אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בדרך לפיתרון: הסדר חדש בין הבימה למשרד התרבות

אחרי דיונים סוערים ושביתת עובדים ושחקנים, הגיע התיאטרון הלאומי להסדר כספי שכולל מחיקת החובות למדינה, סיוע כספי נוסף והצמדת חשב מלווה

תגובות

לאחר דיון סוער בין אנשי הבימה והנהלת העובדים למשרד התרבות והאוצר, מסתמן שהמשבר בדרך לפתרון. הצדדים הסכימו על מחיקת חוב התיאטרון למדינה, צעד משמעותי לעתיד המוסד הותיק, סיוע כספי נוסף והצמדת חשב מלווה לתיאטרון. משרד התרבות אישר את הדברים ומסר: "הנהלת תיאטרון הבימה ונציגי משרדי האוצר התרבות והספורט הגיעו הערב להבנות בנוגע לתנאי תוכנית הבראה לתיאטרון. במסגרת התוכנית סוכם על מתן סיוע מיוחד נוסף לפתרון המשבר הכלכלי של 'הבימה' ולהסדרת חובותיו וכן על מינוי חשב מלווה לכל פעולות התיאטרון במשך תקופת ההסכם. במסגרת הדיונים הערב הוסכם גם על נושא הסדרת תשלומי השכר לעובדים ולשחקנים בתיאטרון על מנת שיחזרו לפעול במהרה".

המשבר בתיאטרון הלאומי פרץ בשעות אחר הצהריים, כאשר הודיע שחקניו, ובראשם השחקנית גילה אלמגור, כי בכוונתם להשבית את ההצגות עד להודעה חדשה. בכך הצטרפו השחקנים לועד העובדים שפתח בשביתה כבר הבוקר, משום שלא קיבל את משכורת אוגוסט. בתוך כך חמש הצגות הבימה שהיו אמורות לעלות הערב ברחבי הארץ התבטלו. ההצגות הן "כי בנו בחרת", "אלוף הבונים", "כתם לידה", "מלכת היופי של לינאן" ו"ארוחה עם אידיוט".

בתגובה מוקדמת יותר, הקפיד משרד התרבות להפריד בין תוכנית ההבראה המתוכננת לתיאטרון ובין השביתה הנוכחית. "אין לקשור בין תביעות העובדים לבין הדיונים בין הצדדים לגיבוש תכנית ההבראה, וכל ניסיון כזה נועד לזרות חול בעיני הציבור", נכתב בתגובה. "יודגש כי אין ולא היה כל עיכוב בהעברת התמיכות של משרד התרבות לתיאטרון. משרד התרבות מעביר להנהלת התיאטרון מדי חודש בחודשו את כספי התמיכה השוטפת. עד כה הועבר לתיאטרון סכום של כ-18 מיליון שקלים מכספי התמיכות. כמדי חודש גם בתחילת החודש הנוכחי העביר המשרד לתיאטרון כ-1.4 מיליון ש"ח. סכום כסף זה מיועד גם לתשלומי שכר לעובדים ולשחקנים, ומשרד התרבות מצפה כי הנהלת התיאטרון תעביר ללא דיחוי את תשלומי השכר לעובדי התיאטרון".

כזכור, לפני כשבועיים נודע כי שרת התרבות עומדת מאחורי יוזמה לאחד בין הבימה לגשר תחת קורת גג אחת. זאת היות ששני התיאטראות מצויים בחובות גדולים. מקורות פנימיים סיפרו אז לעכבר העיר אונליין כי מדובר ביוזמה מופרכת שלא תקרום עור וגידים. במשרד התרבות מוסיפים היום - "כידוע, גיבוש תכנית הבראה כרוך בתהליך מורכב האורך זמן. בסיומו, מקווים הצדדים כי 'הבימה' ייחלץ מהקשיים הכלכליים בהם הוא נתון בשנים האחרונות ויוכל לצאת לדרך חדשה".

*#