שי הרלב, עכבר העיר

"שמרנו על התקציב של התיאטרון השנה, על אף הקיצוצים בתחום התרבות", כך מסר ראש עיריית עכו שמעון לנקרי במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר לקראת פסטיבל עכו ה-33 לתיאטרון אחר. פסטיבל אמנויות הבמה הוותיק בישראל יתקיים כהרגלו בחול המועד סוכות בין ה 1-4 באוקטובר. » פסטיבל עכו 2012 - כל הפרטים

תקציב התיאטרון יעמוד השנה על 3.4 מיליון שקלים, כאשר כמחציתו ממומן על ידי משרד התרבות ומיליון שקלים נוספים גויסו על ידי עיריית עכו. משרד התיירות קיצץ את התמיכה שלו והיא תעמוד על 80 אלף שקלים בלבד ומפעל הפיס יתמוך ב-100 אלף שקלים. לנקרי ציין כי "ידוע שהרשויות המקומיות נמצאות באיזשהו שבר מול השלטון המרכזי ובכל זאת אנחנו לא מוותרים על הפסטיבל, כאירוע מרכזי וחשוב לעיר, כבר 33 שנים". ההכנסות הצפויות ממכירת כרטיסים הן 280,000 שקל, כאשר הצפי הוא לכ-200 אלף מבקרים.

סופו של עידן

זו השנה הרביעית והאחרונה שסמדר יערון ומוני יוסף יכהנו כמנהלים אמנותיים. בשנה הבאה יפנו השניים את מקומם לשחקן ולבמאי הוותיק גיל אלון שנבחר פה אחד על ידי וועדת האיתור. אלון פועל שנים רבות במסגרת התיאטרון והפרינג' בארץ. בשנה האחרונה ביים אלון את ההפקה מיין קאמפף שזכתה לשבחים רבים. אירוע הפתיחה יכלול סרט דוקומנטרי של היוצר חוני המעגל על פסטיבל עכו. הסרט ילווה גם את פעילותם של יערון ויוסף שהיו מהיוזמים להקמתו וחיים בעכו מאז שנחנך. השניים יקבלו את "אות יקיר פסטיבל עכו" בטקס הפתיחה, שיתהדר בהופעה של מירי מסיקה, ושל להקת המחול הקיבוצית.יקירת פסטיבל עכו. סמדר יערון (צילום: הצמצם הבוער)למעלה מ-70 מופעים יערכו במהלך הפסטיבל, וכ-350 אמנים ישתתפו בכ- 500 הרמות מסך. כ-9,000 כרטיסים עומדים למכירה. מעבר ל-11 הצגות התחרות יתקיימו מופעי רחוב רבים, הפקות מיוחדות לפסטיבל והפקות אורחות מחו"ל. כמו כן תועלה לראשונה הפקה שמבצע בית הספר לתיאטרון אלטרנטיבי מהעיירה הסמוכה שלומי. במשך השנים התרגלו הצופים לאולמות קטנים יחסית. השנה, כך הודיע סגן יו"ר הפסטיבל דודו הררי, נבנה במיוחד לפסטיבל אולם של 1,200 מ"ר במרכז המתחם ו"הוא צפוי להכיל קרוב ל-1,000 מקומות ישיבה כאשר לנוחות הצופים יותקנו מערכות מיזוג אוויר ייחודיות שיקלו במקרים של עומסי חום". לשאלה עד כמה המחאה החברתית תהיה נוכחת בהצגות השנה ענתה יערון כי "יהיו מופעים וכן מיצגים של שירה שעוסקים ישירות במחאה החברתית. אך לגבי התיאטרון אני מניחה שיעברו עוד כמה שנים עד שייכתבו חומרים מגובשים על המשבר החברתי שעוברת המדינה".

קיגלר, זעתר ומערכת החינוך הכושלת

בין עבודות התיאטרון המעניינות שישתתפו השנה בפסטיבל אפשר למצוא את "giant" של הבמאי אריאל אפרים אשבל. ההצגה, שתתקיים באנגלית, מותחת את גבולות התיאטרון ונמשכת על פני 12 שעות בהשתתפות צוות שחקנים ויוצרים ישראלי וגרמני. היוצר והסופר עלא חליאל, פלסטיני מעכו, שפרסם לאחרונה את הספר "הרומן שלי עם קרלה ברוני" מציג את "הרעלת זעתר" שמשלבת עברית וערבית. ההצגה מספרת על יוסוף ערבי המוכר תכשירי "זעתר" ליופי, לאון גברי ובעצם לדו-קיום. לטובת העניין הוא מעלה מופע עם הבובה "סומסום" להגברת המכירות, שזו, מצידה, מסרבת להיות משת"פית.

העבודה המעניינת "פוליו" מתרחשת בין כותלי בית ספר ושואלת שאלות על המהות של להיות תלמיד ועל החוויה הבית ספרית. היוצרים הילה גולן, ניבה דלומי, ואריאל ניל לוי שזכו בפרס התיאטרון בעכו לפני שנתיים בוחנים שאלות מהותיות כגון "מה מהות החינוך? לאן הוא מוביל אותנו ומדוע התלמידים והוריהם משתפים פעולה ללא עוררין עם מערכת החינוך. היא מתרחשת בבית ספר יסודי ערבי, בהשתתפות הורי השחקנים כשחקנים בהצגה, ותלמידי בית ספר תושבי עכו.למה משתפים פעולה עם מערכת החינוך? "פוליו" (צילום: דן הירש)

היוצר הצעיר עודד ליפשיץ כתב ומביים את "קיגלר, חייו ומותו" בה מגלם השחקן דוד קיגלר את עצמו. כמו כן משתתפים בהצגה פלורנס בלוך, אלברט כהן ורחל דובסון. היוצרת יעל טל חוזרת לעכו עם הצגת התחרות, סאטירה דוקומנטרית בשם "חמור אוכל תפוז". רז וינר יונתן קונדה ונטע וינר, חברי להקת "סיסטם עלי" יבצעו את "אנו בונים פה נמל" שמכילה שירים מערכונים וריקודים. הכוריאוגרפית אהרונה ישראל תבצע במתנ"ס העיר את "מרתון", מופע תנועה של התשה שהולכת ומתגברת לעיניי הקהל.

במסגרת אירועי החוצות תבלוט תהלוכת מריונטות ענק מהולנד, קרקס Y שיעלה מופע אקרובטיקה ומחול אווירי בשם "gravita". גם להקת המחול המוכרת של נדין בומר תעלה מופע חדש וכן היוצרת אמילי קייג' תעלה מופע בורלסק נשכני.

יערון הדגישה כי "עם חלוף הזמן, פסטיבל עכו התנרמל ביצירה המקומית ובתיאטרון הישראלי בכלל, וכיום דווקא בפסטיבל עכו חשוב לחזק את המקומות המוחלשים. פסטיבל עכו הוא במה לאמירה אלטרנטיבית אופוזיציונית בכל ההיבטים, בתוכן ובאסתטיקה".» פסטיבל עכו 2012 - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ