המלצות במה לשבוע: הרופא מעזה מגיע להבימה

וגם: רנה ירושלמי מביימת בסמינר הקיבוצים, החאן מקדיש פסטיבל לש"י עגנון לחגיגות 100 שנה לספרו הראשון ומאור זגורי כותב ומביים

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום ראשון: רנה ירושלמי מביימת בסמינר הקיבוצים

ברנרדה אלבה מתגוררת עם חמש בנותיה הרווקות, אמה הקשישה והמשרתות, בכפר קטן בספרד. עם מות בעלה היא כופה על בנותיה חיי פרישות וניתוק חברתי למשך שמונה שנים, כפי שמכתיבה המסורת הספרדית הנוקשה. לצד ההכנות הדחופות לחתונתה של אנגוסטיאס, הבת הבכורה, הצעירה, אדלה, מסרבת לקבל את גזירת האבל ומנסה להתמרד נגדה. ימים ספורים לפני החתונה, אדלה שאינה יכולה עוד להשלים עם הגורל שנכפה עליה על-ידי אמה, יוצאת להתאחד עם אהובה ומשלמת על כך בחייה.

רנה ירושלמי היא מיוצרות התיאטרון המרכזיות בארץ, ומרצה לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. במהלך השנים ביימה הצגות תיאטרון בהבימה, בקאמרי ובתיאטרון חיפה. גולת הכותרת של עבודתה הייתה הקמת אנסמבל "עיתים", וכעת היא מגיעה לסמינר הקיבוצים לראשונה, על מנת לביים את בית ברנרדה אלבה.    

בית ברנרדה אלבה - ימים א'-ב' ה-29-30 ביולי, 20:30, מכללת סמינר הקיבוציםקלאסיקה נוסח רנה ירושלמי. "בית ברנרדה אלבה" (צילום: אייל לנדסמן)יום שני: פעמיים מאור זגורי

בפסטיבל עכו 2010 התאחדו מאור זגורי ומירי לזר וביימו יחד את ההצגה 25. הוא שימש גם כמחזאי והיא ככוריאוגרפית וכעורכת מוזיקלית. ההצגה זכתה בפרס ההצגה המצטיינת ובפרס הבימוי, וגם תפסה את תשומת ליבו של הבימה. כעת, היא עולה גם תחת חסותו של התיאטרון הלאומי.ההצגה עוקבת אחר שלושה ילדי מושב נידח בדרום, שידוע בריבוי מקרי המוות המטרידים שאירעו בו. הם חווים אהבות ואכזבות, מגלים את מיניותם ומעמידים את חברותם במבחן. שני טור בנתה משטח במה שמייצג חלקת קבר גדולה, שחורה, עם קיר מאונך גדול כמצבה גדולה שמצילה על המקום. בעזרת שלוש קוביות שחורות שלושת השחקנים, נגה שחר, ליאור חסון ודניאל סבג, בונים מצבות חדשות המשמשות אותן כספסלים.25 - יום ב' ה-30 ביולי, 21:00, הבימהלא נותנים למוות לערער אותם. "25" (צילום: גיל שמרלין)

יום שלישי: פסטיבל שלם מוקדש לש"י עגנון

החאן הירושלמי החליט לחגוג 100 שנה לספרו הראשון של ש"י עגנון בפסטיבל של שלושה ימים. פסטיבל לילות עגנון התחיל אתמול (ב') וימשיך עד יום ד'. הפסטיבל גדוש בשלל אירועים כמו מונולוגים ופאנלים שיעסקו ביצירתו של עגנון שבהם ישתתפו בין השאר הסופרים חיים באר, צרויה שלו ואלון חילו, ואנשי התקשורת קובי אריאלי, סיון רהב-מאיר ושהרה בלאו. עוד בתכנית מפגש קולינרי מיוחד על המאכלים המפורטים בספריו של עגנון, טיולים בעקבות הסופר, וביום רביעי גם תוצג בבכורה הפקה חדשה של החאן של המחזה "תהלה" שעיבדה למחזה שחר פנקס ומביימת שיר גולדברגפסטיבל לילות עגנון - ימים ג'- ד' ה-31 ביולי עד 1 באוגוסט, 19:30, החאןבעקבות יצירה על-זמנית. "תהלה" (צילום: יעל אילן)

יום רביעי: שי פיטובסקי מביים את הרופא מעזה ב-16 בינואר 2009 הפציצו כוחות ישראליים את ביתו של דוקטור עזאלדין אבו-אלעייש ברצועת עזה, והרגו את שלוש בנותיו ואת אחייניתו. מאותו הרגע, אבו-אלעייש, שנודע בכינוי הפרוזאי "הרופא מעזה", כבש את הכותרות , ונגע בלבבות העולם כולו. הספר שכתב "לא אשנא" מתאר את חייו יוצאי הדופן של הרופא הפלשתיני בעל תואר מהרווארד, שנולד וגדל במחנה ג'בליה ברצועת עזה. המשאלה שהוא חושק בה יותר מכול היא שלא יהיו עוד נפגעים בין הצדדים, ושבנותיו יהיו הקורבן האחרון בדרך לשלום בין הפלשתינים לישראלים.הבימה מעלה הצגת יחיד שהיא עיבוד לספרו של אבו-אלעייש, בכיכובו של גאסן עבאס. על העיבוד והבימוי אחראי שי פיטובסקי שמנהיג את קבוצת צעירי הבימה בשנים באחרונות, ובעצמו לחם ב"עופרת יצוקה", מה שאמור ליצור זווית מעניינת.

לא אשנא - יום ד' ה-1 באוגוסט, 21:00, הבימה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ