פסטיבל "האזרח כאן": האזרח קיין ירד לתחנה המרכזית

בתיאטרון קרוב מוטרדים מהמתרחש במדינה בזמן האחרון, אז הם יזמו פסטיבל המוקדש לזכויות אדם ואזרח. ועדיין, הם מתעקשים לא להיות דידאקטיים

רוני גובר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני גובר, עכבר העיר

הפסטיבל "האזרח כאן" (, 28-30 בדצמבר), בניהולה האמנותי של , מסכם שנת פעילות תיאטרונית עם תושבי השכונות הדרומיות של תל אביב-יפו, ילדי פליטים וקבוצות נשים מוחלשות, ומבקש לקיים דיון יצירתי במושג האזרח וזכויותיו. מידי שנה בוחרים אנשי תיאטרון קרוב תמה מרכזית, רלוונטית לרוח התקופה, סביבה נעות ההצגות המשתתפות. החודש יערך הפסטיבל ה-27 ובו יועלו שבעה מופעים העוסקים בזכות לחופש הביטוי, הזכות לחופש המחשבה והזכות לבחירה חופשית, כל זאת מפריזמה ריאליסטית – הומוריסטית וללא כוונות דידאקטיות. - כל הפרטים

תיאטרון קרוב נוסד בשנת 2001 על-ידי השחקן, הבימאי והמחזאי , במטרה לקדם יצירה ישראלית עצמאית. התיאטרון פועל בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב ושואף לקרב את אוכלוסיית השכונות הדרומיות של העיר וקהילת מהגרי העבודה והפליטים אל התרבות העכשווית והקלאסית, לפתח איתם פרויקטים חינוכיים, ויחד להפוך את המוסד התיאטרוני לחממת יצירה משפחתית ואוהדת. במקביל לרפרטואר ההצגות המועלות מידי ערב, תיאטרון קרוב מקיים חוגים וסדנאות לנוער בסיכון, לילדי הפליטים ולנשים מוחלשות."חשוב להימנע מטון דידקטי". דורית ניתאי-נאמן (צילום: באדיבות דורית ניתאי-נאמן)"אין לנו הון, היהלומים והזהב שלנו זה התיאטרון וההצגות"

"פסטיבל 'האזרח כאן' זו הדרך שלנו, אנשי תיאטרון קרוב, לתת אמירה אומנותית-חווייתית להתעוררות החברתית", מסבירה ניתאי-נאמן, המנהלת האמנותית של הפסטיבל, "מופעי הפסטיבל מתכתבים עם השאלות הבוערות העומדות על סדר היום הציבורי, תוך שהן חורגות מן הפן הדיוני ומתמקדות בפן החווייתי. בחרנו לעסוק השנה בזכויות האדם והאזרח כדי להזכיר לנו ולצופינו את זכויותיהם וחשיבותן, אבל מאוד חשוב לנו להימנע מסגנון דידקטי או כבד מידי - משתתפות בפסטיבל הצגות מצחיקות וקלילות לצד הצגות מורכבות יותר. המחזות לא חייבים להיות כבדים כדי להיות אקטואליים. אנחנו רוצים שהקהל ייהנה ויחשוב."

"במסגרת הפעילויות החברתיות שיוזם ומארגן התיאטרון אנחנו מתעסקים מידי יום בסוגיות האזרח מול המשטר, מעמד האישה, בני מיעוטים וכדומה", מספרת ניתאי-נאמן, "אנחנו משמשים מקלט תרבותי חם ואוהד עבור נוער בסיכון, ילדי פליטים ומהגרי-עבודה, ובני השכונות הדרומיות, בהן, שכונת שפירא, קריית שלום ויד אליהו. אין לנו הון, הזהב והיהלומים שלנו זה התיאטרון וההצגות ואת זה אנחנו חולקים עם כל המעוניין בכך. אנחנו מלמדים את אומנות התיאטרון תוך שימת דגש על חווית העמידה מול קהל, יצירת קשר עם פרטנר, התמודדות עם רגשות של כעס, שמחה, עצב, התרגשות, אהבה ועוד, ובכך מנסים לחזק ולהעצים את הביטחון העצמי והאסרטיביות האישית של המשתתפים. בחירתנו, לפעול בתחנה המרכזית, היא בחירה אידיאולוגית - אנחנו רואים בכך שליחות חשובה ביותר."החיים קשים במב"ר. "לוויתנים" (צילום: ויטלי פרידלנדר)במסגרת הפסטיבל יועלו ההצגות:

"טרמפ": סאטירה מוזיקלית מאת ניקו ניתאי ובבימויו. איש הרוח, הזונה והליצן, לאחר שהתחרו על חסדי הצופים, מקימים קואליציה גוף ונשמה ויוצאים בטרמפים של מחאה חברתית לתפוס את השלטון. הם אפילו מגיעים ללשכת הטרמפים המרכזית המתפוררת, אך לבסוף נאלצים להשלים עם סוף החלום ולהיכנע לצו השעה: הפתרון הלאומני – דיקטטורה. (יום רביעי, 28.12, 20:00)

"תפסו את המרגל": תסכית רדיו מאת ובבימויו של . ההצגה מותחת ביקורת נוקבת על הנטייה להוציא דברים מפרופורציה בשם הלאומיות, ועל הקלות שבה ניתן לשלהב המונים כנגד אלו שאינם עונים על התבנית המצופה מהם. הצופים מוזמנים לביקור קצר בביתו של המשורר הלאומי, בו הוא חי את חייו הלאומיים, כותב שירים לאומיים ואוכל אפרסקים לאומיים. יהיה לאומי. (יום רביעי, 28.12, 21:30)

"הפלגה אחרונה": קומדיה שחורה על הפחד מאובדן שליטה, מאת ובבימויו של . לבני ושולי לא חסר שום דבר בחיים, אבל הם מרגישים שבגילם המופלג השיא כבר מאחוריהם ולכן הם לקחו החלטה: לעזוב את ממלכת החיים, כשעוד יש להם שליטה בגופם ובמחשבותיהם. הם כתבו צוואה והספד, קנו חלקה ואף הזמינו מצבה. כעת, כל שנותר הוא לשכנע את ילדיהם שזה הדבר ההגיוני לעשות. (יום חמישי, 29.12, 20:00)

"חורשת אשוחי הפלסטיק": מניפסט מומחז מאת . פיית יער חושנית מהלכת בחורשת אשוחי הפלסטיק של זמננו, בדצמבר נוצץ של קישוטי חג מולד רוסיים. היא לוקחת את הצופים יד ביד אל ארץ חלומם של מסתננים ועובדות סיעודיות חובבות קריוקי, ארצם של בעלי בית לא מרוצים ואישי ציבור מגוהצי חולצה. פיית היער החושנית נחטפת על-ידי חברת מקדונלד'ס, לשמש כפוסטר מדיה חי, ומושפלת על-ידי נגיד בנק חרמן. בסוף הלילה היא מתגלגלת להופעתו של המוכתר, שם היא שותה לשוכרה ושוכחת הכל. (יום חמישי, 29.12, 21:30)רוכבים על שאריות טרנד המחאה. "הדייר חיימוביץ'" (צילום: אר'לה)

"לויתנים": מראה אותנטית של הנוער הישראלי מול מערכת חינוך קורסת, מאת עדן אוליאל ובבימויה של גבריאלה ווילנץ. ההצגה מגוללת את סיפורה של תמר, מורה צעירה שמתחילה ללמד בכתה ט'9 – כתת מב"ר פרועה ואלימה שמשנה את חייה. (יום שישי, 30.12, 13:00)

"הדייר חיימוביץ'": מחזה מאת ובבימוין של ו. המחזה "הדייר חיימוביץ'" נכתב מתוך מציאות של מדינה המשנה את סדריה החברתיים, כשברקע נשמעת מחאת הציבור על יוקר המחיה, על תנאי הדיור הקשים, על מערכת הבריאות שקורסת, מלחמה שמאיימת לפרוץ ועוד דיכויים רבים שהחברה הישראלית סובלת ממנה. המחזה  נוצר בקיץ 2011, על רקע קריאות "העם דורש צדק חברתי". גם הדייר חימוביץ' קורא ודורש לפתרון חדש. (יום שישי, 30.12, 14:30) - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ