עכבר העיר

לאחר סכסוך עבודה שהשבית את תיאטרון הבימה לחמישה ימים, במהלכו בוטלו 23 הצגות, חזרו אנשי התיאטרון - בהם השחקנים ועובדי התיאטרון השונים - לעבודה סדירה. העובדים שבתו במחאה על עיכוב בקבלת המשכורות ועל חוסר תנאים סוציאליים.

תיאטרון הבימה, שנמצא בגירעון כבד (בין היתר בשל ההיעדרות הממושכת ממשכנו ובניית המבנה החדש, שנמשכה הרבה מעבר למצופה) עמד בחודשים האחרונים במרכז כמה פרשיות על רקע כלכלי. בין היתר, ההחלטה על צמצום החובות של הבימה גררה ביקורת חריפה מצד מנהלי התיאטראות האחרים, וכן עלתה הצעה של לימור לבנת לאחד אותו עם תיאטרון גשר מבחינה ניהולית וכלכלית.לימור לבנת: "לאחד את הבימה עם גשר"הסדר חדש בין הבימה למשרד התרבות

המשבר בתיאטרון הלאומי פרץ ב-13 לספטמבר, כאשר הודיעו שחקניו, ובראשם השחקנית גילה אלמגור, כי בכוונתם להשבית את ההצגות עד להודעה חדשה. בכך הצטרפו השחקנים לועד העובדים שפתח בשביתה כבר באותו הבוקר, משום שלא קיבל את משכורת אוגוסט.

"הבוקר נערכה במשרדו של אבי ניסן קורן פגישה בין נציגי ועד העובדים ויו"ר איגוד האומנים בהסתדרות, דוד גלנוס, לבין נציגי ההנהלה אודליה פרידמן ובני צרפתי", נמסר מהבימה. "בהמשך להסכמות שסוכמו בשבוע שעבר בין משרד התרבות והאוצר לתיאטרון הבימה, הגיעו הבוקר הצדדים לסיכום על מתווה להשלמת חובות התיאטרון לקרנות של העובדים שהוביל להפסקת השביתה."

אודליה פרידמן, מנכ"לית תיאטרון הבימה, מסרה: "אני שמחה לבשר שהשבתת העובדים הסתיימה הבוקר. התיאטרון שב לעבודה תקינה ואנו עושים מרב המאמצים על מנת לקיים הערב את כל ההצגות ברחבי הארץ כסדרן".

בתגובה מוקדמת יותר, הקפיד משרד התרבות להפריד בין תוכנית ההבראה המתוכננת לתיאטרון ובין השביתה. "אין לקשור בין תביעות העובדים לבין הדיונים בין הצדדים לגיבוש תכנית ההבראה, וכל ניסיון כזה נועד לזרות חול בעיני הציבור", נכתב בתגובה. "יודגש כי אין ולא היה כל עיכוב בהעברת התמיכות של משרד התרבות לתיאטרון. משרד התרבות מעביר להנהלת התיאטרון מדי חודש בחודשו את כספי התמיכה השוטפת. עד כה הועבר לתיאטרון סכום של כ-18 מיליון שקלים מכספי התמיכות. כמדי חודש גם בתחילת החודש הנוכחי העביר המשרד לתיאטרון כ-1.4 מיליון ש"ח. סכום כסף זה מיועד גם לתשלומי שכר לעובדים ולשחקנים, ומשרד התרבות מצפה כי הנהלת התיאטרון תעביר ללא דיחוי את תשלומי השכר לעובדי התיאטרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ