הזוכים בפסטיבל עכו 2012: ביקורת חברתית ולהטוט לשוני

"פוליו" היא ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל שננעל הערב. מנכ"ל הפסטיבל: "נרשמה תפוסה של 100% באולמות - מאות מבקרים נותרו ללא כרטיסים להצגות השונות"

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

היום (ה') ננעל פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ה-33, לאחר ארבעה ימים של הצגות, בטקס חגיגי בו הוכרזו הזוכים. ההצגה "פוליו" מאת הילה גולן, ניבה דלומי ואריאל ניל לוי ובבימויה של גולן זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר על סך 15,000 שקלים. המופע התקיים בין כותלי בית הספר היסודי "אלמנארה" הסמוך למתחם הפסטיבל ושילב בתוכו מקהלת ילדים מבית הספר עצמו ואת הורי היוצרים. השופטים, בהם פרופ' גד קינר, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, הבמאי והשחקן אבי גיבסון בר-אל, איסי ממנוב מנהל תיאטרון הנגב, האמנית טלי יצחקי, והעיתונאי תושב העיר עכו זוהיר בהלול, נימקו את הבחירה בכך שזוהי "הצגה מתריסה, פרובוקטיבית, סרקסטית ומרגשת, המבקרת את תפקידה של מערכת החינוך". ההצגה גם זכתה בציון לשבח על עיצוב החלל הבימתי ש"בונה שורה של דימויים חווייתיים וישירים אשר חוברים ליצירת התוכן החתרני של ההצגה". הפרס השני בפסטיבל, לטקס הבימתי הטוב ביותר, שעמד על 10,000 שקלים, הוענק לכותבי ההצגה"אנו בונים פה נמל". המופע, מאת אנה כהן-ינאי, יונתן קונדה ונטע וינר הוא בז'אנר הספוקן-וורד (מילה מדוברת) - מדובר בשירה מודרנית שיעודה הוא להיות מושמעת בפני קהל. הנימוק לזכיה הוא "על טקסט פרפורמטיבי מובהק ורב רובדים, שנון בצורה בצורה יוצאת דופן, חד, רווי משחקי מילים והרמזים למקורות תרבותיים מסורתיים וחדשנים ובה בעת טעון באמירות חברתיות, תרבותיות ופוליטיות נוקבות. הטקסט שטותי וחכם וקופץ ממשלבי לשון בלוליינות מבריקה".שנון בצורה בצורה יוצאת דופן. "אנו בונים פה נמל" (צילום: יוהן שגב)הוענקו גם פרסים על ביצוע ייחודי (על סך 2,000 שקלים) למייסרה מסרי בהצגה "הרעלת זעתר", על "משחק קומי ווירטואוזי"; לסמירה סרייה בהצגה "הטווס מסילואן" על "נוכחות משחקית עזת מבע ומגויסות ללא סייג"; ולמירב דגן בהצגה "מרתון" "על מבצע תנועה ומשחק שובה לב. מדויק, ישיר ואמין".» ביקורת פסטיבל עכו חלק א': מפלצנות עד גאונות» ביקורת פסטיבל עכו חלק ב': בין בובות פלסטיניות להוצאות להורג» הילה גולן: "לעשות הצגה זו דרך לשנות משהו בעולם"עוד הוענקו בטקס החגיגי ציונים לשבח על עבודת האנסמבל להפקה "חמור אוכל תפוז"; על תעוזה אומנותית ומוזיקה ליצירה בימתית להפקה "ולו"; ועל עבודת הבימוי בהצגה "הטווס מסילוואן" לסיני פתר וחן אלון.השנה, 11 הצגות תיאטרון אחר השתתפו בתחרות המסורתית שעומדת בלב הפסטיבל. ממנכ"ל הפסטיבל, אלברט בן שלוש נמסר כי "לפי ההערכות, למעלה מ-100 אלף איש ביקרו השנה באירועים השונים. כמו כן, לראשונה, נרשמה תפוסה של 100% באולמות - מאות מבקרים נותרו ללא כרטיסים להצגות השונות". מבצע תנועה ומשחק שובה לב. "מרתון" (אייל לנסמן)

על התכנית האמנותית המגוונת עמלו המנהלים האמנותיים של הפסטיבל מזה ארבע שנים, סמדר יערון ומוני (מנשה) יוסף. לסיכום ארבע שנות פעילות אמרו השניים בטקס הנעילה: "בפועל, נמשיך לסייע אומנותית לפסטיבל, גם אם לא רשמית. ניהול הפסטיבל היה המשך טבעי לפעילות שאנו עושים ממילא בעכו כל השנה. הפסטיבל השנה היה מעולה, פסטיבל שמכיל בתוכו תמצית של כל קשת התיאטרון האלטרנטיבי בישראל. אנחנו רוצים להודות מכל קרב הלב ליוצרים המופלאים שהשתתפו בפסטיבל השנה. אנו גאים לסיים את המשמרת הזו שלנו בפסטיבל הזה. תמשיכו ליצור, לבעוט ולשרוט, אנחנו מבטיחים להמשיך ולבוא ולראות ולפרגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ