד באפריקה, ובדרכו, על גבי ספינה לאירופה, הוא מגלה לראשונה כי החופש שלו נשלל ממנו לחלוטין. כדי לשרוד הוא בוחר ללמוד את מנהגי בני האדם, מה שמתברר כמשימה קלה למדי (למעט היכולת לשתות אלכוהול, מיומנות אותה הוא אינו מצליח לרכוש...). עם הגעתו לאירופה הוא מקדיש את כל מרצו להפוך לשחקן על במות הבידור, כדי לחלץ את עצמו מהאלטרנטיבות ההרסניות העומדות בפניו. הקוף, המוצא את דרכו החוצה באמצעות שינוי זהותו, הופך באופן טרגי ליצור כלאיים שאינו קוף ואינו אדם, הנשאר לכוד בכל זאת בין שני העולמות. משל של קפקא על בני אדם המתעקשים להיות בני אדם בחברה שנושאת עדיין את סממני הקופיות. ההצגה הראשונה תעלה ב-19 במאי.

זוכרים את גרי: בית צבי מעלה הצגה של תה"ל כמחווה למנהל

שנתיים לאחר שעזב את תפקידו כמנהל בית צבי, וזמן קצר לפני מותו, הקים גרי בילו את תה"ל – קבוצת תיאטרון הומו-לסבית במרכז הגאה בגן מאיר בתל-אביב. הקבוצה העלתה את ההצגה סיפור אהבה בשלושה פרקים של הרווי פיירשטיין – מחזה שבילו בחר, ושאלון אופיר ביים. במרכז המחזה, שהיה אחד מהראשונים שעסקו בחיי הקהילה הגאה, עומד ארנולד, יהודי אמריקאי שמופיע כדראג קווין, ושחייו נעים בין אהבות לאכזבות, תוך טיפול באימו שלא מוכנה לקבלו. המחזה הוצג במרכז הגאה במשך שלושה חודשים, עד מותו של בילו לפני כחודשיים. בבית צבי החליטו לערוך מחווה למנהל האהוב, ויעלו מחדש את ההפקה – ממש כפי שהועלתה בקבוצת תה"ל.

בקרוב על במת בית צבי. סיפור אהבה בשלושה פרקים (צילום: לואיז גרין)

האביב שלה: ליה מישל תככב בסרט "אביב מתעורר" אחרי שהוכיחה את יכולותיה על במות ברודווי ועל המסך הקטן, ליה מישל בדרך לשלב בין שתי אהבותיה – ברודווי וטלוויזיה. בימים אלה מתקיימים עם הכוכבת מגעים לצורך הפקת סרט על פי המחזמר "אביב מתעורר". המחזה, שהועלה לראשונה בברודווי ב-2006, קטף 11 פרסי טוני שנה לאחר מכן. מישל גילמה בו אז את ונדלה, נערה צעירה בחברה שמרנית, שמגלה לבד את עובדות החיים הקשות. חבורת הנערים שעומדת במרכז "אביב מתעורר" לא מקבלת מעולם המבוגרים תשובות והסברים על המצוקות והשאלות שמלוות את גיל ההתגברות. זהו אולם אפל, מלא באלימות והשתקה, והסוף טרגי במיוחד. בישראל הועלה המחזה לפני כשנתיים עם נינט בתפקיד ונדלה.

אין ספק שהיא יודעת לשיר. ליה מישל בברודווי עם "אביב מתעורר":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ