אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יהושע סובול קורא לאמנים ואנשי רוח להכיר במדינה פלסטינית

המחזאי והסופר, בשיתוף המשורר מוחמד טהא עלי, קוראים לאנשי תרבות ורוח לחתום על מנשר המכריז על הצורך בהכרה במדינה פלסטינית

תגובות

"הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שתחיה בשלום עם ישראל היא אינטרס חיוני ישראלי ופלסטיני כאחד. כל מדינות ערב ורוב מדינות העולם תומכות בפיתרון זה לסכסוך". כך נפתח מכתב שיזמו המחזאי והסופר יהושע סובול והמשורר הפלסטיני טהא מוחמד עלי. השניים הפיצו את המכתב בין אנשי אקדמיה ותרבות, ועל פי הדיווחים כבר הושגו כ-100 חתימות. במכתב מובעת תמיכה בהקמתה של מדינה פלסטינית, כחלק מההכנות ל'צעדת המיליון' המתוכננת ב-3 בספטמבר, ולקראת מה שעשוי להתרחש ב-20 בפסטמבר.

"על פי החלטות הפסגה הערבית בביירות ב-2002", הם ממשיכים וכותבים, "כל מדינות ערב ו-60 מדינות מוסלמיות יכירו במדינת ישראל ויכוננו איתה יחסים דיפלומטיים אם ישראל תכיר בגבולות 67' כגבולות שלום צודק, כולל ובר קיימא בינה לבין המדינה הפלסטינית שתקום. גבולות אלה יזכו להכרה מצד האו"ם ומדינות העולם ולערובות בינלאומיות".במכתב מתייחסים מוחמד עלי וסובול לסטגנציה ממנה סובל התהליך המדיני. קיפאון זה לדבריהם הכשיר את הקרקע לכוחות קיצוניים משני הצדדים, ועלול להוביל ל"מלחמות שממיטות חורבן, מנציחות נחשלות ומונעות כל אפשרות לנורמליזציה של החיים ולקידום צדק חברתי". עוד ביקשו להתייחס בהקשר זה לתנועות המחאה שסחפו הן את מדינות ערב והן את ישראל, כסימן לרצון התושבים להשיג איכות חיים. זו לטענתם תושג רק כאשר יוסדר שלום של ממש.

"מכל הטעמים האלה אנו החתומים מטה מקדמים בברכה הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' כולל ירושלים המזרחית וקוראים להנהגתה ולהנהגה הישראלית לחדש מיד עם כינון המדינה הפלסטינית את המשא ומתן לסיום הסכסוך על בסיס החלטות האו"ם והלגיטימציה הבינלאומית להסדר שלום בר קיימא בין שתי המדינות" - כך מסתיים המנשר. לפי שעה לא מסכימים סובול וטהא מוחמד עלי לחשוף את שמותיהם של החתומים. ייתכן והחשש נוגע לתגובה שעורר המכתב הקודם שסובול היה בין יוזמיו – "מכתב האמנים" כנגד הופעה בהיכל התרבות באריאל. בדיוק בשנה שעברה פורסם המכתב, בו הצהירו שחקנים, אמנים ואנשי רוח כי לא יסכימו להגיע להופיע בהיכל החדש. כתוצאה מכך התעורר ויכוח ציבורי, שאף הוביל בסופו של דבר לחקיקת "חוק החרם", אשר קובע כי הכרזה על חרם מסוג זו תהיה אסורה על פי חוק. בשיחה עם עכבר העיר אונליין מסביר יהושע סובול כי ההחלטה שלא לפרסם את השמות היא בעיקר לוגיסטית - "אני בכלל לא חושש", הוא אומר. "המכתב הזה לדעתי מגדיר את הצורך שבהכרה בקמת המדינה הפלסטינית. הרי בסביבות ה-20 בספטמבר יכיר האו"ם במדינה פלסטינית, וישראל לא תוכל שוב לגייס לשורותיה מדינות כמו מיקורנזיה. אני מאמין שכך יקרה ואני לא היחידי, אנחנו מקבלים המון חתימות. נתנו לעצמנו שבוע ימים לראות איך זה יתפתח. ייתכן שבסוף נעביר את זה פשוט לעצומה באינטרנט".

סובול התייחס בדבריו לשינוי שחל השנה בשיח הציבורי, לרבות זה שדן בגבולות שבין תרבות לפוליטיקה - "יש פתאום סולידריות ישראלית חדשה", הוא מסביר, "סולידריות בין קבוצות ומגזרים הצליחו לעשות הפרד ומשול, ובין פלחי אוכלוסייה שיש להם אותם אינטרסים. פתאום הישראלים כישראלים מתחילים לדבר ביחד ולא כמגזרים, לא כל אחד עם האינטרסים שלו. מבחינתי השינוי מבורך".

כתבות שאולי פספסתם

*#