חדשות במה: האירוע בהבימה שלא הוזמנתם אליו

וגם: יצחק חזקיה חוגג 50 שנים על הבמה, מחזה חדש של עדנה מזי"א לפי שלום עליכם, מופע חד פעמי לפי שיריו של חנוך לוין והקבוצה לריקוד קאמרי מבצעת סוויטת מחול של נועה אשכול

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

ציפור קטנה לחשה לעכבר העיר שבתיאטרון הבימה מתכננים פתיחה חגיגית לאנשים רמי מעלה בקרוב. המשכן החדש, שהושק בנובמבר האחרון כבר פועל במלוא המרץ – ובקרוב יועלה בו חידוש למחזמר המצליח שלמה המלך ושלמי הסנדלר. עכשיו רק צריך לחכות שדחפור גדול יגיע לבית לסין, ויעשה קצת סדר בפאסז' הוד.

הכנר על הגג יורד לקרקע סטמפניו הוא מוזיקאי מחונן, יש לו להקת כליזמרים והוא מופיע איתה בחתונות. אנשים באים מכל רחבי פולין ורוסיה כדי לשמוע אותו ואת להקתו. מלבד היותו נגן נערץ, סטמפניו הוא גם שובר לבבות ידוע, שמפיל נשים רבות ברשתו. יום אחד מתאהב סטמפניו ברוחל'ה היפה אך, אבוי, הנשואה. הסיפור מתחיל להסתבך כשרוחל'ה מתאהבת בו בחזרה. שלום עליכם, מגדולי הכותבים היהודים, המספר שמאחורי "כנר על הגג", בסיפור צובט לב של החמצה, סיפור אנושי נוגע ומשעשע שכולו תיאטרון ומחול, על שלל דמויות צבעוניות שחלקן לא מוצאות את מקומן הנכון ולכן, לרוב, מגשימות עצמן דרך אחרים. עדנה מזי"א כתבה את המחזה, ואת הבימוי היא חולקת עם יחזקאל לזרוב – שגם משחק בתפקיד הראשי. לצידו קאסט מרשים של שחקנים ובהם: אורלי זילברשץ, ליאת הרלב, אלון דהן, יובל סגל ורונה-לי שמעון. ההצגה "סטמפניו" תעלה ב-5 באפריל בתיאטרון הקאמרי.יצחק חזקיה חוגג 50 שנים על הבמה שחקן הקאמרי יצחק חיזקיה ("חזקי") חוגג 50 שנה ו-100 דמויות על הבמה. בשישי הקרוב, ה-13 בינואר, בשעה 13:30, בתום ההצגה מנהל הבית  - יחגוג קאסט ההצגה והקהל יום הולדת 70 לאחד מהותיקים והאהובים שבשחקני ישראל. אהבתו לתיאטרון החלה בגיל שמונה, אז ראה את ההצגה "הציפור הכחולה", ולדבריו "ידעתי, אני רוצה להיות שחקן". בהמשך מצא עצמו חיזקי משחק ומדקלם מונולוגים מיוליוס קיסר ומחזות שקספירים ל-300 פרות בקיבוץ נתיב הל"ה. "הקהל הזה השתעמם מאד", הוא מספר. "ברחתי מהקיבוץ והתחברתי להצגה 'רוחות' בתפקיד הראשי בבימויו של פיטר פריי. שם הייתי מאושר. מאז אני על הבמה". בהמשך התערבלו תפניות רבות בחייו של חיזקי בתיאטרון. מתפקידי מאהבים כולל מאהבים דפוקים כאוסוולד ב"חתונת הדמים" מאת לורקה, אורלנדו ב"כטוב בעיניכם" מאת שייקספיר, לתפקידי אופי חריפים כגון קוויני ב"החשבון", או נסיך מרוקו ב"הסוחר מוונציה". תפנית משמעותית בחייו הייתה במפגש עם חנוך לוין. "המפגש הזה לא דמה לשום דבר שהכרתי בתיאטרון עד אז. איש לא עבד כך איש לא יעבוד ככה. מפגש ייחודי מצמרר, מרגש ברמות על. הדרישות של חנוך מהשחקן היו מאד מפתיעות, מאתגרות, פתחו בפני עולם שלא הייתי מגיע אליו בדרך אחרת. ההתגרות שלו כהערה שהיה נותן לי: "הבן אדם הזה או שהוא הולך לבכות או לשיר הוא נמצא בין לשיר לבין לבכות". את תפקידו הנוכחי ב"מנהל הבית" הוא רואה כ"משמעותי ביותר". ומה החלומות? "אכן לשחק את כל הקומדיות של מולייר, או שוב את בוטום האורג מ-חלום ליל קיץ".צריך כריכה לקורות החיים. "מנהל הבית" (צילום: יוסי צבקר)הכי קורה: שרים חנוך לוין תחת הכותרת "זה קורה כשזה קורה" יתקיים בשישי הקרוב (13.1) מופע מיוחד וחד פעמי שיכלול מקבץ מתוך יצירותיו של חנוך לוין. על במה אחת יעלו ליליאן ברטו, דרור קרן, אפרת בן צור, יהלי סובול, קרני פוסטל, ערן צור ואסף רוט, שיקראו ויבצעו קטעים מיצירותיו של לוין לצד עיבודים מוסיקליים מקוריים לשיריו, שחלק מהם הולחנו באופן מיוחד וחד פעמי למופע זה. האירוע יתקיים במסגרת הסדרה "תן למילים לעשות בך" במדיטק חולון, בעריכתו של אלי שנברג. מופעים קודמים שהועלו השנה במסגרת הסדרה הוקדשו ליצירותיהם של מאיר ויזלטיר, יורם קניוק, ארנסט המינגווי, אפרים קישון, לשירה הערבית המודרנית ועוד.היה מסתדר עם חנוך לוין. ערן צור (צילום: שרון דרעי)

סדרת ערבים מתוך סוויטת מחול של נועה אשכול הקבוצה לריקוד קאמרי חוברת תבצע ריקודים מתוך סוויטות מחול של נועה אשכול, יוצרת כתב התנועה אשכול-וכמן. אחרי כל אחד מהמופעים תתקיים שיחה פתוחה עם חברי הקבוצה. הריקודים מחוברים בכתב התנועה ומבוססים על כללי קומפוזיציה יחודיים לחיבוריה של אשכול. אחד מהמאפיינים הבולטים בעבודותיה הוא הכבוד הניתן לריקוד כישות אמנותית עצמאית, שלא זקוקה לתמיכה של אמצעי בימתיים. לפיכך, ברבות מיצירותיה אין מוזיקה, אך הצורה של הקומפוזיציות המוזיקליות משמשת כהשראה למלאכת הכוריאוגרפיה. הקבוצה הנוכחית מורכבת מרקדני הלהקה הוותיקים, שעבדו עם נועה אשכול במשך שנים רבות, והם גם המבצעים הראשונים של רוב הריקודים. יחד אתם – רקדנים שהצטרפו אל הקבוצה בשנים האחרונות. משתתפי ההופעה - רחלי נול-כהנא, רות סלע, חמוטל פלד, מור בשן ונוגה גורל. "אישיותה, עבודתה, תורתה: כולם דוגמא ומופת וזכות לנו היא שאנו יכולים להביאם למודעות של עוד אנשים." אומר אוהד נהרין, המנהל האמנותי של להקת בת שבע. עבודתו האחרונה של אוהד נהרין, 'שדה21' הוקדשה לנועה אשכול, בהקדשה הוא כתב: "זה יהיה מדויק גם אם אכתוב שכל יצירותי הוקדשו לנועה אשכול. עוד בילדותי התבוננתי באימי מתרגלת את שפתה של אשכול ויותר מאוחר ראיתי מספר פעמים את הקבוצה של נועה אשכול בהדגמה ותמיד נפעמתי. תודה ענקית לנועה בשמי ובשם קהילת המחול על שהראתה לנו שתנועה אינה תלוית מוסיקה וגם מבלי להיות מגויסת לרעיון זה או אחר יכולה ליצור רגע נדיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ