המלצות במה לשבוע: גרסת הבמאי של תיאטרון דימונה

וגם: תיאטרון תמונע בפסטיבל שדוחה את היצירה הציונית, תיאטרון קרוב שר הלל לאישה וצוותא מארח יוצא תיאטרונטו 2012

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום ראשון: הוליווד של שנות ה-20 בדימונה

הוליווד, שנות ה-20, ימי הזוהר של הסרט האילם. ג'ורג' ומרי רנדי הם צמד בדרנים כושל. טעות אנוש מובילה אותם להזדמנות של פעם בחיים - לככב בסרט הוליוודי. ג'ורג' נחוש שלא לפספס הפעם ולא לאכזב את מרי אשתו האהובה. הוא מוצא את עצמו, נכנס יותר ויותר, לדמותו של "טומי הצייד", אותו הוא מגלם בסרט, ומאבד לחלוטין אחיזה במציאות. בדמיונו של ג'ורג', הסרט לא נגמר אף פעם: המצלמות ממשיכות לרוץ, והבמאי ממשיך לתת הוראות. ככל שחייו עולים על פסים טראגיים, הוא ממשיך להאמין, שהפעם, הוא סוף סוף נותן את תפקיד חייו.

גירסת הבמאי זוהי הצגה חדשה של אנסמבל "מעבדת פיס תרבות דימונה" בבימויה של נועה רבן קנולר, המבוססת על עיבוד חופשי של הסיפור השישי מתוך קובץ הסיפורים בספר "שלוש עשרה מקטרות" מאת איליה ארנבורג.גירסת הבמאי - ימים א'-ד' ה-2-5 בספטמבר, 20:30, תיאטרון דימונהמאבדים אחיזה במציאות. "גירסת הבמאי" - תיאטרון דימונה (צילום: ז'ראר אלון)יום יום שני: רמה מסינגר בלי שמיעה מוזיקלית

תיאטרון באר שבע נכנס לעסקי המוזיקה. העלילה של סוביניר, שעולה לראשונה בישראל מבוססת על סיפור חייה האמיתי של פלורנס פוסטר ג'נקינס (1868-1944), אשת חברה וזמרת הסופרן הגרועה ביותר בעולם. למרות, ואולי בגלל, קולה המחריד, חוש הקצב הגרוע והזיופים הנוראיים שלה, היא הפכה לאגדה בחייה, וזכתה לקהל מעריצים גדול בניו יורק של שנות ה-30 וה-40 של המאה שעברה.את הזמרת המהוללת מגלמת רמה מסינגר, כאשר הסיפור מסופר דרך עיניו של מי שהיה המלווה הנאמן שלה במשך 12 שנה, קוסמו מקמון (מולי שולמן), פסנתרן ומוזיקאי מוכשר. מקמון, שמצא את עצמו בתחילה נבוך אל מול חוסר הכישרון המובהק של הגברת, לאט לאט למד לאהוב ,להוקיר ואף להעריץ אותה. המחזה עלה לראשונה בברודווי בשנת 2005. את הגרסה הדרומית מביים ניר ארז על פי תרגומו של דורי פרנס.סוביניר - יום ב' ה-3 בספטמבר, 20:30, המשכן לאמנויות הבמה באר שבעזיופים וחיוכים בתיאטרון באר שבע. "סוביניר" (צילום: דניאל קמינסקי)

יום שלישי: משהו זוהר בצוותא

בתוך הקשר החם בין הסבתא לנכדתה פועמים זיכרונות השואה המודחקים שמטילים את צילם ומשאם הכבד על חיי השתיים. הסבתא מנסה לברוח מהם, לשווא, בעוד הנכדה רוצה לדעת יותר אודותם ולנסות לפענחם. כך היא אולי תצליח להבין טוב יותר את סבתה, את אביה השותק, את עצמה. ההצגה בריליאנט נוגעת במורכבות הישראלית של דור השואה והשפעתו על הדור השלישי. זהו סיפור על סבתא ונכדה, ועל התמודדות עם הבדידות והזקנה הכואבת, שמשנה לבלי הכר את פני האהובים מכל ומובילה לפרידה הסופית: המוות. את ההצגה, הבנויה מרצף סצנות לא כרונולוגי, מלווה מוזיקה אידית וישראלית. היא הוצגה לראשונה במסגרת פסטיבל הצגות היחיד "תיאטרונטו", וכעת מגיעה לתיאטרון צוותא.בריליאנט - יום ג' ה-4 בספטמבר, 20:30, צוותאהמורכבות הישראלית של דור השואה. "בריליאנט" (צילום: ז'ראר אלון)

יום רביעי: סלון לדחויי היצירה הציונית בתמונע בחודש אוקטובר האחרון, החליטה שרת התרבות והספורט לימור לבנת לייסד את הפרס לעידוד יצירה ציונית, אשר יתגמל כספית יוצרים מתחומים שונים שיצירותיהם עוסקות בציונות. המחזאי והבימאי אייל וייזר, החליט לקדם את מחאת האמנים באופן בו הוא מכיר ויודע – באמצעות תיאטרון, ויצר את הפסטיבל הפיקטיבי זו היא הארץ בתיאטרון תמונע. האירוע מבקש להגיב לפרס הציונות ולהוות "סלון לדחויי היצירה הציונית". הפסטיבל כולל ארבע תכניות שונות.

התוכנית כוללת שלושה אמנים בדויים: מעצבת האופנה גלי סודנסקי, שתציג חלק מפרויקט הגמר שהגישה בסיום לימודיה בשנקר ושנבע מעצם היות אביה סוכן מוסד בעברו, יוצרת הקולנוע איילה אופפר, שתחשוף עבודה על הסרט הדוקומנטרי "המציגה הינה חולה", בו היא עוקבת אחרי שכנתה ניצולת השואה ומציפה אמת מטרידה, וכן רגב הוברמן, מוזיקאי מההתנחלות אפרתה, שמבקש לחקור את אילן היוחסין המשפחתי והקשר שלו אל צבא ההגנה לישראל.זו היא הארץ - ימים ד'-ה' ה-5-6 בספטמבר, 20:00, תיאטרון תמונעמוחים נגד לימור לבנת. "זו היא הארץ" (צילום: רמי מימון)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ