המלצות במה לסופ"ש: הרשל'ה על הבמה

הרשל'ה מגיע ליידישפיל, רצח אם בתיאטרון הסימטה והתהילה של החאן הירושלמי

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום חמישי: הרשל'ה מגיע ליידישפיל

הרשלה מאוסטרופולי הוא מחזה המבוסס על דמותו ההיסטורית של הבדחן החסידי שחי באוקראינה בפלך ווהלין במחצית השנייה של המאה ה-18. הרשל'ה הוא יהודי שמח, לץ עממי, בדחן ערמומי, בעל התעלולים ומעשי הקונדס. דמות מיתולוגית מובהקת. הפך לגיבור בתרבות ובהומור היהודי.דמותו הציורית של הרשלה מאוסטרופולי הונצחה במחזהו המפורסם של משה גרשנזון, שחקן ומחזאי שעבד בתיאטרון של מיכואלס, שבימים אלה ימלאו 70 שנה למותו כחייל בצבא האדום נגד הצורר הגרמני במלחמת העולם השנייה.ברל רוצה להינשא לציפקה, אך היא איננה יכולה להנשא לו, עד שהטבעת הממושכנת של סבתה, הנמצאת בידיו של רבי קלמן, תוחזר אליה. ואילו רבי קלמן מצידו , מסרב להחזיר את הטבעת. לסיפור הסבוך הזה נכנס הרשלה, שבעזרת עורמתו, חוכמתו וחוש ההומור שלו - מצליח לפתור את הבעיה. הצגה מוזיקלית עממית, בה ניחוח העיירה, כל גילויי החכמה וההומור, וצלילי השירה והמנגינות היהודיות באים לידי ביטוי. ההצגה מועלית ביידיש עם תרגום לעברית ולרוסית.הרשלה מאוסטרופולי - יום ה' ה-25 באוקטובר, 20:00, מכון ויצמן למדע - אולם ויקסלץ עממי, בדחן ערמומי. הרשלה מאוסטרופולי (צילום: יח"צ)

יום שישי: רצח אם בתיאטרון הסימטה

במטבח ביתה העלוב של חצי משפחה מפוררת נרקמת מזימה. אם יצליחו הבן כריס (דני ברוסבני) ואביו (יפתח קמינר) להיפטר מן האם השנואה על שניהם, יזכו בכספי ביטוח החיים שלה: 50 אלף דולר טבין ותקילין. גם אחרי שישלמו את שכרו של הרוצח השכיר, בלש משטרה בשם ג׳ו, יישארו בידם 30 אלף דולר להתחלק בהם עם האחות דוטי (גאיה שליטא־כץ) ועם אשתו החדשה של האב (רוני יניב). ודאי לא תופתעו לשמוע שהעסק מסתבך. מה שכן אולי יפתיע הוא שיהיה לכם אכפת מזה, אכפת ממש (יובל בן עמי). קילר ג'ו, היא פרי עטו של המחזאי זוכה הפוליצר טרייסי לטס ("אוגוסט מחוז אוסייג'").קילר ג'ו - יום ו'-שבת ה-26-27 באוקטובר, 21:00, תיאטרון הסימטהקצת חמלה בתוך כל הטירוף הזה. "קילר ג'ו" (צילום: עוז גורן)

יום שבת: התהילה של החאן

תהילה הוא סיפור מסע המתאר את חיפושו של סופר אחד, אחר משמעות בחייו. לאחר שהייה ממושכת בחו"ל, שב הסופר לירושלים. המפגש המחודש עם העיר ועם המתגוררים בתוכה מותיר אותו חסר שקט. באחד הימים הוא פוגש באקראי בתהילה, זקנה צדקת. בין השניים נקשרת שיחה והיא מעוררת את סקרנותו. לאחר פגישה זו, נפגש הסופר עם אנשים שונים בירושלים - חכם ירושלמי ורבנית זקנה המתגוררים גם הם גרים בעיר העתיקה.

מפגשים אלו מעוררים את השאלה אודות הקשר בין העבר להווה ואודות משמעות מפגש פשוט בין אנשים. כשהסופר ייתקל שוב בתהילה הוא יתחיל לתמוה האם יד נעלמה היא המכוונת את השניים להיפגש או שמא הצורך שלהם זה בזו? אט אט ייחשף לסיפור עברה של תהלה עד שלבסוף תתגלה המהות האמיתית של החיבור בין השניים, אשר עיקרו גאולה.את הסיפור עיבדה למחזה שחר פנקס וביימה שיר גולדברג. בהצגה משחקים תמר אלקן, יואב היימן ויהויכין פרידלנדר. תהילה - יום שבת ה-27 באוקטובר, 20:30, החאןגאולה בירושלים. "תהילה" (צילום: יעל אילן) 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ