חדשות במה: גדעון רייכר מחפש צדק גם בתיאטרון

וגם: כוריאוגרפים מצלמים קטעי מחול ברחבי ירושלים, הוכרזו המועמדים ל"קיפוד הזהב", נורמן עיסא בהצגת מחווה למחמוד דרוויש ולהקת אלווין איילי חוזרת לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"המחזה מבוסס על חוויה מכאיבה שעברתי בעצמי", מסביר גדעון רייכר על המחזה המקורי שכתב לפסטיבל צו קריאה האחרון בצוותא. "נהג אלים תקף אותי כאשר נסעתי במכוניתי בטענה שחתכתי את נתיב נסיעתו וירק בפרצופי. העלבון היה צורב. על תחושתי באותם אומר את מה שאומר אחד מגיבורי המחזה: 'הרגשתי כמו יהודי בגטו שגרמני עומד מעליו מכה אותו משפיל אותו ואתה אחוז פחד ואינך יכול להגיב'. המחזה שהופק ומוצג עתה על הבמה, אכן ממתיק את הגלולה".גיבור המחזה היריקה, כמו רייכר, גם כן עובר את אותה חוויה משפילה, ולא יעצור עד שינקום. המחזה זכה בציון לשבח בפסטיבל, תחת הנימוק כי הוא "מחזה, שיוצר הזדהות גדולה אצל הקהל בשל הנושא בו הוא עוסק, והרגש הגדול שהוא ספוג בו". כעת מתוכננת ההצגה לעלות בתיאטרון צוותא ב-12.9, בהפקה מלאה, בכיכובם של גלעד אדלר, דינה בליי, שי זביב, מיכאל כורש ונתלי פיינשטיין ובבימויה של דניס שמע.» גדעון רייכר: "אני תמיד ער לחוסר צדק"

עושים כבוד לעיר: רוקדים ברחבי ירושלים

קבוצת ק.ט.מ.ו.ן, להקת קולבן דאנס, אנסמבל כעת, עופרה אידל ולהקת בלט ירושלים יוצאים מהאולם ורוקדים ברחובות ירושלים. City Dance Jerusalem 2012 הוא פרויקט וידאו מחול ראשון מסוגו. אמנים מתחום המחול והקולנוע יוצרים סרטונים בני 3-5 דקות שמתעדים יצירות מחול המבוצעות באתרים שונים בלב ירושלים. בבסיס הרעיון עומד הרצון להוציא את המחול מהאולמות הסגורים למרחב העירוני, להציגו בדרך בלתי אמצעית לאנשים וקהל שאולי לא היו נחשף אליו בדרך אחרת, וליצור משהו שמתעד את המפגש הזה בעיר שבה הרוחני והארצי נפגשים מדי יום.כל הכוריאוגרפים והרקדנים הם תושבי העיר, והיצירות הועלו על הבמה ועברו עיבוד, קיצור והתאמה לאתר הצילום שנבחר. שפת הצילום היא פשוטה, ישירה ולא מתערבת. הפרויקט התקבל בהתלהבות רבה על ידי הגורמים המעורבים וכעת נשקלת האפשרות להמשיכו בערים נוספות בעולם. יוצרי הפרויקט הם בטינה פינשטיין (יוצרת "הבריחה להודו" ויוזמת "אינדי סיטי") וליאור הר-לב (יותר הסרט "אנחנו לא לבד"). אסופת סרטי המחול של City Dance ירושלים 2012 תעלה לשידור בערוץ 8 בכל סופשבוע החל מה-7 בספטמבר. הסרטונים גם יוצגו בהקרנות מיוחדות במסגרת תערוכות ואירועי תרבות הקשורים למחול או לירושלים בארץ ובעולם.

מחול בלתי אמצעי. City Dance Jerusalem 2012 (צילום: תמי וויס)עושים כבוד לפרינג': הוכרזו המועמדים לפרס קיפוד הזהב

פרסי "קיפוד הזהב" להצגות פרינג', נערך השנה בפעם השביעית. 26 הצגות יתמודדו על הפרסים, כאשר את הרשימה מוביל הפרויקט מיין ג'רוזלם. מדובר בתיאטרון מייצג בבימויו של אייל וייזר שמציג על במת תיאטרון תמונע והוא מוביל עם שש מועמדויות, אחת מהן בהצגת השנה. אחריו ברשימה נמצא אגף 6, עיבוד בימתי של הבמאי יפים קוצ'ר לסיפור קצר מאת אנטון צ'כוב, שעלה על במת תיאטרון הסמטה וגם כן מועמד להצגת השנה. אל המקום השלישי ברשימת המועמדויות נכנסו ההפקות מיין קאמפף, הזוכה הגדולה בפסטיבל עכו בשנה שעברה וההפקה התמכרות - נציגות ראשונה של מרכז תיאטרון הפרינג' החדש בבאר שבע.

הטקס יתקיים ב-2 בנובמבר בתיאטרון הסימטה ביפו ויחתום את "לילה פרינג'", אירוע החשיפה השנתי של מרכזי הפרינג' בישראל.» מיין ג'רוזלם: סבינה סאובר טורדת את מנוחת הצופהמובילה את טקס פרסי הפרינג' - מיין ג'רוזלם:

עושים כבוד לישראל: פרסקו בסיבוב הופעות בטוויאן

להקת המחול פרסקו של הכוריאוגרף יורם כרמי הוזמנה לסיבוב הופעות ברחבי טאיוואן עם המופע לכל המשפחה ספר הג'ונגל (קופרודוקציה עם מדיטק חולון).  מדובר במופע מחול המשלב קטעי טקסט ומשחק בדמותה של טולה, הילדה שיוצאת בחיפושים אחרי מוגלי (המספרת). לאחר התלבטויות, הוחלט לתרגם את המחזה לסינית, ואת תפקיד טולה, שבארץ משחקת מיטל דמארי, תבצע שחקנית מקומית מטאיוואן. במהלך החודשים האחרונים נשלחו למשרדי הלהקה קורות חיים וסרטוני וידאו של ארבע שחקניות מקומיות, מהן נבחרו שתיים שהתבקשו להכין שני קטעים מתוך המופע, לצלם בווידאו ולשלוח למשרדי הלהקה. לבסוף נבחרה השחקנית: Wu Pei-Shan שהגיעה עם ניסיון עשיר בהצגות ילדים והצליחה לרגש את אנשי ההפקה באודישן המצולם, למרות שלא הבינו אף מילה (האודישן צולם בסינית).

זהו סיורה השני של הלהקה למזרח הרחוק. בעקבות הסיור הנוכחי החלה התעניינות גם מצד סין לגבי הזמנת המופע "ספר הג'ונגל", והוא צפוי לצאת לפועל במהלך 2013. נכון להיום (חודשיים לפני) נמכרו 90 אחוזים ממכסת הכרטיסים לסיבוב ההופעות.

עושה כבוד למורשת: נורמן עיסא בעקבות מחמוד דרוויש הרפרטואר החדש של התיאטרון הערבי עברי (תיאטרון יפו), שיוכרז רק בשבוע הבא, כבר מספיק לייצר הצגה מסקרנת אחת חדשה. עיניים, בבימויו של נורמן עיסא, הוא מסע תיאטרלי מוזיקלי של שלוש שחקניות, שחקן אחד ומצלמה אחת בעקבות השירים של המשורר מחמוד דרוויש. מסע חיפוש על במת התיאטרון המטייל בין ילדות בגליל לגלות בלבנון. בדרכם הם פוגשים את המשורר ואת עצמם. דרך היכרות עם אמו של המשורר, עם המורה הנערצת שושנה ודרך הפגישה המחודשת עם האהובה היהודייה ריטה.

המופע מבוצע בעברית וערבית על ידי שחקנים ויוצרים ערבים ויהודים, ומלווה בשירה של מירה עוואד. המסע מאפשר לקהל הערבי-עברי להכיר את השירה של דרוויש ולפגוש את הנופים, הקונפליקטים והחוויות של החיים בארץ. ואפילו יש קטע מתוך החזרות:

קומיקס במחול: הכוריאוגרף סידי לרבי שרקואי ביצירה חדשה

הכוריאוגרף בעל השם העולמי סידי לרבי שרקואי, שזכור לקהל הישראלי מיצירתו "סוטרה", מגיע שוב לישראל עם יצירה החדשה TeZukA. את ההשראה ליצירה הזו שאב שרקואי מאמן חוברות הקומיקס היפני אוסמו טזוקה, שנחשב לחשובים באמנות המנגה היפנית.

תשעה רקדנים, שלושה מוזיקאים, שני אמני לחימה וקליגרפיסט אחד, כולם מאירופה ומאסיה, מתאחדים על הבמה. היצירה נעה בין מדע בדיוני לעולם העכשווי, ושואבת השראה סיפורי המנגה היפנים המוכרים ביותר - "אסטרו בוי" ו"בודהה". האיורים המקוריים מוקרנים לצד עבודתו של אמן וידאו וקליגרפיסט, כל זאת לצד תנועות הרקדנים שמעוררים לחיים את איורי הקומיקס הנודעים, וההופעה הראשונה מתוכננת ל-20.9 במשכן אמנויות הבמה בתל אביב.

בין מנגה למחול. TeZukA:לא יכולים להתרחק: להקת אלווין איילי חוזרת לישראל

להקת המחול של הכוריאוגרף אלווין איילי, חוזרת לישראל, בפעם השלישית במהלך ארבע שנים. ההופעה הראשונה תתקיים ב-29 בספטמבר בירושלים,  והשאר ימשיכו במשכן האמנויות הבמה בתל אביב. השנה חוזרת הלהקה לארץ עם שתי תוכניות מגוונות, כשכל תוכנית תסתיים בביצוע של יצירת המופת של איילי Revelations. מלבד העבודות שמוכרות כבר לקהל הישראלי, ללהקה יש גם כמה בכורות בקנה, כמו העבודה Home, של הרקדן והכוריאוגרף רנה האריס. זוהי יצירה שנוצרה ללהקה על ידי יוצר ההיפ הופ, מלווה במוזיקת גוספל לפי ספוריהם של אנשים שנפגעו מאיידס. הלהקה הציגה את Home בבכורה עולמית בניו יורק ביום האיידס הבינלאומי, 22 שנה בדיוק לאחר מותו של מייסד הלהקה מהמחלה (ב-1989).

עבודה נוספת שתציג בבכורה היא Takademe של רוברט באטל. זוהי אחת היצירות הראשונות של המנהל האמנותי של הלהקה, שנוצרה ב-1999 למקצבי מחול הקאטק ההודי ומבוצעת כעת לראשונה. עבודה נוספת שתוצג לראשונה בישראל היא Hunt שבאטל יצר עבור הלהקה עוד לפני שמונה למנהלה האמנותי. הביקור בישראל הוא חלק ממסע הופעות עולמי, שיסכם את שנתו הראשונה של באטל כמנהלה האמנותי של הלהקה. באטל החליף בתפקיד את ג'ודית ג'יימסון, שהייתה מהרקדניות הוותיקות בלהקה וגם שימשה כיד ימינו של איילי.היפ הופ למען נפגעי איידס. Home:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ