העבודה משחררת: 10 שאלות לשרון אייל

לרגל עליית היצירה החדשה שלה, "העבודה של חופש", שרון אייל מדברת על דינמיקת העבודה עם בן זוגה, גיא בכר, מפנטזת על עבודה עם לארס פון טרייר ומתגעגעת לכלבה שלה

רוני גובר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני גובר, עכבר העיר

בימים אלה את מעלה במרכז סוזן דלל יצירה חדשה – "העבודה של חופש". במה היא עוסקת?

"גיא (בכר) ואני רצינו לעשות עבודה שמורכבת מצלילות קצרות, מקיטועים, מחלקים שהם כמו סיפורים קצרים או רעיונות בראש, רצינו ליצור עבודה פרגמנטרית שאין בה רצף רעיוני אחד.

אני רוקדת דמות שבראשי היא איזו כוהנת דת שרוקמת יחד את חלקי העבודה, אישה שתופרת את הטלאים אחד לשני. לחלק הראשון של העבודה אנחנו קוראים 'המשפחה' – זה חלק שאנחנו מאוד אוהבים ומקווים לפתח אותו בעתיד לעבודה גדולה; את הפרק השני אנחנו מכנים 'בובי' על שם הרקדנית שמובילה אותו, היא נראית כמו האישה הגדולה מהגיהנום או מגן עדן; והחלק השלישי הוא 'הפינאלה', 'הלהיט' – זה מזכיר לנו משהו טלוויזיוני. נורא איתגר אותנו לקחת את כל החלקים האלה ולחבר אותם יחד ליצירה אחת. אני מרגישה שהצלחנו ליצור עולם שלם של קיטועים וחיבורים, בן-אדם שלם מזוויות שונות שלו."שרון אייל - העבודה של חופש - מועדי מופע 

את עוד רוקדת ומופיעה?

"כן. לא חשבתי על להפסיק. אני לא יכולה להפסיק, אני נורא נורא אוהבת לרקוד, אני חייבת לרקוד, אני חייבת לעשות את זה. אני גם מקבלת פידבק כל כך טוב מהרקדנים, זה מרגיש כזה נכון... הריקוד הוא כמו תרפיה בשבילי. ולמען האמת, אני מרגישה הרבה יותר טוב עם השנים."

 איך נוצר הערב המשותף עם יסמין גודר?

"חופש שכטר, כוריאוגרף מאוד מצליח, היה אמור ליצור עבודה חדשה ללהקת בת שבע והוא ביטל אז הציעו לנו לעשות את זה במקומו. לכן קראנו לערב 'העבודה של חופש'. מאוד שמחתי להשתתף במופע משולב יחד עם יסמין, אני מאוד מעריכה אותה. לדעתי, כל אחת מהיצירות יכולה להחזיק ערב, כל אחת מהן היא יצירה שלמה ומאתגרת. השילוב יוצר חוויית מחול עשירה, אינטנסיבית ומגרה. בואו לראות."

היצירה שלכם מוקדשת ל"בובולינה, חברה שלנו יקרה" – מי זו?

"זו הכלבה שהייתה לנו, מאוד אהבנו אותה והיא מתה לפני חודש."שיתוף פעולה משמח. "The Toxic Exotic Disappearance Act" של יסמין גודר (צילום: גדי דגון)

מה הפרויקט הבא שלך?

"אנחנו נוסעים לוושינגטון לעשות עבודה קצרה ללהקה שפועלת שם וכשנחזור נתחיל עבודה חדשה לאנסמבל בת שבע. עוד אין לי מושג במה היא תעסוק... נורא קשה לי להתחיל עבודה חדשה בזמן שאני מושקעת בעבודה אחרת."

את ובן זוגך, גיא בכר, יוצרים יחד. איך זה עובד?

"אנחנו שותפים להכל: לרעיונות, לאסתטיקה, למוזיקה, לתאורה, לתלבושות... יחד עם חבורה מופלאה ומוכשרת שכוללת את אורי ליכטיק הגאון, במבי ומעיין גולדמן. אני אחראית לתנועות של היצירה אבל גיא נותן אימפקטים לתנועה, לקומפוזיציה, אנחנו כל הזמן חושבים יחד, מעלים רעיונות ומגלגלים אותם יחד. זה שילוב של מוחות."

נשמע אידילי.

"זה לא רק פשוט, במיוחד כשאחד מאיתנו – שזו אני – קיצוני מאוד. הסוף הוא כל כך טוב שאם יש בדרך חילוקי דעות זה זניח. לגיא ולי יד טעם מאוד דומה ואנחנו מאוד מפרים אחד את השני אז זה פשוט עובד... קוראים לזה כימיה."

עם מי הכי מתחשק לכם לעבוד?

"עם  הקבוצה העתידית שלנו, עם חברי הפרויקט העתידי שלנו... אנחנו רוצים להרכיב קבוצה משלנו. זה יקרה אבל זה תהליך מאוד מאוד ארוך. וגם מתחשק לי לעבוד עם דייויד לינץ', לארס פון טרייר ועוד ועוד."

נחשפת לאחרונה ליצירה שהרשימה אותך במיוחד?

"הייתי במילאנו, ליומיים, ולקחו אותי לקולנוע ישן שהוצגה בו תערוכה של, פיפי לוטי ריסט, אמנית וידיאו שאני נורא אוהבת. הספייס של הקולנוע ריגש אותי, בכלל חללים מאוד עושים לי את זה – היו שם ארבע קומות, הכל היה מדהים, המשקופים, הדלתות, הרצפה..."

למי בא לך לפרגן?

"לרקדנים של 'העבודה של חופש' על הנתינה, הויטאליות, השיתוף, התשוקה, האינטראקציה... על הכל."שרון אייל - העבודה של חופש - מועדי מופע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ