חדשות במה: מוחמד בכרי משחק אישה ומרגיז את שרת התרבות

וגם: גרסה מחודשת ל"שיקגו" בבית צבי, האופרה הישראלית מעלה את "ינופה", מעבדתרבות דימונה מגיעה לתל אביב ובתיאטרון גשר מעלים נובלה של יהושע קנז על הגדנ"ע ("התנגבות יחידים" ג'וניור? אולי)

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

המחזה בית ברנרדה אלבה, יצירתו האחרונה של המחזאי הספרדי הנודע פדריקו גרסיה לורקה, עלה השבוע בהפקה של האקדמיה לאמנויות הבמה, בבימויו של מוניר בכרי, עם מוחמד בכרי בתפקיד הראשי - של ברנרדה אלבה. לאחר מות אבי המשפחה גוזרת ברנרדה האלמנה על חמש בנותיה שבע שנות אבל, בהן נאסר עליהן לצאת מהבית. חמש בנותיה של ברנרדה, היושבות כלואות בבית, שבויות באבלן על אב המשפחה, נתונות במאבק נורא בין קול הדם והרוח, הנעורים והאהבה, המושכים את נפשן הכמהה החוצה ובין כבלי המסורת המרתקים אותן אל כלא ביתן. ההחלטה ללהק את בכרי לתפקיד נשי מבהירה שגם אם על פני השטח ברנרדה היא הכולאת את בנותיה, ברובד העמוק של הדברים היא מייצגת ומפנימה דיכוי גברי, מוסר ומסורת של גברים. לפי מסורת זו, לאישה אין קיום עצמאי, ובית בלי גבר הוא בית ללא חיים. בכרי חוזר לבמה העברית אחרי שנים של היעדרות טעונה. ההתמודדות עם התפקיד הקלאסי היא אתגר ענק.  החזרה של בכרי לבמה כמובן לא עברה בשקט. ארגון "אם תרצו" שיגר מכתב לשרת התרבות לימור לבנת ולהנהלת צוותא, בו מחה נגד הופעתו של מי שלדבריהם "מסית ומכפיש את חיילי צה"ל". לבנת מיהרה ונתנה את תמיכתה, וקראה לבטל את ההצגה. לפי תגובת משרד התרבות, למרות שהוא מנוע מלהתערב בשיקולים אומנותיים - "השרה הייתה מצפה מהנהלת צוותא להפעיל שיקול דעת עצמאי נוסף לפני שהיא נותנת במה ומעלה הצגה בכיכובו של מי שסרטו תואר על ידי שופטי בית המשפט העליון כסרט גדוש שקרים שנועד לעוות את המציאות כדי להכפיש את לוחמי צה"ל ולהציגם כפושעי מלחמה". משה טנא, מנכ"ל תיאטרון צוותא, הסביר בסבלנות כי צוותא חרטה על דגלה להיות בית לתרבות מתקדמת. "אנחנו פוסלים כל ניסיון של חרמות, של אולמות ושל אמנים", אמר. "צוותא עושה שיקול דעת על התוכן ולע על דעות האמנים או השחקנים המשתתפים".

כבוד המשפחה: האופרה הישראלית מעלה את "ינופה"

האופרה הישראלית תעלה בהפקה חדשה את ינופה מאת המלחין הצ'כי ליאוש ינאצ'ק, ולפי מחזה של גבריאלה פרייסובה. על האופרה ינצח ג'ורג' פהליבניאן לסירוגין עם המנצח הישראלי נעם צור, כשעל הבימוי - ניקולס לנהוף. על הכוריאוגרפיה אחראית דני סיירס, אחת הכוריאוגרפיות הבולטות בעולם האופרה, התיאטרון והמחזמר כיום. "ינופה" היא טרגדיה משפחתית, שבמרכזה עומדת עלמה צעירה, שתינוקה נרצח על ידי אמה החורגת. הסיבה - אבי התינוק לא מוכן לשאת את ינופה לאישה. זהו סיפור אהבה חסרת פשרות על נשים חזקות, שצריכות לשרוד בעולם הנשלט על ידי גברים. האופרה מבוססת על המחזה "בתה החורגת", שספג ביקורות נוקבות עת שהועלה בראשית המאה ה-20. פרייסובה, אז רק בת 29, טענה בשעתו שהעלילה, שעוסקת ברצח על כבוד המשפחה, מבוססת על סיפור אמיתי. האופרה תועלה בין ה-13 ל-25 לפברואר, בבית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.ברקע: כבוד המשפחה. "ינופה" (צילום: יח"צ האופרה הישראלית)

עם כל הג'אז: העלאה מחודשת של "שיקגו" בבית צבי

אחרי מחזמר מצליח בברודווי, סרט זוכה אוסקר ואפילו הפקה מקומית עם ריטה ומיה דגן בתפקידים הראשיים, בבית הספר למשחק בית צבי החליטו גם הם להעלות את שיקאגו. זוהי כמובן לא הפעם הראשונה בה מועלה המחזמר בבית צבי, לפני כמה שנים הייתה זו עדי כהן, הזמרת ובוגרת "כוכב נולד" שגילמה את ולמה קלי. הפעם תגלם את תפקיד הרוצחת המזמרת יפעת כהן, כשאת רוקסי הארט תגלם נוי הלפרין. דניאל אפרת יביים את הגרסה הנוכחית, עם הנוסח העברי של אהוד מנור.

כזכור, העלילה מתמקדת בעיקר שיקגו, בשנות ה-20 של המאה הקודמת, זמן של פריחה כלכלית ומוזיקלית, לצד שגשוג של עולם הפשע. בתי המשפט מרכזים את תשומת לב התקשורת והפושעים הופכים להיות הכוכבים הגדולים. סיפורן של שתי נשים – רוקסי הארט, ולמה קלי - הנפגשות בבית הכלא שם שתיהן ממתינות לגזר הדין במשפט רצח המתנהל נגדן. רוקסי וולמה מיוצגות בבית המשפט על ידי עורך הדין השחצן ותאב הפרסום, בילי פלין, שמעולם לא הפסיד במשפט. פלין מעלה בפני חבר המושבעים בכל משפט מופע ססגוני שנועד הן לזכות את השתיים והן להפוך אותן לכוכבות מצליחות. ההצגה הראשונה תעלה ב-26.2 באולם אהוד מנור ברמת גן.תביאו את הג'אז. "כל הג'אז הזה":

כמו רוח נעורים: הצגה חדשה על פי נובלה של יהושע קנז תיאטרון גשר החל בשבוע שעבר בחזרות לקראת עליית ההצגה בין "לילה ובין שחר" על פי ספרו של יהושע קנז. ההצגה צפויה להעלות ב-1 במרץ בהאנגר גשר. זהו עיבוד ראשון לנובלה המרהיבה שכתב קנז, שמועבר לבמה בידיו של גור קורן, יוצר המחזה חמישה קילו סוכר שמועלית בהצלחה בהאנגר גשר בשנתיים האחרונות. את ההצגה יביים סלבה מלצב, שנמנה על מייסדי גשר ושימש מנכ"לו הראשון. בהצגה ישחק הקאסט הצעיר של התיאטרון: מיכאל גמליאל, דניאל צ'רניש, קארין סרויה, חן נוכר, רות רסיוק, גור קורן, גניה סנופ וזהר גלבוע.

עלילת "בין לילה ובין שחר" ממוקמת בימיה הראשונים של המדינה. חבורת צעירים גדנ"עים לומדים לחיות בקולקטיב, מגששים בין ילדות לבגרות, בין חיבה להתאהבות, בין חלומות לתוכניות, בין לילה לבין שחר, כאשר דווקא פסח (דניאל צ'רניש), הנער הדחוי והנלעג, מפתיע בעוצמת הגבריות המפציעה בו. ניצני הבגרות של פסח, מיניותו, מחשבותיו, מאתגרים את הקולקטיב שמנסים הצעירים ליצור ומאיימים לנפץ את תום הנעורים.

היי סימונה: מעבדת פיס תרבות מדימונה מתארחת בתיאטרון גשר

מעבדתרבות דימונה תקיים זו השנה השנייה אירוע מיוחד בתל אביב, במסגרתו יעלו שלוש הפקות מקוריות של האנסמבל בהאנגר גשר. במשך שלושה ימים, ב- 4-6 במרץ, תוצג הצגה שונה מדי ערב, במטרה לחשוף את הקהל מתל אביב ומרכז הארץ לעשייה האמנותית המתקיימת מזה ארבע שנים בעיר דימונה. ההפקות שיועלו בתל אביב הן ילד הכרובית - ע"פ ספרו של יהונתן גפן, בימוי נועה רבן-קנולר, בהשתתפות שחקני מעבדת פיס תרבות דימונה, "אפאחדבשומקום" - ארבעה סיפורים של ליצן אחד, כתיבה, בימוי וביצוע של אופיר נהרי ו"שלג ביער" - ע"פ פואמה מאת אורי צבי גרינברג, בימוי מאור זגורי, בהשתתפות אוהד קנולר ודניאל סבג.

הרפרטואר של קבוצת היוצרים והשחקנים מתמקד ביצירה תיאטרונית מקורית, הנוצרת בתהליך עבודה מעמיק של הצוות. פעילות הקבוצה, המתגוררת בעיר, נובעת מגישה שעשייה תרבותית מעורבת בחיי הקהילה היא כוח בעל חשיבות מכרעת לחיזוק המרקם החברתי של העיר. לצד הפקות המקור מארח תיאטרון דימונה יצירה אמנותית איכותית מהארץ ומהעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ