רוני גובר, עכבר העיר

לפסטיבל תיאטרון קצר 2011 כבר יש ותק בשבירת קונבנציות (הוא יתקיים בתיאטרון הצוותא זה השנה ה-14). אפשר לדבר על המעלות העצמאיות של ההצגות שם, אבל מה שחשוב באמת הוא שהן קצרות: במשך שלושת הימים האלו יוצגו בפסטיבל שישה מחזות קצרים (כ-20 דקות) ותשע הצגות בזק (כחמש דקות כל אחת), שיוצגו ברצף. רובן גם קלות לעיכול: רוב המחזות המוצגים הם קומיים, ואם לא, אז לפחות גם הדרמה לא נמשכת יותר מדי זמן.כמו כן, ראוי לציון המיזם של הפסטיבל "14/48 - פרויקט התיאטרון המהיר בעולם" - שבע הצגות בנות 10 דקות כל אחת, שכל אחת מהם נכתבת, מלוהקת, מבוימת ומועלית בפסטיבל תוך 24 שעות. נושא המחזות נבחר בהגרלה.תיאטרון קצר 2011 - כל הפרטים

קרן מיצנר, מפיקת פסטיבל תיאטרון קצר בצוותא, מספרת: "התחלנו לעבוד על הפסטיבל לפני כחצי שנה. החודשים הראשונים הם בדרך כלל רגועים יחסית – מזמינים מחזאים לכתוב מחזות, בוחרים את הטקסטים המוצלחים ביותר, בוחרים במאים, מגייסים שחקנים... הפסטיבל רכש לעצמו מוניטין של אירוע תרבות איכותי שנותן הזדמנות אמתית ליוצרים, שמאפשר במה מכובדת ליצירה מקורית שחורגת מגבולות המסגרות הקונבנציונאליות. היות שכך, קל מאוד לרתום אמנים לאירוע – המון מחזאים מגישים מחזות והשחקנים מתגייסים בשמחה לפרויקטים השונים. מרגע שהכל אויש מתחילה עבודת חזרות אינטנסיבית, עובדים כל הזמן, סביב השעון. זה כבר עשרה ימים שצוותא סגור בפני קהל ומשמש אותנו לחזרות. האינטנסיביות הגדולה יוצרת הווי נורא כיפי, כולנו נורא נהנים פה. היום יש לנו חזרות גנרליות וכולם בלחצים אחרונים."

מי קהל היעד של הפסטיבל?

"כבר 14 שנים שהפסטיבל זוכה לפופולריות רבה. קשה לאפיין את הקהל, הוא מאוד הטרוגני. אני חושבת שכל מי שקצת נמאס לו מהתיאטרון הרפרטוארי, כל מי שאין לו סבלנות לשבת שעתיים באולם תיאטרון ובכל זאת מתחשק לו לחוות משהו מן החוויה התיאטרונית – נהנה".המלצה? "טרם צפיתי בכל ההצגות המשתתפות וכל מה שכן יצא לי לראות באמת מאוד מוצלח. אם אני ממש ממש חייבת להמליץ על הצגה אחת, אמליץ על 'הפלגה אחרונה' מאת דניאל בוצר ובבימויו של אוהד שחר. היא נגעה ללבי."מכיוון שמדובר בהפקות צנועות, מקוריות ועצמאיות, תפסנו לשיחה גם את היוצרים עצמם - שימליצו על הצגות בפסטיבל (בתנאי שהן לא שלהם, כי בכל זאת, יש גבול לנפוטיזם).עוגן הרם. "הפלגה אחרונה" (צילום: רן בירן)גור קורן

גשראילנית בן-יעקב

אילנית בן-יעקוב מי? בימאית ההצגה "בחלוף שנה", מקצרון 1.

מה לראות? "ממליצה על ההצגה 'הפלגה אחרונה' מאת דניאל בוצר, בבימויו של אוהד שחר, ובהשתתפות השחקנים אודליה מורה-מטלון, ניקו ניתאי, איל רוזלס ושולמית אדר. מחזה מעניין, שחקנים מצוינים, ובמאי צעיר ורענן -  מה צריך יותר מזה?"

"הפלגה אחרונה": לבני ושולי לא חסר דבר אך הם מרגישים שבגילם המופלג השיא כבר מאחוריהם, ולכן, החליטו לעזוב את ממלכת החיים, כשעוד יש להם שליטה בגופם ובמחשבותיהם. הם כתבו צוואה והספד, קנו חלקה ואף הזמינו מצבה. עכשיו כל מה שנשאר זה לשכנע את ילדיהם שזה הדבר ההגיוני לעשות. מועדי הצגה (כחלק ממקצרון 3): 7.12, יום רביעי, 20:30; 8.12, יום חמישי, 20:30; 9.12, יום שישי, 13:30, 21:30; 10.12, יום שבת, 15:00, 20:30.מאבק שצומח משום מקום. "בחלוף שנה" (צילום: רן בירן)

אוהד שחר

מי? במאי "הפלגה אחרונה", מקצרון 2.מה לראות? "אני מאוד סקרן לגבי מקצרון 2: מדובר בערב שמורכב מתשעה מחזות, כל אחד בן חמש דקות. מאוד מסקרן אותי איך יוצרים מחזה בן חמש דקות, איך יוצרים מחזה טוב, עם עניין ופואנטה בחמש דקות – זאת החוכמה הגדולה. בערב הזה משתתפים כמה שחקנים שאני מאוד אוהב והייתי שמח לראות - בהם יניב ביטון, שירי גדני, אברם בורוביץ וערן בן-זאב.

הצגות מקצרון 2: "הג'יני של הקולה", "עדות שקר", "איש עם כנפיים", "התליין והנידון למוות", "פח", "קוקי הקופץ", "פליימובילים", "האקס הדימיוני", "איזה תה זה?". מועדי הצגה: 7.12, יום רביעי, 21:00; 8.12, יום חמישי, 21:00; 9.12, יום שישי, 12:30, 20:30, 22:30; 10.12, יום שבת, 14:00, 19:30, 21:30.

יניב ביטון מי? משחק במקצרון 2, בהצגה "עדות שקר"

מה לראות? "מאוד בא לי לראות את ההצגה 'לה בריאות' מאת ליאור סורוקה ובבימויו של מיטקו בוזגוב. אני מאוד מאוד אוהב את מיטקו, הוא ביים אותי הרבה בבית צבי, הוא יצירתי ומצחיק; ומשחק בהצגה אלברט כהן שתמיד כיף גדול לראות אותו. השילוב בין שני הבולגרים חייב להיות מוצלח. בנוסף, אני מאוד סקרן לגבי הפרויקט 14/48: המקור המצולם, '48 שעות', מניב סרטונים מאוד יצירתיים. נראה לי שזה יכול לעבוד גם בתיאטרון. לחץ הזמן יכול לגייס את כולם ובסופו של דבר ליצור עבודה מעניינת יותר מזו שמופקת בסיום חודשיים של חזרות." 

על "לה בריאות": בבית האבות "לה-בריאות" חיים עד הדקה האחרונה קשיש בודד הממתין בציפייה לביקור ילדיו, רוזה אשר מנסה בעיקשות להיזכר מי היא הייתה, דורתיאה שחונכת בחגיגיות גינה ציבורית לזכרו של בעלה ופרדיננד, שהרגע הגדול בחייו מתרחש דווקא לאחר מותו. מועדי הצגה (כחלק ממקצרון 1): 7.12, יום רביעי, 20:00; 8.12, יום חמישי, 20:00; 9.12, יום שישי, 12:00, 21:00; 10.12, יום שבת, 13:00, 21:00.

ארז דריגס

מי? במאי ושחקן בפרויקט "14/48", שחקן "תמרות עשן" ותיאטרון גשר.מה לראות? "אני ממליץ לבוא לצפות בהצגות שיעלו במסגרת הפרויקט. מדובר המקבילה התיאטרונית לפרויקט הקולנועי – 48 שעות: שני סבבים שכל אחד מהם עורך 24 שעות במהלכן כותבים, מביימים ומציגים מחזה חדש. תחילה כל מחזאי מגריל נושא ובמשך הלילה כותב מחזה, לאחר מכן, כל בימאי מגריל מחזה ושחקנים, איתם הוא עובד ביתר היממה ובערב – מוצגים התוצרים בפני קהל. אשמח מאוד להגריל את המחזה שיכתוב אלדד כהן, אני רוצה לעבוד איתו. אני מאוד נרגש לקראת הפרויקט אבל אין מה לעשות עם הנרגשות הזאת... זו צפויה להיות הרפתקה."פרויקט 14/48, מועדי הצגה: 8.12, יום חמישי, 22:30; 9.12, יום שישי, 23:00.תיאטרון קצר 2011 - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ