ותיקי הלח"י נגד הבימה: "מציגים אותנו כרוצחים"

במכתב שנשלח על ידי ותיקי הלח"י נטען כי בהצגה "המסילה מדמשק" יש עיוות היסטורי. מיטלפונקט בתגובה: "מן הראוי היה שתקראו את המחזה בקפידה"

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

ותיקי הלח"י פנו לתיאטרון הבימה ולמחזאי ההצגה המסילה מדמשק הלל מיטלפונקט, בדרישה לערוך שינויים בהצגה, שלטענתם אינה נאמנה לאמת ומציגה אותם כרוצחים. הטענה המרכזית במכתב ששלחו לתיאטרון הייתה נגד הסצנה האחרונה בה מוצאת להורג אישה יהודיה שניהלה רומן עם קצין בריטי וילדה לו בת. בגזר דינה מתואר הקשר שלה עם הקצין כבגידה במולדת. "תיאור האירועים – מטרתם להשפיל ולפגוע בתדמיתם של לוחמי חירות ישראל ובתנועתם ההיסטורית, כדי לעשותה מטרה לשנאה ולהציגם כרוצחים בדם קר של חפים מפשע", כתבו ותיקי הלח"י במכתב. עוד מספרים ותיקי הלח"י כי ההיסטוריונית דניאלה רייך, שעל מחקרה התבסס מיטלפונקט, אישרה להם כי במחקר שערכה לא נמצאה ראיה להנהגות כזו מצד אנשי הלח"י. "בדומה לנאמר בפסק הדין מהסרט 'ג'נין ג'נין', גם ב'מסילה לדמשק' מדובר במחזה גדוש שקרים, לא כתוצאה של טעות או רשלנות אלא מתוך כוונה מפורשת לעוות את המציאות על מנת להכפיש את לוחמי חירות ישראל כאחרון פושעי המלחמה וכאחרון הרוצחים".» ביקורת הצגה: ההיסטוריה הרגה את הדרמה» המסילה מדמשק - כל הפרטים

המכתב נשלח לפני חודשיים אך לדברי החתומים לא נתקבלה תגובה מהבימה. הבימה טוענים שהתגובה נשלחה לפונים זמן קצר לאחר שהתקבל המכתב, ובה כתב מיטלפונקט: "טענתך אינה נכונה. הדמות הבדויה ניני נשפטת ומוצאת להורג על ידי אנשי לח"י בדויים בשל אשמה שהסגירה, כביכול דרך הקצין, לבולשת הבריטית חבר לח"י בשם יעקב בידרמן ולא בשל קשריה הרומנטיים עם הקצין האנגלי". עוד הוסיף כי "מדובר בעלילה ובדמויות בדיוניות. זכותכם כמובן לסלוד מהמחזה שכתבתי, מן הראוי היה שתקראו אותו לפחות בקפידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ