טל אימגור, עכבר העיר

כנסת ישראל, ערב הצבעה גורלית על פינוי מספר ישובים ביהודה ושומרון. העם והכנסת חצויים והמחלוקת מאיימת להתדרדר למלחמת אחים. מצב הקולות הוא של שוויון וכל קול קובע. כמה שעות לפני ההצבעה ההיסטורית נעלמים לפתע חברת הכנסת תמרה ירדן וחבר הכנסת בני שבות. כל המאמצים לאתר אותם נכשלים, לא ידוע היכן מקום הימצאם ומדוע הם נעדרים. השניים מתעבים אחד את השניה, מתעמתים ומשמיצים על כל במה אפשרית. היא מהאופוזיציה, הוא מהקואליציה. היא אשה ליברלית פנויה שמאלנית ותל אביבית, הוא גבר דתי נשוי ימני ומתנחל. לא יעלה על הדעת שמעבר ליריבות הפוליטית והאישית מסתתר לו סוד.

אילן חצור כתב קומדיה ישראלית מקורית על היצרים, המזימות והפיתויים שמאחורי הקלישאות של הפוליטיקה הישראלית. שמואל וילוז'ני יכנס לדמות הימני המתנחל ולימור גולדשטיין תגלם את אוייבתו המושבעת, כאשר עוד יופיעו לצידם יואב לוי, אבי טרמין, ארז כהנא, אודיה קורן, מורן קל ורוני שובל. על הבימוי אמון אלון אופיר וההצגה הראשונה מתוכננת ל-8 בספטמבר.פינה באוש, מאחוריך: שרון פרידמן וענת גריגוריו מונצחים בסרט בשנה שעברה הוזמנו ענת גרגוריו ושרון פרידמן על ידי מרטין פדרון, המנהל האמנותי של מרכז הכוריאוגרפיה דה לה גומרה שבאיים הקנאריים. השניים החליטו לבדוק את התנועה מנקודת מבט אחרת. לא על במה, אלא בטבע, ללא מוזיקה או תאורה מבוימת. גרגוריו מספרת לאחר שבילו שעות בסטודיו, מצאו קו תנועתי והגיעו לדואט בו נחשף הצד הנשי והצד הגברי והחליטו לקרוא לדואט AnimaAnimus. עם גילוי זה החליטו לצאת לשטח. "צילמנו תנועה במקומות שבחיים לא הייתי מעיזה לדמיין שארקוד בהם", היא מספרת. "זו הייתה חוויה אמיתית ומרגשת ונחשפתי באופן אישי ל'התעוררות' וגילוי בכל הנוגע למהות שלנו ביקום המופלא הזה. זה היה אחד המפגשים המשמעותיים והחשובים בחיי".את הגילוי הזה תיעד הקולנוען הספרדי דמייאן ווארלה בסרט בעל אותו השם, שמציגים היוצרים בערב שיעלה בסוזן דלל ב-3.8, ביחד עם עוד שתי עבודות מחול, ויש אפילו טיזר.

Ain't MisbehavinAin't Misbehavin

מאחורי כל גבר: החאן סוגר עונה עם מחזה מקורי וגברי החאן מסיים את העונה עם מחזה קומי טראגי מקורי שעונה לשם "גברים". תקציר ההצגה לא חושף יותר מדי, ומספר שמדובר בחמישה גברים וחמישה סיפורים, שחושפים את נפש הגבר במערומיו: "האם יכבוש הילד את בכיו? החייל את תמימותו והרווק את יצרו? האם יישא האב את עול הבטחתו? והאדם, האם יקיץ מחלומו?". חמשת הגברים הם אריאל וולף, אמיר דוליצקי, יונתן מילר, רוי מילר ואריה צ'רנר. וגם יש אישה אחת - נילי רוגל. את המחזה כתבו אמיר דוליצקי וזאב קלאתי, שגם מביים. ההצגה הראשונה אמנם מתוכננת רק ל-8 בספטמבר,  אך החזרות כבר החלו, ואפילו יש תמונות.חמישה גברים ואישה אחת (צילום: יעל אילן)

מחיפה לגרמניה: "יוליסס על בקבוקים" תעלה בבוואריה

ההצגה יוליסס על בקבוקים שעלתה בתיאטרון חיפה לפני כשנה וזכתה בפרס התיאטרון לשנת 2012, נרכשה על ידי התיאטרון העירוני של אוגסבורג (Augsburg) בבוואריה. זאת לאחר שנחשפה בפני משלחת בינלאומית בפסטיבל ישראדרמה האחרון. המחזה, שנכתב על ידי גלעד עברון ובויים על ידי אופירה הניג, יתורגם על ידי אורזולה הרניש (Ursula Harnish) ויבויים על ידי מרקוס טראבוש (Markus Trabusch) שהוא גם מנהל התיאטרון. המחזה יבויים כערב של שני מחזות, כאשר המחזה השני הוא "מרחק יריקה" מאת טאהר נאג'יב וההפקה תיקרא "Israel-Mon Amour". שחקני התיאטרון בגרמניה ישחקו בה, וההצגה תעלה לראשונה ב-29.9.12.

"יוליסס על בקבוקים" הוא מחזה ישראלי נוקב על חברה, מוסר וחרות האדם. העלילה עוקבת אחר "יוליסס" (חליפה נאטור), מורה לספרות, חובב ספרות רוסית, הבונה רפסודה מבקבוקים ומפליג לעזה כדי להביא ספרים לתושביה וללמד שם ספרות.

פסטיבל ישראדרמה מתקיים ברציפות מאז שנת 2005, ומאפשר את חשיפת המחזאות הישראלית בפני קהיליית התיאטרון הבינלאומית, במטרה לקדם העלאת מחזות ישראלים בתיאטראות ברחבי העולם. בפסטיבל האחרון, מלבד "יוליסס", כבר נמכרו הזכויות לאורזי מזוודות מאת חנוך לוין שיועלה במרץ 2013 בתיאטרון הוויקסנהאז בבודפשט; בוגד מאת בועז גאון יעלה בוושינגטון, וההצגה כלבים מאת עידו בורנשטיין הוזמנה להופיע בפסטיבל הפרינג' שיתקיים בניו יורק באוגוסט.איך זה ישמע בגרמנית? יוליסס על בקבוקים:

מאסו בהסתדרות: שחקני הבימה עוברים לשח"ם

שחקני הבימה ובהם ליא קניג, גילה אלמגור, אלכס אנסקי, ריקי בליך ואחרים החליטו על מעבר לשח"ם (ארגון השחקנים בישראל), לאחר שבמשך 60 שנה יוצגו על ידי ההסתדרות. ההחלטה התקבלה, לטענתם, בעקבות פגיעה מתמשכת בזכויות השחקנים, שכללה את העובדה ששכרם לא עודכן במשך עשור, בניגוד למקובל במשק. לאחר שבפברואר האחרון נרשם איחור בשכר, פנה שח"ם טרם היותו הארגון היציג של השחקנים בבימה כנגד הנהלת הבימה - מהלך שתרם בסופו של יום לתשלום השכר לשחקנים.

"בחירתם של שחקני הבימה מהווה תקדים חשוב לקראת הפיכתו של שח"ם לארגון היציג של כל השחקנים בכל התיאטראות", כך מסר שחר בוצר, מנכ"ל שח"ם. בוצר הוסיף שהדבר יתרום "לקראת שינוי אמיתי בכוחם של השחקנים וביכולתם להשפיע על המתרחש בתיאטרון הישראלי".

שמוליק כהן, יו"ר ועד שחקני הבימה מסר כי "יותר מדי שחקנים עובדים קשה ולא מצליחים לסגור את החודש. אנו מאמינים כי יחד עם שח"ם נדע להוביל מהלכים לטובת השחקנים".» איגודי היוצרים: כמה מגיע לשחקן להרוויח?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ